خرید زندگی
مشاور وزیر كشور تاكید كرد

لزوم ایجاد بستر آموزش مهارت های مشاغل خانگی در دوران انتشار كرونا

لزوم ایجاد بستر آموزش مهارت های مشاغل خانگی در دوران انتشار كرونا

مشاور وزیر کشور اظهار داشت: با وجود آنکه اقدامات خوبی در دستگاه ها و نهادهای مختلف به صورت جداگانه و جزیره ای انجام می شود اما اطلاع رسانی درستی درباره این اقدامات صورت نمی گیرد و عموم مردم یا گروه های هدف در جریان آن قرار نمی گیرند.به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، ششمین جلسه کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا عصر امروز(سه شنبه) به ریاست فریبا نظری پورکیایی - مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده و رئیس کارگروه خانواده قرارگاه - به صورت مجازی برگزار شد.

نظری بعد از عرضه گزارش هایی از روند اجرای طرح های ورزش در خانه و مهارت آموزی فنی و حرفه ای از جانب نمایندگان وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به اهمیت و نقش اقدامات کارگروه خانواده اشاره نمود و اظهار داشت: این کارگروه ضمن بررسی مسائل و مشکلات در رابطه با کرونا در حوزه زنان و خانواده، مباحث و موضوعات حائزاهمیت قرارگاه عملیاتی و ستاد ملی مبارزه با کرونا را فراهم می آورد. بنابراین اهتمام و توجه هرچه بیشتر به مسائل و موضوعات حوزه زنان و خانواده می تواند مصوبات بهتری را به دنبال داشته باشد که بیشتر از پیش به بهبود و ارتقای شرایط زندگی خانواده ها و زنان کمک نماید.

مشاور وزیر کشور در ادامه ضمن اشاره به گزارش های عرضه شده توسط نمایندگان دستگاههای اجرایی اظهار داشت: در دوران کرونا خیلی از رویه های جاری زندگی سلب شده است که یکی از آنها اجتماعات گروه های مختلف افراد با محوریت سلامت، تندرستی و ورزش است که عمدتا در پارک ها، بوستان ها و باشگاههای ورزشی انجام می شد.

نظری ضمن اشاره به گزارش نماینده صداوسیما در این راستا افزود: تولید و پخش برنامه هایی با محوریت ورزش و سلامت جسم و روان بسیار کمک کننده است اما برای ارتقای این کار نیازمند همکاری سایر دستگاه ها همچون وزارت ورزش و جوانان در حوزه تندرستی، وزارت بهداشت در حوزه سلامت، سازمان فنی و حرفه ای در حوزه آموزش مهارت ها و آموزش و پرورش به علت ارتباط با ۱۴ میلیون دانش آموز با رسانه ملی هستیم.

رئیس کارگروه خانواده در همین مورد خاطرنشان کرد: متولی ورزش و ایجاد زمینه تحرک و تندرستی جامعه خصوصا کودکان و نوجوانان، وزارت ورزش و جوانان است. با وجود آنکه اقدامات خوبی در دستگاهها و نهادهای مختلف به صورت جداگانه و جزیره ای انجام می شود اما اطلاع رسانی درستی درباره این اقدامات صورت نمی گیرد و عموم مردم یا گروه های هدف در جریان آن قرار نمی گیرند.

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: مدیران دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور آمادگی کامل دارند که با همکاری ادارات کل آموزش و پرورش، صداوسیما، ورزش و جوانان و فنی حرفه ای استانها در جهت اطلاع رسانی این اقدامات عمل کنند. در این راه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها هم می توانند نقش مناسبی ایفا کنند.

رئیس کارگروه خانواده تصریح کرد: دستگاه ها در برنامه های خود برای ارتقای سلامت خانواده ها در دوران کرونا باید سه گروه را در اولویت قرار دهند؛ نخست کودکان و نوجوانان که در سن رشد هستند و تندرستی و سلامت جسمانی و روانی آنان اهمیت ویژه ای دارد. دومین گروه سالمندان، معلولان، جانبازان و بیماران با نیازهای خاص و نادر که بیشتر از سایرین در معرض صدمه قرار دارند علاوه براین امکان خروج از خانه برای این گروه دشوارتر شده است. وحشت و نگرانی از مبتلا شدن به ویروس کرونا در کنار صدمه پذیری بیشتر این گروه مشکلات جسمی و روانی به دنبال داشته است. گروه سوم هم زنان در گروههای مختلف هستند. زنان سرپرست خانوار، خانه دار، شاغل و آبستن که عملا فرصت یا امکان ورزش ندارند، در معرض انواع بیماری ها و امراض مختلف همچون پوکی استخوان و اضافه وزن قرار دارند.

نظری در ادامه بر تعامل هرچه بیشتر سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با صداوسیما تصریح کرد و اظهار داشت: برای افزایش همکاری این دو سازمان در جهت عرضه آموزش های کاربردی و کار در خانه به همه اقشار جامعه تلاش خواهیم کرد، چونکه احتیاج به ارائه آموزشهای کاربردی از رسانه ملی بیشتر از گذشته احساس می شود.

در ادامه رئیس کارگروه خانواده اظهارکرد: حذف اوقات فراغت خانواده ها از رویه عادی زندگی مردم می تواند تبعات سوئی داشته باشد و ضروریست نهادها و دستگاههای مسئول، برنامه های جایگزین در این راستا ارائه نمایند.

نظری در بخش دیگری از سخنان خود به تقاضای زیاد خانواده ها در خصوص بازگشایی مهدکودک ها اشاره نمود و اظهار داشت: مهدکودک ها محلی برای جامعه پذیری کودکان هستند و البته فعالیت این مراکز نیازی ضروری برای پدران و مادران شاغل است.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، رئیس کارگروه خانواده در همین راستا از اعضای کارگروه خواست تا با بررسی جوانب امر، پیشنهادها و نظرات کارشناسی خویش را در جهت امکان سنجی بازگشایی مهدکودک ها با رعایت پروتک لهای بهداشتی ارائه نمایند تا بعد از جمع بندی در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا عرضه و تصمیم گیری شود.
1399/11/09
12:28:52
0.0 / 5
477
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
خرید زندگی