خرید زندگی
حناچی مطرح كرد؛

تصویب لوایح درآمدهای پایدار راهكار خروج از چرخه باطل شهرفروشی

تصویب لوایح درآمدهای پایدار راهكار خروج از چرخه باطل شهرفروشی

به گزارش خرید زندگی شهردار تهران اظهار داشت: اگر می خواهیم از چرخه باطل فروش شهر برای اداره آن خارج شویم، راه آن تصویب لوایح مربوط به درآمدهای پایدار در مجلس است.


به گزارش خرید زندگی به نقل از مهر، پیروز حناچی در بیست و ششمین اجلاس مدیران ارتباطات و امور بین الملل كلانشهرهای كشور كه در ساختمان شهرداری تهران برگزار شد، اظهار داشت: در آخرین سرشماری نفوس و مسكن كشور مشخص شد بیشتر از ۷۲ درصد از جمعیت ایران در شهرها و ۲۸ درصد در روستاها زندگی می كنند، این در شرایطی است كه در اواخر دهه ۳۰ این نسبت كاملا برعكس بود. وی افزود: از میان شهرهای ایران ۱۰ شهر جمعیتی بالاتر از یك میلیون نفر دارند، البته اگر شهری جمعیتی بالای ۷۰۰ هزار نفر داشته باشد متفاوت و ویژه می گردد و بعنوان مثال به سیستم حمل و نقل ریلی نیاز خواهد داشت.

حناچی اضافه كرد: البته ما از نظر این نوع استانداردها عقب افتاده هستیم؛ در خیلی از شهرهای بزرگ مانند اهواز با وجود وسعت و جمعیت زیاد ساخت قطار شهری در مراحل اولیه خود قرار دارد.

شهردار تهران در ادامه تصریح كرد: طبق نظر سنجی هایی كه در تهران انجام داده ایم اصلی ترین مشكل از نظر مردم آلودگی هوا و ترافیك است و این مشكل همه شهرهای بزرگ در كشور است. حناچی بیان كرد: ۷۰ درصد آلودگی هوا در تهران مربوط به خودرو های موتوری است كه ۴۰ درصد از این میزان به تردد خودروهای شخصی برمی گردد. ما در تهران ۳ میلیون موتور داریم كه هر كدام به اندازه هشت خودروی یورو پنج و شش آلودگی تولید می كنند. در عین حال كمتر از یك درصد از جمعیت شهری در تهران از دوچرخه و خودروهای پاك استفاده می نمایند.

حناچی در ادامه اظهار داشت: تقریباً تمامی شهرهای بزرگ ما با مشكل آلودگی و ترافیك مواجه اند، حتی شهری مانند اراك هم با معضل آلودگی مواجه می باشد و در بعضی از روزهای سال به آلوده ترین شهر ایران تبدیل می گردد كه این مورد با عنایت به وسعت و جمعیت این شهر عجیب است.

شهردار تهران به مشكلات مالی شهرداران كلانشهرها هم اشاره و عنوان كرد: در شرایط فعلی كه همه ما مشكل مالی داریم سرمایه اجتماعی می تواند مانند اكسیر خیلی از مشكلات ما را حل كند، به این شكل كه اگر ما بتوانیم باور و اعتماد مردم به مدیران شهری را جلب نماییم خیلی از مشكلات حل می گردد. مردم اگر مدیرانشان را باور كنند با آنها همراهی خواهند كرد، همان گونه كه در دهه اول انقلاب در ایام تعطیل مردم خودشان خیابان ها را جارو می كردند. البته این اعتمادها صدمه دیده است و ما باید آنرا احیا نماییم.
وی اظهار داشت: وقتی مدیری به مردم قول بدهد و به آن عمل نكند این اعتماد از دست خواهد رفت و وقتی اعتماد مردم از دست برود حتی یك اقدام كوچك هم نیاز به هزینه های بسیار دارد.

شهردار تهران در ادامه با تاكید بر تولید درآمدهای پایدار برای شهرداری ها تصریح كرد: الان ۳ لایحه در مجلس در این زمینه در دست بررسی است؛ لایحه مالیات بر ارزش افزوده، لایحه منابع مالی پایدار شهری و بودجه. حناچی افزود: این لوایح هم اكنون در كمیسیون های تخصصی در حال بررسی است و من نسبت به تصویب آنها در این كمیسیون ها نگران نیستم، اما شما باید كمك كنید و طی گفتگو و تعاملاتی كه با نمایندگان استان های خود دارید زمینه رای بالای این لوایح در صحن علنی مجلس را فراهم كنید. تلاش ها و فعالیت های شما می توانند سرنوشت این لوایح را تعیین كند. وی تصریح كرد: اگر می خواهیم از چرخه باطل فروش شهر برای اداره آن خارج شویم راه آن تصویب این لوایح است. باید در تعامل با نمایندگان این لوایح را تبدیل به قانون نماییم، البته قدم بعدی كم كردن هزینه هاست. حناچی خاطرنشان كرد: شهرداری تهران الان ۱۵۷۰۰ پست سازمانی دارد اما ۶۷ هزار و ۳۰۰ نفر در آن شاغل اند؛ در واقع تناسبی بین پست های سازمانی و شاغلان وجود ندارد كه باید اصلاح گردد. در هر صورت شهرداری تهران در حال بررسی راه های كم كردن هزینه های جاری است.

1397/10/20
13:17:31
5.0 / 5
4182
تگهای خبر: اجتماعی , تولید , زندگی , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
خرید زندگی