خرید زندگی

روایت رئیس نظام مهندسی ساختمان از مشكلات شغلی مهندسان قم

روایت رئیس نظام مهندسی ساختمان از مشكلات شغلی مهندسان قم

قم رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم اظهار داشت: نیمی از مهندسین فارغ التحصیل نظام مهندسی، شغل ثابتی ندارند.


امین مقومی در نشست خبری که به صورت مجازی به مناسبت روز مهندس انجام شد با ذکر این مطلب که خدمات الکترونیکی یکی از موضوعات جدی در قم است، اظهار داشت: تمام خدمات به صورت الکترونیکی در حال انجام می باشد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم با اشاره به استفاده از ظرفیت دفتر پیشخوان دراین زمینه اضافه کرد: حتی اگر به شرایط عادی بازگردیم با سازمانی الکترونیک به خدمت رسانی بپردازیم.
وی اشاره کرد: با شکل گیری کارتابل کمک زیادی به احراز مالکین خواهد شد و از شروع سال ۱۴۰۰ کل پروسه عملیاتی می شود، در این راستا ارتباطات الکترونیکی با شهرهای قم و شهرداری و دستگاه های مختلف توسعه یافته است.
مقومی بیان کرد: توسعه خدمات الکترونیک در کاهش ترددها مؤثر است، با افزایش حجم کار بخش بازرسی گاز و آموزش را به مجموعه خانه مهندس منتقل می نماییم که کاملاً الکترونیکی است.
وی اشاره کرد: شهرداری ها مرجع رسمی ارائه آمار ساخت وسازها، بعنوان صادرکننده پروانه است، ولی با توجه به این که در بعضی حوزه ها در زمان صدور اختتام کار اضافه بنا و کاهش بنا را ثبت می نماییم آن هم جز متراژ است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم گفت: به همین دلیل آمار ساخت وساز در استان از رشد خوبی برخوردارست و در ساخت وساز در قم با رکود مواجه نیستیم.
وی اظهار داشت: تعرفه بهای خدمات نظام مهندسی طبق فرمول محاسبه می شود و درصدی از هزینه ساخت وساز را که شورای مرکزی و همین طور وزارت راه و شهرسازی ابلاغ می کنند بعنوان تعرفه در نظر گرفته می شود. در حدود ۴.۱۷ صدم درصد تا پنج درصد از هزینه ساخت وساز ابلاغی به نظام مهندسی استان باید مبنای تعرفه باشد.
وی اشاره کرد: هزینه ساختی که معمولاً به نظام مهندسی ابلاغ می شود از هزینه موجود در بازار کمتر است، هرچند تعرفه ساخت وسازها واقعی نیست و طبق مسئولیت های سنگین نیست. کمتر از ۲۰ درصد تعرفه ساخت وساز در قم افزایش یافته است و درصدی از تعرفه ساخت وسازها با تصمیم های استانی مشخص می شود.
وی در مورد آمار بالای بیکاری در فارغ التحصیلان اشاره کرد: نظام مهندسی متولی اشتغال برای مهندسان نیست و اشتغال زایی نیز جز وظایف قانونی این سازمان تعریف نشده است، اما مجری ذیصلاح ازجمله موضوع هایی است که به اشتغال مهندسان ساختمان کمک می نماید.1399/12/06
13:59:52
0.0 / 5
591
تگهای خبر: آموزش , خدمات , خدمت , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
خرید زندگی