خرید زندگی
در گزارش خرید زندگی مطرح شد؛

كشف گونه جدید مار افعی در خوزستان كذب است

كشف گونه جدید مار افعی در خوزستان كذب است

به گزارش خرید زندگی یک کارشناس خزنده شناسی کشف یک گونه جدید افعی سمی در تالاب های خوزستان را کذب دانست و اظهار داشت: این گونه گرزه مار بزرگترین افعی ایران است و قرن هاست با ایرانی ها همزیستی داشته است.


به گزارش خرید زندگی به نقل از مهر، اخیراً خبر ادعای کشف یک گونه افعی سمی (زهرآگین) و قدرتمند در تالاب های عراق و جنوب غرب ایران در شبکه های مجازی دست به دست می شود، گفته شده است که این گونه افعی که دارای ظاهری عجیب و الگوی رفتاری خاصی است و به سادگی قادر به شنا در آب است در بین نیزارهای تالابی پنهان می شود و به شکار می پردازد. همینطور عنوان شده است که برخی کارشناسان عراقی و آلمانی و ایرانی اخیرا موفق به این کشف شده اند و مقاله این کشف مهم در یک مجله آلمانی به دو زبان آلمانی و انگلیسی انتشار یافته است. خطرناک، سمی و کشنده بودن این گونه تالابی که رنگ قرمز سیاه مایل به سبز دارد و در تالاب های عراق و هورالعظیم مشاهده شده است همچون مشخصات آن عنوان می شود.
برای بررسی صحت و سقم این ادعا با پرهام بیهقی کارشناس و مسئول روابط عمومی موسسه خزنده شناسان پارس به گفت و گو پرداختیم، وی ضمن اشاره به اینکه در خلال دو دهه اخیر با رشد فزاینده ضریب نفوذ رسانه های اجتماعی اخبار کذب و جعلی به وفور در مورد مارها و یا موجودات غول پیکر منتشر می شوند که اغلب با یک نگاه ساده مشخص است که ساخته ذهن افرادی است که به دنبال جذب مخاطب بیشتر هستند. تصریح کرد: فیلمهای انتشار یافته در هفته های گذشته از یک گونه مار نارنجی رنگ در ارتفاعات کوهستانی احتمالاً کشور عربستان که در ارتباط با نزدیک به سه سال قبل از یک کبرای عربی است هم از همین دست بود. ایشان در ادامه توضیح داد: این مار تنها در حاشیه دریای سرخ در کوه های جنوب تا جنوب غربی عربستان پراکنش دارد، و با عنایت به تفاوت های زیاد اقلیمی تا کنون از شمال صحرای عربستان گزارش نشده است اما نکته حائز اهمیت این است که این گونه در ایران پراکنش ندارد. بیهقی به خبر این کشف مار در استان خوزستان اشاره نمود و اظهار داشت: اخیراً هم ادعای کشف یک گونه مار جدید در خوزستان که در شبکه های مجازی در حال انتشار می باشد و گفته شده که این گونه در منطقه ای خاصی کشف شده که قابلیت شنا کردن دارد و ناشناخته بوده است. این کارشناس خزنده شناسی عنوان کرد: این درحالی است که با رفتن به مقاله ای که درباره کشف این گونه به آن استناد می شود، مشخص شد این گونه افعی گرزه مار است که در سرتاسر ایران پراکنش دارد و توانایی بالارفتن از درخت و شنا کردنش مانند بقیه مارها امری عادی است. وی افزود: این گونه با طول کمتر از دو متر بزرگترین افعی ایران است اما قرن هاست که ایرانی ها با این «گرزه مار» همزیستی داشته اند. بیهقی انتشار این اخبار را با هدف جلب مخاطب دانست و اظهار داشت: نشر این گونه اخبار سبب ایجاد واهمه و ترس در مردم محلی و از طرفی کشتار شدیدتر گونه های با اهمیتی نظیر مارها خواهد شد. و البته برای منتشر کنندگان مخاطبین زیادی را جلب خواهد نمود. این کارشناس نام علمی افعی گرزه را Macrovipera lebeyinus عنوان نمود و تاکید داشت که این گونه ۲۶۳ سال پیش، کشف و توصیف شده و همینطور پراکنش گرزه مار از استان خوزستان و سایر مناطق ایران در سال های قبل در کتاب مارهای ایران دکتر لطیفی (۱۳۶۴) و کتاب مارهای ایران دکتر رجبی زاده (۱۳۹۷) هم گزارش شده است


منبع:

1399/12/14
12:55:55
0.0 / 5
528
تگهای خبر: اجتماعی , ساخت , مال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
خرید زندگی