خرید زندگی

چرا هوای سالم از شاخص كیفیت هوا حذف شد؟

چرا هوای سالم از شاخص كیفیت هوا حذف شد؟

به گزارش خرید زندگی به دنبال اعمال تغییرات جزئی در اعلام شاخص كیفیت هوا و استفاده از واژه «قابل قبول» به جای «سالم» سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: این تغییر بر مبنای قانون هوای پاك انجام شده است.زهرا سماعی در گفت و گو با ایسنا افزود: پیش از این شاخص ۵۰ تا ۱۰۰ كیفیت هوا بعنوان «هوای سالم» در نظر گرفته می شود اما بر مبنای ماده ۳ قانون هوای پاك مقرر شده است كه به علت رعایت استانداردهای بین المللی عبارت «قابل قبول» جایگزین «هوای سالم» شود.

سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه سایر عبارت های تشریح كیفیت هوا همچون هوای ناسالم برای گروه های حساس، هوای ناسالم، هوای بسیار ناسالم و خطرناك تغییری نكرده است، اظهار نمود: همینطور تغییر عبارت «هوای سالم» تغییری در نحوه محاسبه، رنگ و یا سایر خصوصیت های تعریف آلاینده های هوا ایجاد نكرده است.

به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، شاخص كیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاك، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط كیفی هوا خطرناك می باشد.

گفتنی است در هوای پاك كه با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط كیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم كه به رنگ زرد شناخته می شود، كیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها كمتر از حدی است كه بر سلامت انسان تأثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس كه به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد كه در نتیجه آن گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم كه به رنگ قرمز است، كلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی امكان دارد گروه های حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم كه به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.
1398/10/23
14:23:09
5.0 / 5
4316
تگهای خبر: سازمان , سلامت , كیفیت , مال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
خرید زندگی