خرید زندگی
بازخوانی اطلاعات آخرین سیاهه انتشار شهر تهران؛

سهم هر یك از منابع آلاینده در آلودگی هوای تهران چه قدر است؟

سهم هر یك از منابع آلاینده در آلودگی هوای تهران چه قدر است؟

به گزارش خرید زندگی آخرین اطلاعات انتشار یافته از سهم منابع آلاینده در آلودگی هوای تهران مبین آن است كه از میان منابع متحرك كامیون ها و از بین منابع ثابت صنایع و نیروگاه ها نقش پررنگی در آلودگی هوا دارند.به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا بر مبنای اطلاعات آخرین سیاهه انتشار شهر تهران منابع متحرک بیشترین سهم را در تولید ذرات معلق - مهمترین آلاینده هوا در پاییز و زمستان - دارند. براین اساس سهم منابع متحرک همچون خودرو های شخصی، تاکسی، موتورسیکلت، اتوبوس، کامیون و... در تولید ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون ۶۰ درصد - معادل ۶۳۳۸ تن - برآورد شده که در این بین نقش کامیون ها نسبت به سایر منابع آلاینده متحرک پررنگ تر گزارش شده است.

بر اساس اطلاعات سیاهه انتشار شهر تهران سهم کامیون ها در تولید ذرات معلق حدود ۱۶ درصد و سهم خودرو های شخصی حدود ۱۴ درصد است همینطور موتورسیکلت ها و اتوبوس ها به ترتیب حدود ۱۰ و ۶ درصد در آلودگی هوای تهران طی شش ماهه دوم سال موثر هستند.

علاوه بر منابع متحرک، منابع ثابت هم در آلودگی هوا و تولید ذرات معلق نقش مهمی دارند. برای مثال سهم صنایع و نیروگاه های تهران و اطراف آن در تولید ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون حدود ۳۰ درصد گزارش شده است و در کنار این، منابع دیگری همچون پالایشگاه ها و پایانه های اتوبوس هم هر کدام به ترتیب حدود ۴.۴ و ۲.۳ درصد در آلودگی هوای تهران سهم دارند.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، انتشار ذرات معلق در تهران طی سال های اخیر حدود ۲۱ درصد افزایش یافته است. این وضعیت یعنی ذراتی در تهران افزایش یافته اند که می توانند بیماری های قلب و ریه را تشدید کنند و سبب اثراتی مانند علائم قلبی و عروقی، آریتمی های قلبی، حملات قلبی، علایم تنفسی، حملات آسم و برونشیت شوند.

هرچند که افزایش غلظت ذرات معلق در پاییز و زمستان خطرات خویش را دارد و سلامت شهروندان را تهدید می کند اما طی سال جاری به علت شیوع کرونا، آثار سوء ذرات معلق دو چندان شده است، چون که هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، ۸ درصد تلفات بیماران کرونایی را بیشتر می کند. با تمام این ها از آغاز مهر ماه تابحال کیفیت هوا در تهران طی ۱۴ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته است. علاوه بر تهران کیفیت هوا در سایر کلان شهرهای کشور همچون اصفهان، کرج، مشهد، شیراز و اراک هم وضعیت خوبی از آغاز مهرماه تابحال نداشته است.

منبع:

1399/08/09
14:01:03
5.0 / 5
1428
تگهای خبر: تولید , سلامت , شهروند , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
خرید زندگی