خرید زندگی
ولی تیموری:

اگر نسل جوان روستاها را ترك كنند گردشگری روستایی حذف می شود

اگر نسل جوان روستاها را ترك كنند گردشگری روستایی حذف می شود

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: نسل جوان در روستاها مهاجرت به شهرها را ترجیح می دهند و این صدمه بزرگی است كه اگر ادامه داشته باشد، گردشگری روستایی از سبد گردشگری كشور حذف می شود.به گزارش خرید زندگی به نقل از مهر، ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در جمع انجمن های بوم گردی استان ها اظهار داشت: تشکل های حرفه ای برای بهبود شرایط و اوضاع نقش مهمی می توانند ایفا کنند. جامعه حرفه ای بوم گردی متشکل از افراد متخصصی است که بر تمامی امور این حوزه اشراف کامل دارد و نگاه ما هم به تشکل حرفه ای دقیقاً چنین چیزی بود که شاهد می باشیم.
وی با اشاره به اهمیت هم افزایی و مشارکت بخش خصوصی و دولت در کنار یکدیگر، اضافه کرد: معاونت گردشگری بعنوان بخشی از بدنه دولت از جایگاه سیاسی برخوردار می باشد که برای ورود به برخی مسائل محدودیت هایی دارد، وظیفه تشکل ها این است که در چنین حوزه هایی ورود کنند.
وی با اشاره به اینکه جامعه روستایی بیشتر از هر زمان دیگری احتیاج به حمایت دارد، اضافه کرد: نسل جوان ما در روستاها مهاجرت به شهرها را ترجیح می دهند که این صدمه بزرگی است و اگر این روند ادامه داشته باشد، گردشگری روستایی از سبد گردشگری کشور حذف خواهد شد. در آینده با برگزاری جلسات تکمیلی و تخصصی و مشارکت با جامعه دانشگاهی به شناسایی راهکارهایی برای این صدمه می پردازیم و برنامه ای را برای این مسیر برنامه ریزی می نماییم.
تیموری به برنامه های در حال انجام در حوزه گردشگری روستایی اشاره نمود و اظهار داشت: الان در حال آماده کردن سند توسعه بخش گردشگری روستایی هستیم که امسال تکمیل می شود و نقشه راهی برای این حوزه خواهد بود. همینطور در این سند به مبحث بوم گردی که جز مهمی از گردشگری روستایی است، تاکید خواهد شد.
تیموری با اشاره به دسته بندی روستاها خاطرنشان کرد: قالبی را که برای شهرها انجام دادیم در مورد روستاها هم اعمال خواهیم کرد و بر این اساس هیچ روستایی از فهرست روستاهای هدف گردشگری حذف نخواهد شد، بلکه در یکی از چهار دسته دوستدار گردشگر، متعهد به توسعه گردشگری، روستای هدف و روستای مقصد گردشگری طبقه بندی می شود.
وی در ادامه به برخی دغدغه و چالش هایی که در نشست عنوان شد پاسخ گفت.
موافقت وزیر در مورد صدور و تمدید مجوزها با دو امضای مدیر کل استان و رئیس جامعه تشکل حرفه ای یکی از موضوعاتی بود که تیموری به آن اشاره نمود و نرخ بیمه دیگر موضوعی بود که معاون گردشگری به توضیح درباره آن پرداخت.
وی در ارتباط با بسته حمایت گردشگری که در دولت در حال تدوین است، اظهار داشت: در این بسته واحدهای بوم گردی در چارچوب بنگاه دیده شده اند و ما در تلاش هستیم این فعالیت را به شکل یک کار رسمی و اشتغال زا معرفی نماییم که داشتن کد بیمه کارگاه و کد رسمی اشتغال برای پرسنل جزو ملزومات این کار است.
معاون گردشگری در مورد عدم تناسب بین کیفیت و کمیت واحدهای بوم گردی در کشور توضیح داد: در ابتدای کار ضوابط محکمی وجود نداشت و بنابراین مجوزهای بسیاری داده شد و این واحدها با سرعت رشد کردند. الان مجموعه مقررات و رتبه بندی اقامتگاه های بوم گردی نهایی شده و در حال آموزش ارزیابان هستیم.
تیموری درباره تعیین تعرفه و نرخ های واحدهای بوم گردی اظهار داشت: بر مبنای بخشنامه ای که از سال قبل تصویب و ابلاغ گردیده است، واحد بوم گردی نرخ پیشنهادی خویش را به تشکل اعلام و بعد از تأیید و امضای استان و تشکل نرخ گذاری نهایی انجام می شود و هر روندی غیر از این تخلف است.
وی درباره نحوه تعیین نرخ های پیشنهادی تصریح کرد که نرخ ها با نگاه رقابت پذیری خدمات تعیین شود و اینگونه نباشد که منطقه ای به علت نرخ گذاری بالا از مقصد گردشگری کشور بیرون برود.
معاون گردشگری به توافق با وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات اشاره نمود و اظهار داشت: هر نقطه ای که از لحاظ زیرساخت فناوری گرفتار مشکل است اعلام و گزارش کنید. این قول صد در صد را از وزیر ارتباطات گرفته ایم که هر مشکلی در این راستا پیگیری و مرتفع خواهد شد.
وی در پاسخ به دغدغه ای در خصوص اهمیت آموزش واحدهای بوم گردی توضیح داد: مجموعه ای در چارچوب آموزش های عمومی و تخصص آماده شده است که بوم گردی ها را هم شامل می شود و واحدها ملزم به رعایت آن هستند.
تیموری همینطور طرح سفرهای خانه به خانه و سفرهای خانوادگی که از جانب این تشکل عنوان شد را مفید دانست و اظهار داشت: با عنایت به فضای کنونی این نوع سفرها می توانند سفرهای قابل دفاع و فرهنگسازی باشند که اگر سفر را در راه تخصصی هدایت نماییم صدمه ها هم کاسته می شود.
در آخر این جلسه با رونمایی از جشنواره گردشگری روستایی توسط معاون گردشگری این جشنواره در سه بخش عکس، فیلم و ایده آغاز به کار کرد و تا آخر آذرماه سالجاری ادامه خواهد داشت.
«گردشگری خلاق و کسب وکارهای بوم گردشگری»، «اقامتگاه های دوستدار محیط زیست، نمونه هایی از کسب وکارهای پایدار»، «ارتباط با خوراک های بومی با بوم گردشگری»، «احیای رویدادها و مناسبت ها در بستر گردشگری»، «نقش اقامتگاه بوم گردی در معرفی و احیای میراث ناملموس» و «صنایع دستی و تولیدات بومی در ارتباط با توسعه گردشگری جامعه بنیاد» مهمترین سرفصل هایی هستند که برای این جشنواره تعریف شده اند.
همچنین برگزاری کارگاه های توان افزایی، نشست های تخصصی با فعالان مرتبط به بوم گردی در استان ها همچون برنامه های جانبی جشنواره هستند.

1399/07/13
21:19:52
5.0 / 5
1282
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خرید زندگی