خرید زندگی
اپلیكیشن ذیحساب شهر راه اندازی شد

عرضه طرح تشكیل دیوان محاسبات شهری تهران

عرضه طرح تشكیل دیوان محاسبات شهری تهران

به گزارش خرید زندگی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران از عرضه طرح تشکیل دیوان محاسبات شهری تهران در آینده ای نزدیک به صحن شورا اطلاع داد.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، مجید فراهانی در نشست خبری عصر امروز خود که با عنوان "گزارش به مردم و رونمایی از دستاوردهای شورا در حوزه محاسبات و پایش عملکرد " برگزار شد، اظهار داشت: یکسال پیش در چنین روزهایی با تدبیر محسن هاشمی و به منظور پیگیری و اعمال حق معاونت نظارت مالی شورا و پایش عملکرد شهرداری تهران در اجرای مصوبات شورا، فعالیت خویش را آغاز و مسئولیت نظارت و راهبری این معاونت از جانب رئیس شورا به من واگذار شد و که امروز در این جلسه بخشی از دستاوردها و اقدامات این معاونت رونمایی خواهد شد.
فراهانی با اشاره به اینکه از مهم ترین وعده های شورای شهر پنجم ارتقاء انضباط مالی و اعمال حق نظارت مالی شورا بدون هیچ ملاحظه ای بود، اظهار داشت: بر همین مبنا شورا در راه استفاده از این حق قانونی که بر مبنای بند ۸ و بند ۳۰ ماده ۸۰ قانون شوراها مورد تاکید قرار گرفته است، دو مصوبه جدی داشت که این مصوبات از حیث فرایند محوری، حاکم کردن قانون و شفافیت با تاکید بر تجربیات شورا در ادوار گذشته برای اولین بار در این دوره به تصویب رسید که این دو مصوبه مهم و اثر گذار در حوزه نظارت مالی عبارتند از "نظام نامه نحوه ارزیابی، تایید و نظارت بر عملکرد ذیحساب وقائم مقامان ذیحساب شهرداری تهران" و دیگر " نظام نامه نحوه انتخاب حسابرس و راهبری عملیات حسابرسی در شهرداری تهران" که با تصویب این دو نظام نامه نحوه اعمال نظارت مالی شورا در حین خرج، از راه قائم مقامان ذیحساب و بعد از خرج، توسط حسابرسان سامان پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه امید است تا قبل از آخر شورا طرح تشکیل" دیوان محاسبات شهری تهران"نیز تقدیم شورا شود تا ما به وعده و عهدمان با مردم تهران عمل کرده باشیم، اظهار داشت: البته همین جا لازم می دانم از رئیس شورا تقاضا کنم تا آیین نامه صیانت و پشتیبانی از گزارشگران فساد را که با کار کارشناسی کمیته بودجه و نظارت مالی و کمیته شفافیت و کمیسیون حقوقی تکمیل شده است را در اولویت رسیدگی و تصویب در صحن شورا قرار دهند تا شاهد صیانت، حمایت و تقدیر از گزارشگران فساد در شهرداری تهران باشیم.
فراهانی با اشاره به اینکه امروز از سه دستاورد شورا در حوزه محاسبات و پایش عملکرد رونمایی می شود، اظهار داشت: یکی از اقدامات انجام شده در این عرصه راه اندازی اپلیکیشن ذیحساب شهر است که برای نخستین بار دست نامه الکترونیکی مالی و معاملاتی ویژه ذیحسابان منتخب شورای اسلامی شهر تهران توسط معاونت محاسبات و پایش عملکرد شورا طراحی و اجراء شده است که در این اپلیکیشن علاوه بر آنکه کلیه مقررات و قوانین مالی و معاملاتی، مصوبات شورا و... را در دسترس کاربران قرار می دهد، از امکان گزارشگری مالی آنلاین قائم مقامان ذیحساب به شورا و امکان ثبت شکایت شهروندان از عملکرد قائم مقامان ذیحساب و ثبت گزارش تخلفات مالی و معاملاتی در شهرداری برخوردار می باشد.
فراهانی اذعان کرد: دسترسی به محتوای آموزشی حوزه مالی و معاملاتی، اطلاعات برنامه و بودجه شهرداری و گزارشات تفریغ بودجه و حسابرسی صورتهای مالی از دیگر امکانات این اپلیکیشن به شمار می آید، کلیه کاربران برای دانلود و استفاده از این اپلیکیشن می توانند به پایگاه اطلاع رسانی شورا رجوع کنند.
ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران ضمن اشاره به دیگر اقدامات تصریح کرد: انتشار کتاب چالش ها و مشکلات محلات شهر تهران از دیگر موارد است و این کتاب را می توان اولین کتاب جمع نویسی شده بر پایه مسئله یابی دانست که با مشارکت یکایک شورایاران محلات شهر تهران تهیه و نگارش شده است که شورایاران با مشارکت در تدوین سند تحویل و تحول محلات و شناسایی ابر چالش و مشکلات محلات خود داده های این کتاب را فراهم کردند و همکارانم در معاونت محاسبات و پایش عملکرد با پالایش این داده ها و تبدیل آن به اینفوگرافیک و نقشه های منطقه ای و محلی مجموعه مشکلات و چالش های ۳۷۵ محله در ۲۲ منطقه شهر تهران را در چارچوب یک کتاب گردآوری کردند.
فراهانی با اشاره به اینکه همینطور به منظور مسئله محور کردن فعالیتهای مدیریت شهری چالش های محلات هر منطقه و ناحیه را در چارچوب یک نقشه آماده کرده و حل این مشکلات به شهرداران مناطق ابلاغ خواهد گردید، افزود: همینطور در پایش عملکرد مناطق که توسط شورا انجام می گیرد، وضعیت عملکرد شهرداری مناطق در کاهش و حل این مشکلات مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
فراهانی افزود: دیگر اقدام، سامانه الکترونیکی کمیسیون ماده ۳۸ آیین نامه مالی شهرداریها است که این سامانه بعنوان یکی از سامانه های حوزه نمایندگان شورا در کمیسیون ها و مجامع به منظور تمام الکترونیکی کردن فرایند ثبت دعاوی، مستند سازی و قابل رهگیری کردن شکایات و دعاوی پیمانکاران و طرف های قرار داد با شهرداری تهران طراحی و اجرا شده است که حالا این سامانه بعد از فعالیت دوره آزمایشی آماده کاربری و بهره برداری است.
رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اولویت های بودجه ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه ۷ مبحث در بودجه سال آینده در نظر گرفتیم و جزو الزامات است، اظهار داشت: از آغاز اسفند ۹۸، کل سال ۹۹ و بخشی از سال ۱۴۰۰ درگیر کرونا هستیم. کرونا ضربه زیادی به بسیاری مشاغل و همینطور شهرداری وارد کرد؛ هر چند شهرداری مسئولیت قانونی در این حوزه ندارد ولی نمی تواند بی تفاوت باشد و مسئولیت اجتماعی در این حوزه دارای اهمیت است، بگونه ای که برپایه آمارها در طول این ایام افرادی که به گرمخانه ها و مراکز بهاران رجوع می کنند بیشتر شده است.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در سال آینده به جای اینکه پروژه جدید داشته باشیم تمرکز بر پروژه های نیمه تمام داریم، اضافه کرد: طی شش ماه اول سال ۹۹ حدود ۳۸ درصد بودجه محققق نشده است و این نشان میدهد که باید هم اکنون بر پروژه های کوچک مقیاس محلی تمرکز نماییم که این مشکلات هم احصا شده است.
فراهانی با تکیه بر اینکه در بودجه سال آینده به اهداف برنامه سوم توسعه توجه می شود اظهار داشت: باتوجه به مصوبات مجلس که دست شوراها را بسته، برای سال آینده درآمدهای جدید هم مطرح است. مصوبه هفته گذشته مجلس هم دست ما را می بندد و باید به فکر درآمدهای جدید مانند استارت آپ ها، پارک حاشیه ای و وصول بدهی های دولت برای تهاتر باشیم.
این عضو شورای شهر در مورد وضعیت بودجه ای شهرداری در دوران کرونا هم اظهار داشت: وضعیت کرونا سبب شد خیلی از درآمدهای شهرداری از بین برود ولی هزینه ها پا برجاست. مثلا درآمد برج میلاد از همایش بوده و برنامه خاصی اجرا نشده و همینطور فعالیتهای سازمان ورزش هم دارای وقفه است. افرادی که استخدام هستند حقوق می گیرند ولی درآمدی وجود ندارد.
وی در مورد وضعیت تحقق بودجه ۹۹ با اشاره به اینکه درآمدهای شش ماه دوم بیشتر از شش ماه اول محقق می شود، اظهار داشت: شهرداری تهران باید اصلاحیه بودجه بیاورد و پیشنهاد ما این است تا برای سه ماه آخر سال برنامه جدیدی بیاورد. با عنایت به شرایط جدید باید برنامه داشته و برنامه ها هم لازم است پویا باشد ودر جلسه آینده الزمات بودجه ۱۴۰۰ با عنایت به کرونا احصا و بررسی می شود.
وی ضمن اشاره به بودجه کرونا برای سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: حدود ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه مستقیم در ستاد شهرداری برای مقابله با کرونا پرداخت شده است و علیرغم پیشبینی دولت حتی یک ریال هم از محل صندوق ذخیره ارزی برای کرونا به شهرداری پرداخت نشده است و این در شرایطی است که هزینه های غیر مستقیم کرونا بر شهرداری حدود ۴۵۰۰ میلیارد بوده یعنی به عبارت دیگر کرونا به شهرداری تهران ۴۵۰۰ میلیارد تومان خسارت کرده است و پیشبینی می شود تا سال آینده این رقم به ۹۰۰۰ میلیارد تومان برسد.

به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، عصر امروز سامانه ذیحساب شهر با حضور محسن هاشمی؛ رئیس شورای شهر و مجید فراهانی؛ ناظر رئیس شورا درامور محاسبات و پایش عملکرد شورای اسلامی شهر تهران افتتاح شد و برهمین اساس برای نخستین بار دست نامه الکترونیکی مالی و معاملاتی ویژه ذیحسابان منتخب شورای اسلامی شهر تهران توسط معاونت محاسبات و پایش عملکرد شورا طراحی و اجراء شده است.1399/09/18
17:41:01
5.0 / 5
805
تگهای خبر: آموزش , اجتماعی , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
خرید زندگی