خرید زندگی
سخنگوی شهرداری تهران عنوان كرد

ساماندهی مخازن زباله برای حل مشکل کارکودک

ساماندهی مخازن زباله برای حل مشکل کارکودک

خرید زندگی: سخنگوی شهرداری تهران در مورد طرح ساماندهی کودکان زباله گرد در شهر تهران توضیحاتی ارائه نمود.


مطهر محمدخانی در گفت و گو با ایسنا، در مورد برنامه های شهرداری تهران برای ساماندهی کودکان کار اظهار داشت: در موضوع ساماندهی کودکان کار طرح کاملی را پیش می بریم؛ اما دقت داشته باشید که موضوع کار کودکان از ساماندهی معتادان پیچیده تر است؛ چونکه مسئله کار کودکان دارای ابعاد پیچیده ای است که به عنوان مثال قسمتی از آن به پسماند به سبب این که کودکان وارد این چرخه شده اند، مربوط می شود.
وی با اعلان اینکه شهرداری در موضوع قرارگاه اجتماعی به مسئله کودکان معتاد نیز وارد شد، اظهار داشت: ما در قرارگاه اجتماعی متولی ساماندهی معتادانی شدیم که هیچ کس آنها را قبول نمی کرد و به سراغ معتادان بالای ۶۵ سال، زیر ۱۸ سال و زخم باز رفتیم و در یاور شهر آمادگی خودرا برای نگهداری از آنها اعلام کردیم.
محمدخانی با اعلان اینکه بدنبال اجرای مدلی از ساماندهی پسماند هستیم تا زمینه سوء استفاده از کودکان کار متوقف شود، اضافه کرد: در طرح ساماندهی کودکان کار معتقدیم که باید زمینه و فضای سودجویی از کودکان کار را از بین ببریم که یکی از این زمینه ها هم در پسماند است، پس ساماندهی مخازن را در دستور کار قرار دادیم تا یکی از ابعاد زمینه ساز «کار کودک» را ساماندهی نماییم، چونکه بررسی ها نشان داده کودکان کار عمدتاً اسیر و گرفتار باندهای جمع آوری زباله می شوند و اگر این پروسه پسماند اصلاح گردد در کاهش کار کودک موثر است.
رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران افزود: ورود شهرداری تهران به برخی موضوعات همچون مقابله با لطمه های اجتماعی شامل جمع آوری معتادان متجاهر و کودکان کار و همین طور موضوع مسکن، در حالیست که برخی اعلام می کردند این مسائل به شهرداری تهران ارتباطی ندارد و در ادوار قبلی نیز نگاهی وجود داشت که شهرداری حداکثر یکی از دستگاه های دخیل در مطالبی همچون لطمه های اجتماعی، آلودگی هوا و... است.
وی اشاره کرد: در دوره ی جدید مدیریت شهری رویکرد جدیدی مطرح شده که شهرداری داوطلبانه مسئولیت را پذیرفته و دست کمک به سمت همه دستگاهها دراز می کند. به همین دلیل اتفاق خوبی در قرارگاه اجتماعی افتاد و آن هم ایجاد هم افزایی میان دستگاه های مرتبط در جلسات منظم این قرارگاه بوده است، به گونه ای که شاید یک نامه نگاری که درگذشته مدتها به طول می انجامید در قرارگاه اجتماعی در کمترین زمان ممکن تصمیم گیری می شد و اجرا نیز شروع می شد.
محمدخانی با تأکید بر این که شهرداری تهران در مدل قرارگاهی مسئولیت قبول کرده و تا ۵هزارو۵۰۰ نفر، ظرفیت جمع آوری و نگهداری معتادان متجاهر را افزایش خواهد داد، اضافه کرد: هم اکنون ظرفیت نگهداری از آنچه برآورد تعداد معتادان متجاهر است در تهران بیشتر شده است؛ به همین دلیل برای نگهداری مشکلی نداریم و مشکل تنها در زنجیره جمع آوری و بازپروری است که شهرداری در این عرصه هم کمک می نماید.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص این که تعیین ظرفیت یاورشهرها برای معتادان متجاهر خاص همچون زنان، کودکان و افراد دارای زخم باز بر چه اساسی انجام شده است؟ اضافه کرد: در زمینه معتادان متجاهر همه اعداد و ارقام تخمینی است و برآوردی ۲۱ هزار نفر از تعداد معتادان متجاهر تهران وجود دارد که ممکنست تعداد بیشتر یا کمتر از این رقم باشد. برمبنای همین برآورد تخمین زده شده بود که گروههای خاص نیز حدود ۵ هزار نفر هستند و بر این محور کار پیش رفت. بی شک وقتی در چنین مواردی کار آغاز می شود ممکنست در ادامه تغییراتی هم ایجاد شود اساسا نمی شود منتظر آمار دقیق یک دستگاه برای شروع کار باشیم.
منبع:

1401/08/27
13:44:08
5.0 / 5
232
تگهای خبر: اجتماعی , زنان , شهرداری , كمك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
خرید زندگی