خرید زندگی

قانون عصای سفید راهی روشن برای رعایت حقوق نابینایان

قانون عصای سفید راهی روشن برای رعایت حقوق نابینایان

خرید زندگی: من یك نابینا هستم، یعنی جهانی پر ا ز تاریكی در مقابل، كنار و پشت سر، من چیزی را نمی بینم، روشنایی روز را نمی بینم، جلوه مهتاب را نمی بینم، غم پدر را نمی بینم و اشك های مادر را، خیلی چیزهای زیبا و خیلی چیزهای زشت را نمی بینم، اما... اما حس می كنم...


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، و خدا را با چشم نمی توان یافت؛ او را دل های شكسته منزل است، نه دیده های باز! با دلت نگاه كن. نگاه كن؛ با تمام وجودت نگاه كن! دنیا كوچك تر از آن است كه نتوانی پیدایش كنی و به كنه آن برسی. درختی و كوهی نیست كه در تو قد علم نكرده باشد.
بی تردید روز عصای سفید به منظور پررنگ نشان دادن نیازها و رساندن صدا و پیغام افراد نابینا به همه آحاد جامعه و خصوصاً سیاست گذاران است؛ برای اینكه نابینایان انسان های قدرتمندی هستند كه شاید از قدرت بینایی ناتوان باشند اما قدرت های بی نظیر دیگری دارند كه می تواند جای خالی بینایی را برای آنها پر كند.
كتاب؛ راهی روشن در زندگی تاریك نابینایان
كتاب همان یار مهربان، شاید یكی از پنجره هایی باشد كه این قشر بوسیله آن وارد دنیای دیگری می شوند و می توانند احساسات و رویاهای خودرا در آن بگنجانند. همان یاری كه برای آن روشنی و تاریكی معنایی ندارد و دشتی فراخ به روی رویاهای همه آدم ها است. در بعضی شهرها به جهت اینكه نابینایان نیز از این نعمت برخوردار شوند، كتابخانه ویژه این قشر به وجود آمده و زنجان نیز یكی از این شهرها است. دنیای كتابخوانان روشندل هم عجیب است. شاید دنیای آنها زنده تر از دنیای دیگران است. چون آنها كتاب را می بینند. با چشم دل كه نه، بلكه چشم جسم.
كتابدار نیمه بینای تنها كتابخانه نابینایان استان زنجان با ۱۲ سال سابقه كاری، از كم بینایی مادرزادی خود صحبت كرده و می گوید: در این كتابخانه حدود ۷۰۰۰ كتاب صوتی و ۵۰۰۰ كتاب بریل وجود دارد كه بازگشت كنندگان نابینا و كم بینا می توانند از آن استفاده كنند. همین طور در این نهاد علاوه بر اشتراك كتاب، كلاس های قصه گویی و مطالعات و اردوهای تفریحی نیز برای كم بینایان و نابینایان برگزار می گردد.
وی با اشاره به اینكه كودكان تا افراد بزرگسال می توانند از كتاب های موردنظر خود در این كتابخانه بهره مند شوند، اظهار می كند: كتاب دنیای جدیدی پیش روی افرادی همچون من باز می كند. كتاب تخیل نویسنده است با تصویرسازی و انگار ما دنیا را از چشم بینای نویسنده می بینیم و تجربه می نماییم. انگار دنیا كلید ورود ما به دنیای بیناها است.
این روشندل زنجانی در ادامه گلایه های دیگری هم دارد و می گوید: متاسفانه در شهر زنجان از حقوق معلولان به درستی دفاع نمی گردد كه یكی از این موارد، رعایت نكردن حقوق معلولان و سد معبرهای موجود در سطح شهر است كه مشكلاتی را برای تردد به وجود آورده است.
وی می افزاید: افراد نابینا و كم بینا ناتوان نیستند و در استان افرادی هستند كه با وجود معلولیت هایی كه دارند، تا مقطع دكترا پیش رفته اند و كسانی كه گاهی ما را بیرون می بینند آه كشیده و اظهار ترحم می كنند و این در صورتی است كه تنها مشكلی كه ما داریم، ندیدن است.
كتابدار كتابخانه اندیشه سفید یادآور می شود: من كم بینا هستم و علیرغم این معلولیت در مدرسه عادی تحصیل كرده و مدرك كارشناسی ارشد ادیان و عرفان دارم و با وجود اینكه با حضور در كنار همتایان خود احساس راحتی دارم، دوست دارم با افراد عادی ارتباط برقرار كنم.
زهرا، اشتغال را مشكل اكثریت بچه های نابینا و كم بینا عنوان كرده و اظهار می كند: برمبنای مصوبه مجلس مقرر شد ۳ درصد معلولان جذب و استخدام شوند ولی متاسفانه بعضی از ارگان ها از ظرفیت افراد معلول استفاده نمی كنند.
ما هم قسمتی از جامعه هستیم
معلولان بعنوان قسمتی از جامعه نیازمند حمایت جامعه به خصوص بخش های مختلف دولتی و حكومتی هستند و دولت موظف است كه نابینایان و دیگر معلولان جسمی را تشویق كند تا در همه امور اجتماعی و اقتصادی دولت شركت نمایند. هم اكنون ۲۰ هزار معلول زنجانی وجود دارد كه ۲۵۰۰ نفر از معلولان استان را افراد نابینا و كم بینا می سازند كه ۱۱۴ نفر آنان دانش آموز، ۳۸ نفر دانشجو و ۷۰ نفر نیز ورزشكار هستند.
قانون از این قشر حمایت كرده است، ولی اینكه این مساله تا چه حد مورد نظر مسئولان قرار گرفته، جای پرسش است. در قانون آمده دولت موظف است كه نابینایان و دیگر معلولان جسمی را تشویق كند تا در همه امور اجتماعی و اقتصادی دولت شركت نمایند و در نتیجه به كار و اشتغال برسند.
نابینایان و دیگر معلولان جسمی، حق استفاده آزادانه از خیابان ها و بزرگراه ها، پیاده روها و سایر مكان های همگانی و همین طور وسایل حمل و نقل، هتل و اماكن عمومی را دارند. رانندگانی كه با وسایل نقلیه خود از خیابان می گذرند، در صورت نزدیك شدن به نابینایی كه از عصای سفید یا متالیك استفاده می نماید، یا اینكه سگ راهنما به همراه دارد یا از بازوبند نابینایی استفاده می نماید، موظف اند كه احتیاط لازم را به عمل آورند تا آسیبی به آن نابینا وارد نشود.
هر شخص یا سازمانی كه بخواهد بطور غیرمجاز در استفاده شخص نابینا و یا معلول از تسهیلات همگانی محدودیتی ایجاد كند، یا اینكه حقوق نابینایان و دیگر معلولان عاقل و بالغ را نادیده بگیرد، باید مجرم شناخته شود.
هر سال، مسئولان دولت باید روز ۱۵ اكتبر را بعنوان روز بزرگداشت عصای سفید به نحو شایسته ای ارج نهند و اهمیت قانون عصای سفید را مورد بحث قرار داده و از مردم بخواهند كه رفتار معقولانه ای با معلولان داشته باشند و با همكاری صمیمانه قدم های موثری برای آنها بردارند.
همچنین دولت موظف است كه افراد نابینا یا دیگر معلولان جسمی را در بخش های دولتی و شعب آن و همین طور مدارس دولتی با شرایط مساوی، چون دیگر افراد اجتماع بپذیرند، مگر اینكه معلولیت خاص آنها مانع انجام كار در آن مراكز باشد.
سئوال این است آیا این قوانین اجرا می شود؟
من یك نابینام / حس می كنم لطافت باران را / حس می كنم نازكی گل لطیفی را... / حس می كنم رطوبت اشك را بر گونه های مادر / حس می كنم دست های پینه بسته پدر را / و حس می كنم خیلی چیزهای قشنگ و خیلی چیزهای زشت را / و تو چه می دانی كه چه تفاوت فاحشی است بین دیدن و حس كردن / و توچه می دانی چه تفاوت پرمفهومی است بین دیدن و شنیدن از عمق وجود / و تو چه می دانی چه تفاوت شگفتی است بین دیدن و لمس كردن و در این میان، تو تنها به زیبایی رنگ هایی كه می بینی، شاد و خوشی و من به خاطر قدرت حس كردن، لمس كردن، شنیدن و... شكرگزارم.
منبع:

1398/07/24
23:32:41
5.0 / 5
4094
تگهای خبر: اجتماعی , دولت , زندگی , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
خرید زندگی