خرید زندگی
جولان ریزگردها در هوای نصف جهان؛

شاخص هوای اصفهان در ۱۱ منطقه قرمز و نارنجی است

شاخص هوای اصفهان در ۱۱ منطقه قرمز و نارنجی است

خرید زندگی: شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز 28 مرداد در 11 منطقه قرمز و نارنجی است.مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر عنوان کرد: میانگین شاخص هوای کلان شهر اصفهان امروز شنبه ۲۸ مرداد بر طبق داده های دریافتی ۱۷ ایستگاه پایش فعال با شاخص ۱۱۴ در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس ثبت گردید.
جمشید لقایی افزود: امروز آلاینده غالب هوای شهر اصفهان ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون (ریزگرد) بوده که شاخص آن برابر با ۱۲۲ و در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس است.
وی افزود: امروز شاخص هوا در ایستگاه کردآباد با ۱۷۱، بولوار کاوه با ۱۵۲، خیابان ۲۵ آبان با ۱۶۵ و خیابان زینبیه با ۱۶۷ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.
مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان اضافه کرد: شاخص هوا در ایستگاه رهنان با ۱۰۹، پارک زمزم با ۱۰۵، خیابان فرشادی با ۱۱۲ و محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۴۶ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروههای حساس است.
لقایی افزود: شاخص هوا در ایستگاه سپاهان شهر با ۵۱، دانشگاه صنعتی با ۸۴، خیابان فیض با ۸۹ و خیابان میرزا طاهر با ۹۱ AQI وضعیت قابل قبول را نشان داده است.
وی تصریح کرد: افراد بسیار حساس همچون سالمندان، افراد دارای بیماری های تنفسی و قلبی، زنان حامله و کودکان کماکان باید فعالیتهای طولانی و سنگین را در فضای باز کاهش دهند.
همچنین سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، امروز شاخص هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۱۰ و خیابان رودکی با ۱۰۴ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروههای حساس، بزرگراه خرازی با ۱۵۳ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در خیابان استانداری و پروین به ترتیب با ۶۵ و ۵۷ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت گردید.
شاخص هوا در شهرهای مجاور کلان شهر اصفهان همچون شاهین شهر با ۶۴ و مبارکه با ۶۸ AQI وضعیت قابل قبول و در قهجاورستان با ۱۹۲ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.
شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروههای حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک می باشد.
این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO)، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه های پایش هوا، ثبت می شود.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

1402/05/28
12:40:10
5.0 / 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان خرید زندگی
خرید زندگی