خرید زندگی
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد

كنترل بازار مسكن با ساخت مترو در شهرهای جدید

كنترل بازار مسكن با ساخت مترو در شهرهای جدید

خرید زندگی: معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بزودی عملیات راه اندازی مترو تهران ـ پردیس شروع می شود اظهار داشت: یکی از مهم ترین برنامه های ما توسعه خطوط ریلی بین شهرهای جدید با شهر مادر است که می تواند به ایجاد تعادل در بازار مسکن کلانشهرها کمک کند؛ بر این اساس طی سال های اخیر پنج خط ریلی را در دستور قرار داده ایم که خط هشتگرد - کرج به طول ۲۶ کیلومتر افتتاح شده، خط بهارستان - اصفهان در شرف افتتاح، گلبهار و فولادشهر در حال اجرا و پردیس در آغاز عملیات اجرایی قرار دارد.


حبیب الله طاهرخانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: پروژه مترو تهران ـ پردیس که خوشبختانه روز چهارشنبه به تصویب هیات دولت رسید همچون طرحهای مهمی است که ثمراتی همچون سهولت تردد، ایجاد جاذبه سکونتی در شهرهای شرق استان تهران و تعادل بخشی به بازار مسکن پایتخت دارد.
وی ادامه داد: حمل و نقل ریل پایه و توسعه آزادراهی دو سیاست اصلی دوره مدیریت فعلی شرکت عمران شهرهای جدید است. در این خصوص دیماه سال جاری آزادراه تبریز ـ سهند را افتتاح کردیم که زمان سفر بین این دو شهر را از ۳۰ دقیقه به ۱۰ دقیقه کم کرد. دیماه سال قبل هم مترو هشتگرد را به بهره برداری رساندیم. این مهم در حالی صورت گرفت که از زمان کلنگ زنی مترو هشتگرد در سال ۱۳۸۷ تا اوایل سال ۱۳۹۸ پروژه حدود ۷۵ درصد پیشرفت داشت و ۲۵ درصد پیشرفت با سه شیفت کاری شبانه روزی تنها در یک سال پایانی محقق شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طبق تفاهم نامه با قرارگاه خاتم الانبیا (ص) عملیات اجرایی پروژه مترو تهران ـ پردیس بزودی شروع می شود اظهار داشت: سال آینده همینطور مترو مجلسی ـ مبارکه ـ بهارستان را افتتاح می نماییم. مترو فولادشهر به اصفهان و گلبهار به مشهد هم با پیشرفت فیزیکی مناسب در حال اجرا می باشد. تجربه نشان داده هرچقدر دسترسی ساده و ایمن ایجاد نماییم جذابیت سکونت را بالا میبریم.
طاهرخانی، تعادل بخشی به بازار مسکن شهرهای مادر، صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش آلودگی هوا، سبک سازی بار ترافیک و کاهش زمان سفر را از اهداف راه اندازی خطوط ریلی در شهرهای جدید دانست.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره جزئیات پروژه مترو تهران ـ پردیس اظهار داشت: اواخر سال قبل تفاهم نامه راه اندازی مترو پردیس با قرارگاه خاتم الانبیا (ص) به امضا رسیده و مطالعات طرح شروع شده است. دوره راه اندازی و مطالعه ۶۰ ماه خواهد بود که قرارگاه خاتم قول داده پروژه را زودتر از این زمان افتتاح کند. طول این خط حدود ۲۵ کیلومتر با دو ایستگاه در راه و توقف گاه خواهد بود. هزینه اجرای پروژه به صورت تقریبی ۴۰۴۵ میلیارد تومان تخمین زده می شود.
طاهرخانی تصریح کرد: شرکت طرف قرارداد عهده دار تأمین ۳۰ درصد از منابع مالی مورد نیاز برای اجرای پروژه، تأسیسات جانبی خاص آن تا شروع مرحله بهره برداری و تسویه حساب کامل هزینه ها خواهد بود، بقیه هزینه ها هم حداقل ۴۰ درصد از منابع مالی داخلی شرکت عمران شهرهای جدید و تا ۳۰ درصد از محل قانون بودجه سنواتی تأمین خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره نرخ سود سرمایه گذاری این پروژه اظهار داشت: نرخ سود سرمایه گذاری شرکت طرف قرارداد در دوران راه اندازی و بهره برداری معادل نرخ سود تسهیلات مشارکتی مصوب شورای پول و اعتبار به علاوه دودرصد در زمان انعقاد قرارداد صورت می گیرد و مبلغ آن تا انتهای دوره ثابت و قابل افزایش نیست.
وی در مورد مترو تهران -پرند هم اعلام نمود: دستگاه اجرایی مترو تهران پرند شهرداری تهران است. با این وجود شرکت عمران امادگی دارد با شهرداری تهران به خصوص از جهت تأمین بخشی از هزینه راه اندازی همکاری کند.1399/11/18
20:54:42
0.0 / 5
809
تگهای خبر: دولت , ساخت , سفر , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان خرید زندگی
خرید زندگی