خرید زندگی

دور تهران بگردیم

دور تهران بگردیم

خرید زندگی: تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی برای گشت و گذار در تهران است؛ فرصتی که هر توریست با هر سلیقه سنتی، مدرن و... برای گذراندن اوقات فراغت به هر سبکی امکان وقت گذرانی در تهران را دارد.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی است تا به گشت و گذار بپردازیم و از این فرصت برای آشنایی با ناشناخته ها استفاده نماییم، تا مدتی پیش تا تعطیلات نوروزی شروع می شد، تهرانی ها بار سفر بسته و به شهرهای مختلف سفر می کردند؛ غافل از این که تهران با قدمتی چند هزار ساله مملو از محلهای تفریحی، گردشگری و تاریخی است که اهتمام می نماییم مکانهای معروف تهران که مورد اسقبال بیشتر مردم است، را معرفی نماییم.
برج میلاد تهران

برج میلاد تهران بلندترین سازه شهر تهران، سومین برج بلند خاورمیانه و ششمین برج مرتفع مخابراتی جهان است. امروزه مجموعه برج میلاد تهران کاربری گسترده ای در زمینه مخابرات و گردشگری دارد. هم اکنون برج میلاد تهران را با عنوان نماد شهر تهران در جهان می شناسند.
هم اکنون برج میلاد تهران در حوزه ارتباطات، کاربری گسترده ای در تسهیل ارتباط بی سیم در سطح شهر تهران، بهینه سازی و گسترش پوشش فرکانس های رادیویی وتلویزیونی و ایجاد زیر ساخت مطلوب برای تلویزیون های دیجیتال دارد. همین طور خدمات مختلف در زمینه گردشگری و هواشناسی نیز از دیگر کاربری های مجموعه برج میلاد است.
برج میلاد تهران ۱۶۹۳ پله دارد. در طول سالهای اخیر و در مناسبت های مختلف مسابقات و رقابت های جالبی در راه پله های برج میلاد اجرا شده است. مسابقات پله نوردی برج میلاد طرفداران خاص خودرا دارد. رکورد بالا رفتن از پله های برج میلاد در حدود ۱۱ دقیقه است. شکستن این رکورد برای ورزشکاران زیادی در زمینه دو و میدانی اهمیت دارد. درنوردیدن پله های برج میلاد در حالت های مختلف مانند زدن روپایی، از خبرهای جالب توجه در سالهای اخیر بوده است.
این برج قسمت های تفریحی زیادی همچون سکوی دید بسته، موزه هدایا و دست نوشته های شهرداری تهران، موزه سکه، موزه مشاهیر، سکوی دید باز برج میلاد، گنبد آسمان، شهربازی و بولینگ استارلند برج میلاد، اسکای پارک جی مکس برج میلاد، بانجی جامپینگ، پرواز در آسمان، تاب، سکوی پیاده روی و... دارد که می توانید از آن استفاده کنید.
بازار چند هکتاری در قلب تهران

بازار بزرگ تهران از مراکز اقتصادی و تاریخی مهم پایتخت و از جذاب ترین مراکز خرید تهران است که در سال ۱۳۵۶ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این بازار که وسعت آن به حدود ۱۰۵ هکتار می رسد، به فروش انواع کالاها اختصاص دارد و شامل مجموعه ای از خرده فروش ها، عمده فروش ها، کارگاه های تولیدی، انبارهای کالا و... می شود. در حقیقت خیلی از کارگاه های تولیدی در بازار تهران نمایندگی دارند و از همین رو این محل مرکز اصلی توزیع کالا در داخل کشور بشمار می رود.
بازار بزرگ تهران درست مثل سایر بازارهای ایران از طاق های ضربی، راهروهای گوناگون و باریک، گنبد و... تشکیل شده است و با آنکه به مرور زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است؛ اما هنوز هم برخی بخش های قدیمی و زیبای آن پابرجا هستند. در این بخش های قدیمی می توانید شاهد طاق های ضربی و گنبدهایی باشید که به زیبایی هرچه تمام تر خودنمایی می کنند؛ به ویژه روزنه ها و سوراخ های موجود در طاق ها و گنبدها که هم نور فضای داخلی را تامین کرده و هم به گردش هوا کمک می کنند.
مساحت بازار تهران امروزی به بالای ۱۰۰ هکتار می رسد؛ هرچند از ابتدا این چنین نبود و بر حسب نیازها و مقتضیات زمان در دوره های تاریخی مختلف به شکل امروزی درآمد. به همین دلیل، نمی توان سبک معماری دقیق و خاصی برای آن مشخص کرد؛ هرچند نشانه های معماری تهرانی در بیشترین بخش های آن به چشم می خورد. البته بخش های لطمه دیده یا جدید بازار، معماری خاصی ندارند و از مصالح جدید برای آنها استفاده شده است.
همانطور که ذکر شد، بازار تهران به تدریج توسعه یافت و به علت گرمای تابستان، بخش هایی از آن مسقف شد و در ادامه فضاهای جدید خدماتی نظیر قهوه خانه، حمام، مسجد، زورخانه، حسینیه و سقاخانه در دل بازار شکل گرفت. این بازار، از مراکز خرید، رستوران های قدیمی و خوشنام، مغازه های عمده فروشی لباس، زیور آلات و.. است که می توانید از آن استفاده کنید.
لذت سرگرمی و سرخوردن بغلِ گوش شهر

اگر بدنبال نزدیک ترین مقصد برای اسکی در اطراف تهران هستید خوب است بدانید که پیست اسکی توچال تنها ۵ کیلومتر با مرکز تهران فاصله دارد. پیست اسکی توچال نه فقط نزدیک ترین مقصد برای اسکی بازان در تهران است؛ بلکه برف گیرترین پیست اسکی اطراف تهران هم به حساب می آید و تا اواسط بهار به علاقمندان این فرصت را می­ دهد که از اسکی کردن لذت ببرند.
این پیست قسمتی از مجموعه چند منظوره و بی نظیر توچال­ است که در شمال تهران واقع شده و با ۵ پیست اسکی بین المللی با کاربری تفریحی، آموزشی و سرعت این امکان را برای تهرانی ها فراهم نموده تا علاوه بر بهره­ مندی از هوای تازه و پاک، از تفریحاتی مانند پیاده روی، اسکی، اسنوبُرد، سورتمه، بک­جامب، تله­ سی یژ، رستوران گردی و... هم لذت ببرند. ضمنا مدرسه اسکی توچال نیز برای ارائه آموزش های مبتدی و حرفه ای مهیاست.
تله کابین ۷ کیلومتری توچال شما را به ارتفاعات قله و پیست توچال می رساند و چشم اندازی نفس گیر از تهران را برای شما به نمایش می گذارد. همین طور هتل توچال نیز به فاصله کمی از پیست در ایستگاه ۷ در دسترس می باشد تا با چشم ­انداز اتاق­هایش از بام تهران، پذیرای میهمانان باشد.
این پیست در سال ۱۳۹۲ خورشیدی بصورت رسمی راه اندازی شد.
اراضی سرسبز وسط پایتخت

میان انبوه ساختمان ­های کوتاه و بلند پایتخت، قسمت وسیعی از شهر وجود دارد که از ساخت و سازهای بی ­رویه در امان مانده و مملو از فضاهای سبز و متنوع شهری است. این قسمت سرسبز که به نام "اراضی عباس­ آباد" شناخته می­ شود، چند سالی است که به عنوان قطب فرهنگی و گردشگری پایتخت معرفی شده و همچنان درحال گسترش است. اراضی عباس ­آباد فرصتی برای مردم به وجود آورده تا بتوانند در طبیعتی زیبا به دور از هرگونه شلوغی و آلودگی، نفسی تازه کرده و خودرا از استرس های شهرنشینی دور کنند.
محدوده اراضی عباس ­آباد هم اکنون از شمال به بزرگراه شهید حقانی و بزرگراه شهید همت، از جنوب به بزرگراه شهید سلیمانی، از شرق به خیابان شریعتی و از غرب به خیابان مدرس می ­رسد. شاید بیشتر مردم این محدوده را به پل طبیعت و بوستان آب و آتش بشناسند، اما مکان­های دیگری چون بوستان طالقانی، بوستان نوروز، گنبد مینا، موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، باغ کتاب، باغ هنر، باغ غذا، کتابخانه ملی ایران، مصلی تهران و چندین مجموعه فرهنگی دیگر و ساختمان­های اداری مهم همگی در اراضی عباس­ آباد قرار گرفته ­اند. امروزه اراضی عباس­ آباد همراه با مجموعه ­های متنوعی که دارد، یکی از مقاصد مهم گردشگری پایتخت به شمار می ­رود که هر گردشگری را برای یک دفعه هم که شده به سمت خود جذب می­ کند تا کمی از زیبایی ­های پایتخت را نشانش دهد.
تجربه هیجان در پارک ارم

اگر اهل تفریح و هیجان هستید، شهربازی ارم را به شما معرفی می نماییم، پارک ارم، از گردشگاه های قدیمی تهرانی ها است، از گذشته خیلی از توریستهایی که از شهرهای دیگر به اینجا می آمدند اشتیاق داشتند این مجموعه تفریحی را ببینند و ساعتی را در هیجان و نشاط بگذرانند. این پارک با وسعتی بیش از ۷۲ هکتار بزرگترین پارک تفریحی ایران است که در اوایل دهه ۱۳۵۰ شمسی به وسیله رحیم علی خرم تأسیس شد و پارک خرم نام گرفت.
بعد از انقلاب، امکانات این پارک گسترش یافت و در آن فضایی به وجود آمد تا خیلی از خانواده های ایرانی این مکان را به عنوان مکانی برای گذران اوقات فراغت خود انتخاب کنند. باغ وحش ارم در سال ۱۳۶۹ شمسی در ضلع جنوبی پارک ارم ساخته شد و در سال ۱۳۷۱ شمسی با عنوان باغ وحش تهران راه اندازی شد. این باغ پنج هکتار مساحت دارد و بیش از ۱۱۰ گونه از جانوران بومی و غیر بومی در آن نگهداری می شود.
پارک ارم امکانات تفریحی متنوعی دارد. غیر از سه شهر بازی با بیش از ۷۴ دستگاه تفریحی و سالن سرپوشیده بازی (قلعه سحر آمیز با ۱۱۰ بازی و گیم)، بزرگ ترین باغ وحش پایتخت، دریاچه زیبا و منحصر به فرد قایقرانی و ماهیگیری با بیش از ۹ هکتار مساحت را داراست.
دریاچه در غرب تهران

مجموعه فرهنگی گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس با مساحتی حدود ۲۵۰ هکتار دارای ۱۳۰ هکتار پهنه آبی، بزرگترین دریاچه مصنوعی خاورمیانه و غرب آسیاست که با تلفیقی از عناصر طبیعی در بافت شهری و بهره مندی از فناوری های روز دنیا در اقلیم نیمه خشک شهر تهران راه اندازی شد. ساخت دریاچه در تهران، با وجود همه محدودیت ها و موانع، این رویای دیرین را محقق ساخت. اما حساسیت های زیست محیطی این دارایی باارزش و راهبردی شهر تهران، ایجاب می کند که همگان در حفظ و نگهداشت آن کوشا بوده تا این امانت گرانقدر را به آیندگان بسپاریم.
یکی از این کامل ترین و جذاب ترین مجموعه های تفریحی-گردشگری در پایتخت، دریاچه شهدای خلیج فارس است که با دارا بودن انواع مراکز تجاری، کافه و رستوران ها و تفریحاتی همچون شهربازی، قایق سواری، ساحل شنی و... طرفداران زیادی دارد. مجموعه فرهنگی- گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس جایی است که می توانید در آن یک روز خاطره انگیز را رقم بزنید و انواع تفریحات و امکانات رفاهی را یکجا تجربه کنید. کلوپ ماهیگیری ورزشی، کلبه پرنده نگری، سواحل شنی و مسیر پیاده روی پیرامونی دریاچه امکاناتی است که می تواند ساعاتی آرامش بخش و به دور از هیاهوی شهر شلوغ تهران را برای گردشگران فراهم آورد.
اگر اهل پیک نیک و دورهمی های خانوادگی و صمیمی هستید استفاده از آلاچیق های پهنه جنگلی دریاچه با امکاناتی نظیر آب شرب، سرویس بهداشتی و باربیکیو را به شما پیشنهاد می نماییم. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که فاصله این آلاچیق ها تا کنار دریاچه، کمتر از ۳۰۰ متر است و در نزدیکی این آلاچیق ها، محوطه بازی کودکان با وسایل بازی ایمن وجود دارد و می توانید با خیال آسوده، لحظات مفرحی را برای فرزندان دلبندتان فراهم کنید.
در مجموعه فرهنگی- گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس می توانید ریه هایتان را از هوای تازه و تمیز پر کنید و یک پیاده روی عالی یا دوچرخه سواری جذاب را تجربه کنید. در این مجموعه مسیرهای مشخصی برای پیاده روی و دوچرخه سواری وجود دارد که پیست دوچرخه سواری به طول ۵۸۰۰ متر و محور پیاده ‎روی به طول ۴۷۰۰ متر در اختیار شماست. اگر به این دو ورزش برای تندرستی علاقه دارید، می توانید آنرا با تماشای منظره دریاچه و غروب زیبای خورشید پیوند بزنید.1402/01/07
21:44:46
5.0 / 5
222
تگهای خبر: آرام , آموزش , بازی , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
خرید زندگی