خرید زندگی
مهر بررسی می كند؛

روایت كمپ های ترك اعتیاد استان سمنان

روایت كمپ های ترك اعتیاد استان سمنان

ترس از کرونا سبب شده تا خیلی از معتادانی که خواهان ترک اعتیاد هستند، از کمپ های اقامتی دوری کنند حال آنکه مسئولان بهزیستی می گویند این مراکز ایزوله و ایمن هستند.خبرگزاری مهر، گروه استانها – محمد حسین عابدی: مسئولان بهزیستی استان سمنان هرچند به صورتی رسمی آمار کمپ های ترک اعتیاد و نفرات درون آنها را ارائه نمی کنند اما تلویحاً بر کاهش قابل توجه جمعیت مراجعه کننده به این کمپ ها در دوران کرونا صحه می گذارند.
موضوعی که می تواند از ترس به ابتلاء شدن کرونا باشد از طرف دیگر کارشناسان نیز معتقد هستند که اگر اقناع درستی در زمینه عدم خطر جدی کمپ های ترک اعتیاد در قبال ویروس کرونا، در سطح استان سمنان صورت می گرفت شاید جمعیت معتادان مراجعه کننده این کمپ ها آن قدرها کم نمی شد. از یک سو مسئولان اذعان دارند که در این کمپ ها موارد مشکوک به کرونا دیده شده اما خطر جدی هیچکس را تهدید نکرده است و از طرف دیگر برخی معتقد هستند که به هر حال تجمع می تواند خطرناک باشد.
بهانه هایی برای نرفتن
تأثیرات کرونا بر اعتیاد آن هم در استان سمنان که مسئولان دولتی اش اهتمام دارند همیشه نشان دهند این استان کمترین مشکل را دراین زمینه دارد، شگرفت بوده است یکی از کسانی که سو مصرف مواد مخدر دارد به خبرنگار مهر، می گوید: قیمت مواد مخدر در یکسال اخیر رشد چشم گیری داشته به طرزی که تریاک که هر گرم آن سه هزار تومان بود به ده هزار تومان افزایش یافته است یعنی بیش از سه برابر؛
علی اصغر با اعلان اینکه گرانی سه برابری مواد مخدر به مفهوم این نیست که معتادان سه برابر مصرف خودرا کاهش دهند، خیر به این معنا است که میزان پولی که خرج این راه می کنند، سه برابر شده است. بیان می کند: این مساله موجب شد تا بسیاری که وضعیت مالی نسبتاً مناسب تری نداشتند به فکر ترک اعتیاد بیفتند همچون برادر من که هروئین مصرف می کند اما یکباره کرونا رخ داد و من خودم نگذاشتم که به کمپ برود چون کنار خودم وقتی مصرف کند جایش امن تر است از اینکه در میان گروهی از مردم کرونا بگیرد و بمیرد. حقیقتاً ترس از جان موجب شد که نگذارم برادرم برود خودم که اصلاً و ابداً جایم همین جا خیلی هم خوب است.
این روایت خیلی از معتادان استان سمنان است کسانی که در فکر واهی هستند که معتادها کرونا نمی گیرند اما امروز تحقیقات علمی ثابت کرده که اتفاقاً برعکس به سبب کاهش سطح ایمنی معتادها، این قشر بیشتر در راه لطمه های ناشی از کرونا قرار دارند. قشری که از یک سو درد اعتیاد را دارند و از طرف دیگر ترس حضور در کمپ ها جانشان را فرا گرفته است بنظر می رسد در این بین باید یک راه میانه ای از طرف مسئولان استان سمنان ارائه شود.

کاهش مراجعه مشهود است
میزان حضور معتادها در کمپ های ترک اعتیاد استان سمنان کاهش یافته است کاهشی که البته از دو منظر قابل بررسی است نخست اینکه معتادها از ترس کرونا دیگر به مراکز اقامتی جمعی مراجعه نمی کنند و دوم روند کاری و رویه اجرائی بهزیستی در برنامه ریزی های خود سبب شده تا تعداد افراد حاضر در این اقامتگاه ها کم شود تا بتوانند خدمات بهتری را ارایه کنند.
معاون مدیرکل و رئیس بهزیستی شاهرود در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه مورد خاصی از بیماری کرونا در کمپ های ترک اعتیاد دیده نشده است، اظهار داشت: موارد مشکوک به کرونا وجود داشت اما بیماری قطعی خیر برای اینکه این کمپ ها به شدت کنترل شده و ایزوله هستند.
مسعود جهان سیر با اعلان اینکه موردی در زمینه بیماری کرونا به ویژه در هفت مرکز شهرستان شاهرود دیده نشده است، بیان داشت: این مراکز الان دایر بوده و داوطلبان را پذیرش می کنند در این کمپ ها پزشک حضور دارد و بحث غربالگری ابتدایی و اولیه و تب سنجی و موارد آن برایشان انجام می شود و در مدت یک ماه که در کمپ هستند بحث درمانی آنها انجام و پس از آن ترخیص می شود اما اگر نیاز بود که دوره آنها بازهم تمدید شود این کار صورت خواهد گرفت.
وی با اعلان اینکه تعداد پذیرش ها بطور قطع نسبت به دوران پیش از کرونا و سال قبل کاهش یافته است اما باید در نظر داشت که قسمتی از این کاهش برنامه ریزی شده و از طرف بهزیستی است تا بتوانیم جمع ها را محدود تر و خدمات را بهتر به مردم ارائه نماییم، اضافه کرد: این اتفاق در تمام مراکزی که تجمع در آنها بوده مانند مهدهای کودک، باشگاه های ورزشی و … نیز رخ داده و چیز کاملاً طبیعی است اما به هر حال مقوله ترس از کرونا نیز بی تأثیر نبوده است. تلفات جانی روی نداده است کلانتری یکی از کارشناسان درمانی بهزیستی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه کمپ های ترک اعتیاد هر کدامشان دارای یک پزشک هستند که در آنها غربالگری و ایزوله کردن انجام می شود و از ورود کسانی که حتی علایم کرونا دارند، جلوگیری می شود، اظهار داشت: به این شکل نیست که عده ای بدون هیچ تشخیص و برنامه ریزی در یک مکان جمع شوند بطور قطع تمهیدات لازم دراین زمینه اندیشیده شده است. از طرف دیگر هیچ مورد خاصی هم در بیماری کرونا دیده نشده چه برسد به اینکه کسی جان خودرا از دست داده باشد.
وی با اعلان اینکه ساماندهی خوبی در کمپ های ترک اعتیاد استان سمنان اندیشیده شده است، بیان کرد: ما در کنار کمپ ترک اعتیاد بانوان که در شاهرود وجود دارد، کمپ های ترک اعتیاد آقایان در سراسر استان و مراکز درمان سرپایی حتی مرکز کاهش لطمه های اجتماعی یا «دی سی آی» را نیز داریم که در زمینه پیش گیری از بیماریها به ویژه «اچ آی وی» فعالیت دارد این مرکز افراد را از محل های پاتوق معتادان گردآوری و به آنان جای خواب، امکان استحمام و بسته بهداشتی شامل پد الکلی، کاندوم، سر سرنگ و … می دهد که بیماریها را انتقال ندهند.
بهانه معتادان
حضور در یکی از کمپ های ترک اعتیاد گواه مدعای بهزیستی است اما از طرف دیگر تعداد مراجعان نیز نسبت به گذشته کاهش چشم گیری یافته است. یکی از مسئولان این کمپ ترک اعتیاد که البته مصاحبه را منوط به نامه از بهزیستی استان سمنان می داند تلویحاً کاهش قابل توجه مراجعان را تأیید می کند.
این مسئول ترس معتادان را بی جا می داند و می گوید: اینجا همه غربالگری می شوند و کسی با علایم وارد نمی گردد در نتیجه کسی که بخواهد به مصرف مواد مخدر ادامه دهد با کوچک ترین بهانه ای از آمدن به کمپ ها منصرف می شود، اینکه کرونا است و یک بهانه بزرگ و کشنده شمرده می شود برای اینکه این همه آدم در این کمپ ها در همین یک سال اخیر آمده، پاک شده و رفته اند و برای کسی هم اتفاقی رخ نداده است.

چه باید کرد؟
یک کارشناس جامعه شناسی با اعلان اینکه بنظر می رسد معتادها نیز حق دارند که از حضور در اجتماع بترسند چون هر روز از رسانه ها می شنوند که حضور در تجمعات با گرفتاری در دام بیماری کرونا یکسان است، اظهار داشت: از دید کارشناسان بهداشتی و مسئولان بهزیستی به واقع اوضاع تحت کنترل است اما باید به این مساله نیز اندیشید که در ذهن یک معتاد که هزاران گره ذهنی در درون مغزش وجود دارد، چه می گذرد؟
علیرضا معصومی با اعلان اینکه به یاد داشته باشیم که ما با انسانی سر و کار داریم که بیمار است آن هم بیماری که بر ذهن وی نیز تأثیر گذاشته و روانش را مختل کرده است، بیان داشت: امروز به انسانی که سلامتی خودرا دارد اگر بگوییم که اوضاع در یک تجمع تحت کنترل است برای مثال باشگاه ورزشی، ممکنست در مقابل حضور مقاومت کند چه برسد به فردی که اعتیاد دارد پس باید به این بخش از ماجرا نیز نگاه درستی کرد.
وی اضافه کرد: اما درباره اینکه چه باید کرد بنظر می رسد یک حلقه مفقوده در این بین وجود دارد آن هم بخش ترویج یعنی گروهی کارشناسان که بتوانند شرایط بهینه کمپ های ترک اعتیاد را در میان معتادان ترویج داده و آگاهی رسانی کنند از طرف دیگر بنظر می رسد اقداماتی که بهزیستی در رسانه ها برای اقناع معتادان در امتداد حضور در کمپ های ترک اعتیاد کرده، قابل توجه نبوده و باید در این بخش بیشتر کارهای عملی صورت می گرفت.
اقناع سازی یک گام عملی مهم
این کارشناس با اعلان اینکه ماجرای حضور در کمپ های ترک اعتیاد مانند همین مقوله ماسک زدن در کرونا است که هر میزان اقناع مردم و مشارکتشان بیشتر باشد و البته این مشارکت و همراهی از داوطلبانه صورت گیرد، تأثیر بیشتری دارد، اظهار داشت: در زمینه ترک اعتیاد نیز اینطور است ما اگر صدها بار هم بگوییم در کمپ های ترک اعتیادمان کسی کرونا نگرفته تا زمانی که این بهینه سازی ها ترویج نشوند و معتادها و خانواده ها از آن اطلاع نداشته باشند، اثر مثبتی نخواهد داشت.
معصومی با اعلان اینکه بهترین کار این است که امروز سمن ها و تشکل های مردم نهاد فعال در حوزه مدنی و اجتماعی به مقوله اعتیاد نیز ورود کرده و مروجان فرهنگ ترک اعتیاد حتی در دوران کرونا با رعایت تمام مسائل بهداشتی باشند، ابراز کرد: بهزیستی اقدامات خوبی دراین زمینه انجام داده اما تعامل بیشتر با سازمان های مردم نهاد بطور قطع می تواند نتیجه بهتری را نیز ارائه نماید.
در نهایت باید گفت یک سال از تاخت و تاز کرونا می گذرد از یک سو بهزیستی می گوید با وجود کاهش در مراجعان همه چیز تحت کنترل است اما از طرف دیگر مردم و خانواده ها مدام در حال شنیدن اخبار ریز و درشت از کرونا هستند که در آن دوری از تجمعات بیشتر به چشم می آید در این بین اما مردم مانده اند و دوراهی که فرزندان معتادشان را به کمپ ها بفرستند یا خیر از آن بدتر اما کسانی هستند که از ترس کرونا به چاه ویل اعتیاد پناه برده اند.

1399/12/16
13:59:42
0.0 / 5
959
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان خرید زندگی
خرید زندگی