خرید زندگی
مدیرعامل انجمن نابینایان مطرح كرد:

كم لطفی سازمان فنی و حرفه ای در قبال نابینایان

كم لطفی سازمان فنی و حرفه ای در قبال نابینایان

به گزارش خرید زندگی مدیرعامل انجمن نابینایان ایران، درباره وضعیت اشتغال افراد نابینان اظهار داشت: طبق ماده 14 قانون پشتیبانی از حقوق معلولان، سازمان آموزش فنی و حرفه ای مكلف است كلیه امكانات و راهكارهای لازم در جهت آموزش فنی و حرفه ای افراد نابینا را در اختیار قرار دهد، اما شاهد كم لطفی این سازمان هستیم.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، علی اکبر جمالی در وبینار نابینایان و حقوق شهروندی با اشاره به اهمیت آموزش فنی و حرفه ای افراد نابینا اظهار داشت: شاهدیم که افراد نابینا و کم بینا در سطوح بالای تحصیلی دارای مدرک هستند اما به سبب عدم آموزش مهارت حالا بیکارند؛ این درحالی است که سازمان فنی و حرفه ای و سازمان بهزیستی کشور موظفند زمینه های آموزش فنی و حرفه ای نابینایان را فراهم آورند.
ایشان سپس به نقش سازمان آموزش کودکان استثنائی اشاره نمود و اظهار داشت: لازم است این سازمان در کنار آموزش های کلاسیک برای آموزش مهارت های فنی اقدام نماید. همین طور لازم است برای افراد نابینا همانند سایر افراد مراکز هنرستان جهت آموزش مهارت های فنی و حرفه ای راه اندازی شود؛ بااینکه بتازگی رشته موسیقی به رشته های تحصیلی نابینایان افزوده شد، اما کافی نیست.
مدیرعامل انجمن نابینایان ایران معتقد می باشد که قبل از آموزش درسی نابینایان در سطوح مختلف، نیاز است که به آنها مهارت های اجتماعی و مهارت های زندگی آموزش داده شود؛ چونکه یادگیری این مهارت ها راهگشایی برای یادگیری مهارت های فنی و حرفه ای است.
جمالی با اشاره به گران بودن تجهیزات آموزشی و توانبخشی نابینایان، افزود: در جلسه روز گذشته با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه صحبت کردیم، چونکه نابینایان به تنهایی امکان تهیه این تجهیزات را ندارند. برای نمونه، دستگاه برجسته نگار هوشمند حدود ۴۰ میلیون تومان قیمت دارد.
مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در ادامه به وضعیت مناسب سازی شهر برای نابینایان اشاره نمود و افزود: بتازگی شهرداری در شهر تهران مبادرت به ساخت ۵۰۰ کیلومتر پیاده رو با رعایت کلیه استانداردهای مناسب معلولان همچون نابینایان کرده است.
وی از مسئولان ادارات مختلف نظیر آب و برق که به سبب انجام کارهای عمرانی مبادرت به کندن پیاده روهای مناسب سازی شده نابینایان می کنند و بعد از اتمام کار پیاده رو را بدون مناسب سازی بازسازی می کنند گلایه نمود و اضافه کرد: ما با استانداردهای مناسب سازی شهر در جهان بسیار فاصله داریم که همچون آنها می توان به چراغ های صوتی راهنمایی و رانندگی برای نابینایان اشاره نمود که یک نابینا می تواند بوسیله آنها بطور ایمن از خیابان عبور کند.
جمالی در بخش دیگر صحبت های خود، به قسمتی از اقدامات انجمن نابینایان ایران اشاره نمود و اظهار داشت: با کوشش های این انجمن مطابق با بخشنامه جدید بانک مرکزی افراد نابینا می توانند به تنهایی وارد بانک ها شوند و کارهایشان را مسئول شعب و... بدون وجود همراه انجام دهند.
بگفته وی، از دیگر اقدامات انجمن نابینایان ایران، ایجاد ۱۵ کتابخانه گویا در ۱۵ استان است که الان دارای ۳۰ هزار عضو است و اعضای این کتابخانه ها به صورت حضوری و غیرحضوری می توانند از خدمات آن بهره ببرند.
مدیرعامل انجمن نابینایان ایران اضافه کرد: این انجمن هر دو سال یکبار جشنواره ای برای جمع آوری آثار نابینایان مولف و انتخاب آثار برتر و ارائه هدایا به آنها برگزار می نماید، این جشنواره امسال با عنوان جشنواره کاما انجام شد که برای نخستین بار علاوه بر نابینایان شامل حال معلولین جسمی حرکتی هم شد.
منبع:

1399/07/25
15:58:39
5.0 / 5
1460
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
خرید زندگی