خرید زندگی
گزارش مهر از شهید مدافع سلامت مصطفی علی دادی ؛

همه را نجات داد و خودش را فدا كرد

همه را نجات داد و خودش را فدا كرد

به گزارش خرید زندگی وقتی پسرش به دنیا آمد، به حضرت آقا پیام دادم كه ˮیك علی اكبر دادم، یك علی اكبر دیگر برایت تربیت می كنمˮ.خبرگزاری مهر؛ مجله مهر _ مرضیه کیان: «دنیای مصطفی از شبی عوض شد که شهید سلیمانی را آوردند فرودگاه و مصطفی چند ساعتی را کنار پیکر سردار ماند. از بعد شهادت سردار انگار پسرم هم آسمانی شده بود. به دوستانش گفته بود "برات شهادتم رو از سردار گرفتم".»
برای مراسم هفتم مصطفی علی دادی که بر اثر ابتلاء به کرونا فوت شد، به بهشت زهرا رفتم. لابلای قطعات و سنگ قبرها دنبال قطعه ۲۳۱ و ردیف ۷۱ می گشتم که از دور چند ردیف عکس، نزدیک یکی از قبرها توجهم را جلب کرد. نزدیک که شدم دیدم اسم "شهید مدافع سلامت مصطفی علی دادی" روی یکی از عکس ها نوشته شده. درست آمده بودم.
پایان مراسم بود و فرصت برای گپ و گفتی مفصل با خانواده شهید علی دادی فراهم بود. راستش اول شروع گفتگو از اینکه در آن شرایط رفته بودم معذوریت داشتم اما پس از سلام و احوال پرسی با خانواده شهید مصطفی و دیدن روحیه بی نظیرشان، مصمم شدم که صحبت را شروع کنم.
مصطفی رفیق جهادی ام شده بود
سر صحبت را با مرضیه خسروی، مادر شهید علی دادی باز کردم. خسروی با آرامش عجیبی که داشت در نهایت خونسردی از پسرش مصطفی اظهار داشت: «پسرم متولد سال ۷۳ بود. استوار یکم بود و در نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح خدمت می کرد. این شغلش بود. مصطفی کنار شغلش فعالیتهای جهادی و مردمی زیادی انجام می داد. از وقتی بحث کرونا داغ شد و مقام معظم رهبری گفتند که نیروهای مردمی و جهادی باید دست به کار شوند و به میدان بیایند، مصطفی دیگر آرام و قرار نداشت!
خودم از قبل در گروه جهادی شهید حججی فعالیت داشتم. وقتی که مصطفی پس از دستور رهبر، وارد کار شد و در گروه جهادی شهدای گمنام مشغول شد به فعالیت؛ انگار رفیق جهادی پیدا کرده بودم. با ورود مصطفی به کار جهادی فعالیت من هم زیادتر شده بود؛ ولی روحیه و فعالیت مصطفی خیلی بالا بود. خستگی برایش معنا نداشت.
وقتی از سرکار برمی گشت خانه، خسته و کوفته یک لقمه نان می خورد و از خانه می زد بیرون… تا ساعت ۴ بامداد در گروه جهادی فعالیت داشت. همه کاری هم انجام می داد. ساعت ۴ برمی گشت، استراحت می کرد و نماز بامداد را می خواند و باردیگر می رفت سرکار.»
خانمی که سر مزار چند دقیقه ای با صدای نسبتاً بلند گریه می کرد و صدایش شنیده می شد، سمت ما آمد و با همان چشمان پراشک تسلیت گفت. خسروی با آرامش جواب داد و خداحافظی کردند. خانم خسروی اظهار داشت: «من بسیاری از افرادی که سر مزار آمدند و مثل این خانم گریه می کردند را نمی شناختم! فقط یک نفر بود که چند روز پیش اظهار داشت: "پسرم اراذل بوده که آقا مصطفی با رفاقت و راهی که خودش بلد بود، پسرم را وارد گروه جهادی کرد و او را ازاین رو به آن رو کرد! "

مصطفی از هیچ خدمتی کوتاهی نمی کرد؛ از دوخت و دوز و پخش ماسک گرفته تا ضدعفونی کردن معابر و پخت غذا و آماده کردن بسته های ارزاق و غسل و کفن کردن قربانیان کرونا … در این راه همه افراد فامیل را هم جهادی کرده بود؛ پدرم، مادرم، برادرم، دخترم و کل خانواده خانمش! پدرخانمش ماسک می برید، یکی کش قیچی می کرد، یک نفر مسئول دوختن ماسک ها بود، اگر کسی آشپزی بلد بود، آشپزی می کرد.» می خندد و می گوید: «حتی به بچه ها هم رحم نمی کرد، بهش می گفتم "آخه چرا این بچه ها رو آوردی تو کار؟! مگه این ها میتونن کاری انجام بدن؟!" می اظهار داشت: "ما که همیشه نیستیم، اینها باید یاد بگیرند که برای آینده تربیت بشن."»
یک علی اکبر دادم، یک علی اکبر دیگر برایت تربیت می کنم
وسط صحبتش اجازه می خواهم و سراغ خانمش را می گیرم که اگر امکان دارد به ما ملحق شود تا حرف های وی را هم بشنوم که خانم خسروی می گوید: «نوه ام سه روز است که به دنیا آمده و خانمش نتوانست در مراسم حضور داشته باشد.» با تعجب نگاهش کردم که انگار نگاه پر از سوالم را متوجه شد و افزود: «بله! سه روز پس از فوت پسرم، خانمش فارغ شد. یادگاری که از خودش برای ما گذاشت، محمد هادی است! پس از شهادت مصطفی (که البته این را هم بگویم که گروه جهادی و نیروی انتظامی خودشان دنبال ثبت کردن شهادت مصطفی، بعنوان شهید مدافع سلامت هستند، خانواده اصلاً اقدامی برای این کار نکرده) وقتی پسرش به دنیا آمد، به حضرت آقا پیام دادم که "یک علی اکبر دادم و یک علی اکبر دیگر برائت تربیت می کنم".»

خانم خسروی به ادامه صحبت هایش برمی گردد: «مصطفی برای تهیه اقلام و وسایل مورد نیاز برای دوخت و دوز ماسک و مواد ضدعفونی کننده و تهیه غذا و بسته های ارزاق اول از همه با هزینه های شخصی خودش شروع کرد، حتی خانمش طلاهایش را هم برای تأمین هزینه ها وسط گذاشت. کلی وام هم گرفته بود… آن جاهایی که می توانست به ارگانی رو بندازد این کارا را می کرد، رایزنی می کرد، گاهی کار به جر و بحث هم کشیده می شد، ولی آنقدر هدفش برایش مهم بود که سختی همه چیز را به جان می خرید.»
برادرم دلگرمی من بود
صدای اذان مغرب آمد. خانم خسروی برای خواندن نماز خداحافظی کرد و زهرا، خواهر شهید علی دادی، آغاز کرد از رابطه خواهر و برادری گفتن: «وجود مصطفی خیلی برای من دلگرمی بود. بسیاری از دور و اطرافیان از کل کل خواهر و برادری می گویند، اما من هر وقت مصطفی را می دیدم یک لیوان چای برایش می ریختم و شروع می کردیم به حرف زدن.
مصطفی عاشق بچه ها بود. بعضی وقت ها می دیدیم کیک خریده آورده. وقتی پرس وجو می کردیم متوجه می شدیم برای یکی از بچه های یتیم که تولدش هست کیک خریده. موقع تحویل دادن هم زنگ در خانه را می زد، کیک را پشت در می گذاشت و می رفت. می اظهار داشت: "دوست ندارم یاد پدرشان بیفتند، من و نبینند بهتره"...
همسرم آقا مهدی زندیه ۹ سال بود که با مصطفی دوست بود و یکی از صمیمی ترین دوستانش بود.»
کار جهادی تا پای جان
آقای زندیه را صدا می کند تا از مصطفی بگوید: «الگوی مصطفی، سردار سلیمانی و سردار همدانی و سردار طهرانی مقدم بود. مدام از آنها صحبت می کرد و هر کتاب و کلیپی می دید که از این سرداران بگوید را خوانده بود و دیده بود. از پس از شهادت سردار سلیمانی هم که خیلی عجیب شده بود، هر بحث و دعوایی که می دید عمیقاً به آن فکر می کرد. نمونه بارز "در جمع و دلش جای دگر بود" شده بود!
مصطفی همیشه آرزوی شهادت داشت. خیلی هم کوشش کرد که بتواند راهی پیدا کند و برود سوریه، ولی به خاطر شرایط شغلی این امکان برایش وجود نداشت.
از وقتی شرایط کرونا به وجود آمد، مصطفی اصلاً آرام و قرار نداشت حتی در این ۵۰ روزی که در بیمارستان بستری بود با آن شرایط جسمی بدی که داشت و نمی توانست صحبت کند، از راه پیامک دادن کارها را مدیریت می کرد؛ قبض آب و برق و گاز نیازمندان را پرداخت می کرد، برای تهیه بخاری یکی از مستمندان پول فرستاد، به ما پیام می داد که برای کادر درمان آب هویج و شیر موز ببریم. مصطفی برای خدمت کردن بی قرار شده شده بود و تا جایی که توان داشت دست از کوشیدن بر نداشت. این را من که در کل مدت بیماری و بستری بودنش در بیمارستان همراهش بودم، به چشم دیدم.»
هوا تاریک شده بود و ما همچنان در بهشت زهرا بودیم. برای بیان کارهای جهادی که مصطفی علی دادی در طول این چند ماه انجام داده بود و فعالیتهایی که خیلی هایش را حتی خانواده اش هم نمی دانستند، ساعت ها زمان نیاز دارد.
به قول مادر مصطفی: «اگر مصطفی عمرش به دنیا بود، اساسا پس از جلسه ای که مقام معظم رهبری در روز شنبه برگزار کردند و از مردم خواستند که برای مقابله با ویروس کرونا همکاری داشته باشند، میزان فعالیتش ده ها برابر بیشتر از قبل می شد.»

1399/08/06
12:12:53
5.0 / 5
1338
تگهای خبر: آرام , خانواده , خدمت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
خرید زندگی