خرید زندگی
ظرفیت معماری ایرانی برای انطباق با شرایط امروز

مفهوم چهاردیواری اختیاری مصداقی در زندگی آپارتمانی ندارد

مفهوم چهاردیواری اختیاری مصداقی در زندگی آپارتمانی ندارد

به گزارش خرید زندگی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران ضمن اشاره به این که زندگی آپارتمان نشینی در ایران نه بعنوان یک انتخاب بلکه بعنوان یک اجبار و اجبار محقق شده است، نسبت به ضرورت آموزش در جهت ترویج فرهنگ آپارتمان نشینی تاکید نمود.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، عبدالرضا گلپایگانی در اینباره اظهار داشت: معمولا در نقد فرهنگ شهروندان می گویند "ایرانیان فرهنگ آپارتمان نشینی ندارند"؛ مساله این است که "آپارتمان" منطبق بر فرهنگ سکونت در ایران نیست. برای نمونه مبحث چهاردیواری اختیاری یک مبحث کاملا فرهنگی و درست است، شاید تصور شود تنها در مورد خانه های شخصی شامل حیاط، ایوان و بنا مصداق دارد و نمی گردد در آپارتمان که به یک حیاط و راه پله مشاع تقلیل پیدا می کند، آنرا محقق کرد.
وی ادامه داد: اینکه می گویند ایرانیان فرهنگ آپارتمان نشینی ندارند، درست نیست؛ بلکه آپارتمان نشینی مناسب فرهنگ ایرانی نیست. بعضی از آپارتمان ها طراحی های مناسبی نسبت به فرهنگ ایرانی دارند، و در سالهای گذشته سعی شده است که بخشی از معیارهای فرهنگ ایرانی در طراحی آپارتمان ها بازتاب یابد. برای نمونه گروه معماری که اولین مجموعه آپارتمانی را روبروی پارک ساعی طراحی نموده اند مدعی هستند که از فرهنگ ایرانی در آپارتمان های خود بهره برده اند.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: زندگی آپارتمان نشینی در ایران نه بعنوان یک انتخاب بلکه بعنوان یک اجبار و اجبار است و در فرآیند شهرنشینی صد سال قبل تغییر و تحولاتی در نوع زندگی ایرانی اتفاق افتاده است، اما میتوان ادعا کرد که اندیشه منسجم و برنامه ریزی دقیقی پشت پرده این تغییرات وجود نداشته است، به نظر می آید این یک مبحث جدی فرهنگی است. شاید مساله اصلی خودباختگی همگانی در سالیان گذشته و چگونگی رودررویی با فرهنگ غالب غرب بوده است.
وی تصریح کرد: این فرآیندی که در حوزه آپارتمان نشینی شکل گرفته است، قابلیت اصلاح دارد، اما بسیار دشوار و زمانبر است؛ چاره مبحث هم در گام نخست رسیدن به این باور است که تعریف ما از زیست و سهم هر ایرانی از خاکی که در آن زندگی می کند و نوع زیست مان را مشخص نماید و واکنش های منفی و فضای پیرامونی به تناسب آن باز تعریف شود.
گلپایگانی ضمن اشاره به این که برنامه های شهری در نهادهای بالادستی مانند شورایعالی شهرسازی و معماری و شورای شهر رقم می خورد، اظهار داشت: ما پا را از این مورد فراتر گذاشتیم و بنابر لزوم هایی که در ضوابط و مقررات احساس کردیم، کمک کردیم تا در بعضی مناطق و محلات شهر مانند ایران، شیخ هادی، نارمک و نفرآباد، و بعضی از روستاشهرهایی که داخل شهر هستند حس و حال زندگی ایرانی که در آنها جاری است، حفظ گردد.
وی تصریح کرد: اعتقاد داریم ظرفیتی که در معماری ایران است می تواند خودش را با شرایط امروز منطبق نماید و نیازی نیست که آنرا کلا کنار بگذاریم و سراغ یک چیز درهم برهم وارداتی برویم که اصلا ریشه آن مشخص نیست کجاست؛ به همت همکارانم و با استفاده از خدمات مشاوران معمار و شهرساز طرح هایی در کمیسیون ماده ۵ تصویب شده و برای ساخت نمونه هایی از معماری ایرانی و نمود زندگی ایرانی در شرایط موجود گام های موثری برداشته شده است.
طبق گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، معاون شهردار تهران تصریح کرد: حداقل کاری که می توانیم در فرهنگ ایرانی انجام دهیم این است که علاوه بر حفظ فضای کالبدی، فرهنگ، نوع زندگی و قصه هایی که در خانه ایرانی است، آنرا به نسل های بعدی انتقال دهیم.1400/02/27
18:48:04
5.0 / 5
542
تگهای خبر: آموزش , اجتماعی , خدمات , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
خرید زندگی