خرید زندگی

سندی برای حل مسائل لاینحل حاشیه نشینان

سندی برای حل مسائل لاینحل حاشیه نشینان

به گزارش خرید زندگی، سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی به منظور رفع ایرادات برنامه های قبلی، تسریع روند نوسازی و ساماندهی وضعیت زندگی جامعه هدف برای سومین بار طی دو دهه اخیر مورد اصلاح و بازبینی قرار گرفته که در صورت نهایی شدن می تواند بازآفرینی شهری را وارد مرحله ی جدیدی کند.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، از حدود دو سال قبل، سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی برای سومین بار طی دو دهه اخیر مورد اصلاح و بازبینی قرار گرفته است. این سند از راه همکاری شرکت بازآفرینی شهری ایران با پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی بررسی و اصلاح می شود.
در سال ۱۳۸۲ به علت گسترش روز افزون اسکان غیررسمی و آثار نتایج آن در شهرهای کشور تدوین سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی کشور به تصویب هیأت وزیران رسید. متعاقبا در سال ۱۳۹۳ سند دیگری با عنوان «سند ملی راهبردی احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری» جایگزین ترتیبات نهادی ستادهای توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی (مصوبه هیأت دولت در ۱۳۸۲) شد. اما بنا به نقل از معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی، امروز مسایل مختلف و حل نشده ای همچنان در سکونت گاه های غیررسمی کشور باقی مانده است. بر همین مبنا با عنایت به ضرورت بازبینی در راهبردها و سیاست های مواجهه با چالش های زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این سکونتگاه ها و همینطور مطابق قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور این سند بازبینی می شود.
اخیرا جلسه بررسی پیش نویس نهایی سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی با حضور محمد آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، نمایندگان پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی و نمایندگان وزارت خانه های نیرو، کار، جهاد کشاورزی، سازمان صنایع کوچک، معاون اجرایی نهاد ریاست جمهوری و تعدادی از مدیران شرکت باآفرینی شهری ایران برگزار شده است.
در این جلسه محمد آیینی، یکی از ایرادات وارده به پیش نویس این سند را دست اندازی به اراضی ملی برشمرد و اظهارکرد: سند بر مبنای دو مبحث مهم پیشگیری و پیش نگری تعریف شده و حقیقت اینست که برخی سکونتگاه های غیررسمی که بیشتر از ۴۰ سال قدمت دارند، باید ساماندهی شوند و نمی توان ساکنان آنها را به حال خود رها کرد، در این سند بر ساماندهی سکونتگاه هایی که مانعی برای زیست انسانی ندارند، تاکید گردیده است.
هم چنین حمیدرضا رمضانی ـ نماینده پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی و مسئول تدوین پیش نویس سند بیان نمود: سند مذکور رویکرد مسئله شناسانه دارد و پس از دو دهه تجربه نظام مند با بررسی عمیق و طی مشورت با چهار گروه شامل مدیران و کارشناسان، دانشگاهیان و صاحبنظران، حرفه ورزان و مشاوران و تسهیلگران و کنشگران محلی پیش، حین و پس از تهیه سند تدوین شده است. از نمایندگان نهادهای حاضر در جلسه می خواهم ما را یاری کنند تا هر چه زودتر این سند به تصویب برسد.
از سوی دیگر دولت اوایل آبان ماه سال جاری سیاست ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله ای در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری را به تصویب رساند. این مصوبه چهار گروه واقع در مناطق هدف بازآفرینی شهری را شامل می شود. بر این اساس هرکس هر خانه ای با هر متراژی داشته باشد درصورتیکه امکان تجمیع نباشد برای نوسازی پروانه ساختمانی صادر خواهد شد.
قبل از آن هم برای نوسازی و بهسازی واحدهای واقع در بافت های فرسوده تسهیلاتی شامل تخفیف حداقل ۵۰ درصد عوارض صدور پروانه از جانب شهرداری ها و وام تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان (در اطراف حرم های مطهر چهار شهر مشهد، تهران، قم و شیراز ۶۰۰ میلیون تومان) در دستور کار قرار داشت که به قوت خود باقی است.
با عنایت به اقداماتی که در دولت سیزدهم به منظور نوسازی بافت های فرسوده، ناکارآمد و حاشیه شهرها انجام شده، تصویب سند توانمندسازی سکونتگاه ها می تواند روند ساماندهی و بهسازی محیط زندگی جامعه هدف را وارد مرحله ی جدیدی کند.
منبع:

1401/09/27
11:42:49
5.0 / 5
459
تگهای خبر: اجتماعی , بهسازی , دولت , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
خرید زندگی