خرید زندگی
مدیركل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خبر داد؛

کنترل فرونشست اصفهان حداقل دو سال زمان نیاز دارد

کنترل فرونشست اصفهان حداقل دو سال زمان نیاز دارد

به گزارش خرید زندگی، اصفهان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تأکید بر این که شدت فرونشست زمین در شهر اصفهان باید کنترل شود، اظهار داشت: اگر همین امروز هم تصمیم گرفته بگیرند که آب در اصفهان بدون توقف جاری شود، در دوسال می تواند نرخ فرونشست را از 15 سانتی متر در سال به 5 سانتی متر برساند تا در نهایت به 2 سانتی متر و شرایط پایداری برسد.


احمدرضا لاهیجان زاده امروز( چهارشنبه ۱۷ خردادماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته محیط زیست، اظهار داشت: پایداری سرزمین دارای اهمیت بالایی است، مسئله فرونشست زمین در اصفهان باید در اولویت اول استان قرار بگیرد، برای اینکه پایداری سرزمین مطرح است، شاید وجود یک معدن در منطقه ای برای منطقه ای تنش زا باشد، اما فرونشست زمین تمدنی را تحت تأثیر قرار می دهد.
وی با تأکید بر این که اهتمام داریم رودخانه زاینده رود ولو با دبی های مختلف بصورت دائم آب داشته باشد تا سفره های آب زیرزمینی تغذیه شودند، اضافه کرد: حدودا ۱۰۰ درصد مساحت ۴۷ هزار هکتاری تالاب بین المللی گاوخونی خشکیده است، حالا این مساله در دادگاه مطرح است و حقابه تالاب را بوسیله مراجع قضائی دنبال می نماییم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان این که نیاز آبی حداقلی برای پایداری رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی ۳۱۳ میلیون مترمکعب در سال تعیین شده که ۱۷۵ میلیون مترمکعب آن حقابه تالاب است، توضیح داد: متولیان شرکت آب منطقه ای در جلسات عنوان می کنند ما آب را در رودخانه رها می نماییم، اگر به تالاب نرسید به ما ارتباط ندارد و این صحبت ها درحالی است که جلوی آب را از محل بند تنظیمی رودشتین در فاصله ۸۵ کیلومتری تالاب می بندند و بوسیله دو کانال به اراضی کشاورزی منتقل می کنند و ما برای همین مسئله از آنان در مراجع قضائی شکایت کردیم.
وی با تأکید بر این که آگاهی از آمایش سرزمینی بسیار مورد توجه است، اظهار داشت: اگر رسانه مداران از آمایش سرزمینی باخبر نباشند اتفاقاتی مانند امروز رخ می دهد که طی این سال ها بارگذاری ها در حوضه آبریز زاینده رود بسیار سنگین تر از توان این حوضه بوده یا بارگذاری هایی که در شعاع ۵۰ کیلومتر شهر اصفهان وجود دارد.
لاهیجان زاده، خبر داد: در حال حاضر حجم ذخیره سد زاینده رود تعیین کننده جریان این رودخانه است، حالا ۱۴.۵ مترمکعب بر ثانیه حجم برداشت شرب اصفهان از زاینده رود است و در سال حدود ۴۶۰ میلیون مترمکعب فقط باید برای آب شرب و بهداشت مردم تامین شود که تحت تأثیر قرار نگیرد.
وی تصریح کرد: اواخر سال آبی گذشته حجم آب پشت سد ۱۳۰ میلیون مترمکعب بود و بارش ها در ماه های گذشته برای تامین آب بسیار کمک کرد. برمبنای مطالعات مرکز تحقیقات راه و شهرسازی دبی جریان آب ثابت در رودخانه زاینده رود باید ۱۵ مترمکعب بر ثانیه در مقطع اصفهان باشد که این میزان آب به مفهوم این است که سالانه نزدیک به ۴۸۰ میلیون مترمکعب باید از زیر پل های تاریخی عبور کند تا شدت فرونشست زمین در شهر اصفهان کنترل شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اشاره کرد: اگر همین امروز هم تصمیم بگیرند که این آب در اصفهان بدون توقف جاری شود، در دوسال می تواند نرخ فرونشست را از ۱۵ سانتی متر در سال به ۵ سانتی متر برساند تا در نهایت به ۲ سانتی متر و شرایط پایداری برسد.
وی با اعلان اینکه وزارت نیرو نیز در مطالعاتی دبی جریان آب را بین ۱۰ تا ۱۱ مترمکعب بر ثانیه برآورد کرده است، اشاره کرد: در نظر بگیرید برداشت آب آشامیدنی اصفهان از تصفیه باباشیخعلی و جریان حداقلی آب در زاینده رود حدود یک میلیارد مترمکعب می شود این در حالیست که آورد سد زاینده رود حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب است یا اگر بارش ها بسیار عالی و سال ترآبی باشد ورودی سد شاید به یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب نیز برسد.
لاهیجان زاده با تأکید بر این که باید روی مصارف دیگر بازبینی نماییم، اضافه کرد: برای اینکه مصارفی بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب در سال داریم در صورتیکه منابع ما ۹۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر نیست. درخواست کردیم که ستاد ملی احیای زاینده رود تشکیل گردد برای اینکه مسائل این حوضه بین ۲ استان مطرح است و زمانی که تصمیمی گرفته می شود باید ملی و جامع باشد.
وی توضیح داد: ضمن این که لازم است برنامه ای برای کشاورزی و صنعت این حوضه تدوین شود و باید نیاز صنعت و به ویژه صنایع بزرگ را به زاینده رود به صفر برسانیم و به سمت استفاده از آب های غیرمتعارف چون پساب شهری و آب دریا بروند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اعلان اینکه الگوی کشاورزی این حوضه باید اصلاح گردد و طبق مطالعات آمایش سرزمینی بارگذاری جدید نباید در حوضه زاینده رود اتفاق افتد، اظهار داشت: مدیریت هرآنچه در حوضه تا حالا بارگذاری شده نیز لازم است و اگر این کارها صورت گیرد ظرف مدت ۱۰ سال می توانیم جریان آب دائمی زاینده رود را داشته باشیم.
منبع:

1402/03/18
14:38:24
5.0 / 5
233
تگهای خبر: بهداشت , سفر , صنایع , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
خرید زندگی