خرید زندگی

ارائه گزارش وزارت كشور درباره حاشیه نشینی به مقام معظم رهبری در 5 اسفند

ارائه گزارش وزارت كشور درباره حاشیه نشینی به مقام معظم رهبری در 5 اسفند

به گزارش خرید زندگی رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری و روستایی وزارت کشور با اشاره به اینکه 5 اسفند ماه وزارت کشور باید گزارشی درباب حاشیه نشینی به مقام معظم رهبری عرضه نماید، اضافه کرد: این گزارش درباره معضل حاشیه نشینی است که بسیاری ازکلانشهرهای بزرگ درگیر این پدیده اجتماعی هستند.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، اسمعیل زیارتی در وبینار دستاوردها و توسعه همکاری بین مراکز پژوهشی شوراهای اسلامی مراکز استانها اظهار داشت: هم اکنون ۳۳ مرکز پژوهشی مربوط به شهرداری ها و یا شوراهای اسلامی شهر در کشور وجود دارد که اگر بتوانیم بین این مراکز هم افزایی ایجاد نماییم تا از ظرفیت های مشترک برای پیشبرد برنامه های مدیریت شهری در کل شهرداری ها استفاده نمائیم، اتفاق بزرگی در حوزه مدیریت شهری کشور روی خواهد داد.

اسمعیل زیارتی با اشاره به اینکه ۵ اسفند ماه وزارت کشور باید گزارشی درباب حاشیه نشینی به مقام معظم رهبری عرضه نماید، اضافه کرد: در این رابطه مکاتبه ای نیز با شهرداران و معاونان عمرانی صورت گرفته تا با قید فوریت مطالعاتی را که دراین زمینه انجام داده اند، برای ما ارسال نمایند تا نکات کلیدی آنرا استخراج و درقالب یک گزارش منسجم به مقام معظم رهبری ارائه دهیم.

وی با اشاره به پروژه ایران ۱۴۰۰ نیز افزود: درسال ۱۴۰۰ که وارد قرن جدید می شویم یکسری اولویت های مطالعاتی باید از مراکز پژهشی شهرها تهیه و تدوین و در اختیار سازمان شهرداری ها و دهیاری ها قرار داده شود. در گام بعدی در نظر داریم تا اولویت های مطالعاتی شهرها را به اشتراک بگذاریم تا شهرها ازانجام مطالعات تکراری بپرهیزند.

وی بیان کرد: تعدادی از مشکلات شهرها مشترک است و می توان مطالعات مشترکی دراین زمینه طراحی و اجرا کرد. مشکلاتی مانند آلودگی هوا و یا مدیریت پسماند و مسائل این چنینی گاهی اوقات لازم است تا به صورت منطقه ای و بین چند شهر صورت گیرد.

وی با اعلان اینکه در مراکز پژوهشی شهرها به دنبال انجام مطالعات کاربردی هستیم، تصریح کرد: برای بهبود پروسه تعریف و اجرا و انجام پروژه های مطالعاتی شیوه نامه تدوین شده است که بزودی ابلاغ می شود. همین طور لازم است تا تمام پروژه های مطالعاتی شهرها و کلانشهرهای کشور در سامانه ای مانند پژوهشیار شهرداری تهران و یا سامانه ای که شهرداری مشهد راه اندازی کرده است به ثبت برسد تا به آسانی قابل دسترسی و استفاده باشد.

محمد حسین بوچانی رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نیز اظهار داشت: در وضعیت کنونی که پاندمی کرونا عمده کارکرد و عملکرد حوزه های اجرائی، عمرانی، شهر را مختل کرده است، یکی از راهکارهای بازگرداندن شهرها به شرایط اولیه و تداوم فعالیت ها؛ به اشتراک گذاری تجاربی است که شهرها در مقابله با این بیماری به دست آورده اند. با توجه به این که در سال آینده کشور وارد قرن جدید می شود، لازم است تا تحولات یکصد سال اخیر شهرها در حوزه های مختلف مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

وی افزود: کرونا به ما نشان داد در اداره شهرها هر چند دستاوردهای بزرگی داشته ایم اما برای برون رفت از این بحران فراگیر چاره ای جز تحقیق و خردورزی بیشتر نداریم. شهرداری بعنوان مردمی ترین نهاد اجرائی که خدمات آن از مبارزه با حیوانات موذی تا خردورزی برای افزایش مهارت های اجتماعی و دانش شهروندان را شامل می شود، لازم است با این سطح از ارائه خدمات خودرا در وضعیت بحرانی اداره کند.

بوچانی در ادامه با اشاره به بازگرداندن لایحه سهم شهرداری ها از مالیات بر ارزش افزوده توسط شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و اظهار داشت: در وضعیت کنونی اتفاقاتی در سطح ملی در مجلس شورای اسلامی در حال شکل گیری است که لزوم انجام امر پژوهش را در این رابطه نشان میدهد. هم اکنون لایحه بررسی مالیات بر ارزش افزوده که تصویب و تأیید آن به افزایش درآمد شهرداری ها و مدیریت های شهری منجر می شود، توسط شورای نگهبان به مجلس بازگردانده شده تا ایرادات آن برطرف شود. در این میان همکاری شوراهای اسلامی شهر و مراکز پژوهشی آنها با نمایندگان مجلس می تواند در نهایت منجر به اتفاق تاثیرگذاری در حوزه درآمدهای پایدار در شهرداری ها شود.

وی در ادامه با اشاره به پروژه ایران ۱۴۰۰ اظهار داشت: در آخر قرن قرار داریم و در سال آینده وارد قرن جدید می شویم. بررسی و اسکن صد سال قبل شهر تهران دیدگاه های جالبی را به ما می دهد که از منظر پژوهشی بسیار موثر است. بنا بر این میخواهم تمام مدیران پژوهشی مدیریت های شهری و همکاران وزارت کشور همکاری لازم را دراین زمینه داشته باشند. هم اکنون نزدیک به ۱۶عنوان مطالعاتی در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در دستور کار قرار گرفته است و اگر در چند ماه باقی مانده این مطالعات به سرانجام برسد سیمای تمام نمای شهر را در طول یک قرن اخیر به ما نشان میدهد.

براساس گزارش روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، بوچانی با تاکید بر اینکه نباید پروژه ایران ۱۴۰۰ را با محوریت شهرهای خوب ازدستور کار خارج نماییم، افزود: ایران ۱۴۰۰ دستمایه خوبی است تا تحولات در شهرها به دقت مورد توجه قرار گیرد.
منبع:

1399/10/24
23:57:53
0.0 / 5
613
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
خرید زندگی