خرید زندگی
برای حفاظت از جنگل های كشور صورت می گیرد؛

ممنوعیت برداشت چوب درختان شكسته و لطمه دیده

ممنوعیت برداشت چوب درختان شكسته و لطمه دیده

خرید زندگی: وقتی سازمان محیط زیست اعلام نمود كه طرح تنفس 10ساله جنگل های شمال در حال آماده سازی است، خیلی ها خوشحال شدند اما برخی مخالفت ها موجب شد كه امید چندانی به این طرح وجود نداشته باشد.


به گزارش خرید زندگی به نقل از مهر، بامداد نو نوشت: وقتی سازمان محیط زیست اعلام نمود که طرح تنفس ۱۰ ساله جنگل های شمال در حال آماده سازی است، خیلی ها خوشحال شدند اما برخی مخالفت ها موجب شد که امید چندانی به این طرح وجود نداشته باشد ولی با وجود مخالفت ها، تأیید هیأت دولت نشان داد که صدای تخریب جنگل های شمال به گوش مسؤولان دولتی رسیده است.
به سبب این طرح، بهره برداری تجاری از جنگل های شمال و هرگونه برداشت چوب توسط شرکت های چوب بری به مدت ۱۰ سال ممنوع اعلام گردید چونکه سازمان محیط زیست و خیلی از مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه های کشور معتقدند که روند بهره برداری های تجاری و غیرتجاری از جنگل های شمال کشور، به شکلی بوده که اگر به همین شکل ادامه یابد، شاید تا ۵۰ سال دیگر چیزی از جنگل باقی نماند اما در نقطه مقابل سازمان محیط زیست، معاون جنگل سازمان جنگل ها و مراتع کشور اعتقاد دارد. طرح های جنگلداری که با بهره برداری هم راه است، یک فرصت بوده و اگر متوقف شود، تهدیدات زیادی متوجه جنگل ها خواهد شد.
معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن بیان اینکه از شروع امسال برداشت چوب درختان شکسته و لطمه دیده در جنگل ها ممنوع شده است، اظهار داشت: «ما قبل از این قسمتی از درختان که به صورت تجمعی در جنگل ها افتاده بودند را نشانه گذاری و حدود ۵۰۰۰ متر مکعب از آنها را به محلی برای دپو منتقل کردیم.»
عباسعلی نوبخت با اشاره به اینکه جنگل دو کارکرد اقتصادی و غیر اقتصادی دارد، اظهار نمود: «کارکردهای بازاری و اقتصادی جنگل تنها حدود ۲۰ درصد است که شامل اقداماتی مانند کشت گیاهان دارویی می شود این درحالی است که مزایای غیراقتصادی جنگل ۸۰ درصد کارکرد آنرا شامل می شود. یکی از این کارکردها ذخیره و تولید سالانه ۱۵۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار است.» وی با اعلان اینکه درحال حاضر باتوجه به نوسانات اقلیمی در کشور ابتدا باید جنگل ها و مراتع را حفظ نماییم سپس به فکر احیا، توسعه و غنی سازی آن باشیم، اشاره کرد: «جنگل های شمال کشور وسعتی حدود دو میلیون و ۴۰۰۰ هکتار دارند.
بدین جهت میزان آبی که سالانه در این جنگل ها تولید و ذخیره می شود حدود سه میلیارد و ۶میلیون متر مکعب است که این عدد حتی از میزان ذخیره آب در بزرگترین سد کشور - کارون سه- بیشتر است.»
نوبخت افزود: «این جنگل ها نیاز آب بیش از نیمی از جمعیت کشور را که در قسمت های شمالی و جنوبی البرز زندگی می کنند، تامین می کند. ما به جهت اینکه جلوی مهاجرت اکولوژیک از فلات مرکزی ایران را بگیریم نیاز به حفظ پوشش های گیاهی داریم.»
معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: «طرح های جنگلداری - که تا حدود چهار سال قبل در جنگل های شمال کشور اجرا می شد - حدود ۵۵۰ هزار متر مکعب چوب از جنگل را برداشت و استحصال می کردند این درحالی است که حالا نیاز چوبی صنایع مستقر در کشور ۵/۵ تا ۶ میلیون متر مکعب است. بدین جهت جنگل های شمال کشور حدود ۱۰ درصد از چوب مورد نیاز صنایع را تامین می کردند.» وی با اشاره به اینکه بر طبق کارکردهای مهم غیراقتصادی جنگل تصمیم بر آن شد که هرگونه برداشت چوبی از جنگل های شمال ممنوع شود، اشاره کرد: «به هرحال برخی صنایع ما در کشور نیاز به چوب داشتند که قرار شد برای کمک به آنها در ۹۲۸ هزار هکتار از عرصه هایی که مستعد زراعت چوب هستند، کار زراعت صورت گیرد. ما طی سال قبل در حدود ۱۰ هزار هکتار از این عرصه زراعت چوب را انجام دادیم و امسال نیز در ۳۰ هزار هکتار این کار صورت خواهد گرفت و در نتیجه آن یک میلیون متر مکعب از نیاز چوبی صنایع تامین می شود.»
نوبخت با اعلان اینکه سازمان جنگل ها تا آخر سال گذشته می توانست درختان شکسته، ریشه کن یا خشک شده و غیرقابل احیا را از جنگل ها برداشت کند، اظهار نمود: از شروع امسال بر طبق قوانین موجود، دیگر مجوز این کار را نخواهیم داشت. ما طی سال های گذشته قسمتی از درختان را که به صورت تجمعی در جنگل ها افتاده بودند نشانه گذاری و حدود ۵۰۰۰ متر مکعب از آنها را به محلی برای دپو در کنار جاده های جنگلی منتقل کردیم.


منبع:

1399/05/20
14:13:48
5.0 / 5
2383
تگهای خبر: تولید , جاده , دولت , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
خرید زندگی