خرید زندگی
مشكلات معیشتی مانع تشكیل خانواده؛

كاهش آمار ازدواج در كردستان

كاهش آمار ازدواج در كردستان

به گزارش خرید زندگی طلاق در سال های اخیر به یك معضل مهم اجتماعی تبدیل گشته است و متأسفانه روزبه روز افزایش می یابد و این پدیده در استان كردستان بیشتر از سایر نقاط كشور شایع شده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: وضعیت استان کردستان درزمینهٔ کاهش ازدواج و افزایش طلاق، دو دهه است که ادامه دارد و در حالی مسؤلان و مدیران مختلف ادارات و سازمان های دولتی مسئول این بخش طی این دو دهه وعده های گوناگونی سر داده اند که متأسفانه هیچ کدام از این وعده ها رنگ واقعیت به خود نگرفته و هرروز فضای حاکم بر این بخش نگران کننده تر می شود.
نگاهی به وضعیت استان کردستان در سال های نه چندان دور گذشته نشان می دهد، این استان به علت شرایط خاص فرهنگی و همینطور همدلی بیشتر بین مردم آن، طلاق واژه غریبه بوده و میزان آن حداقلی بوده است.
گذشت زمان و بروز مشکلات مختلف سبب شده است که طی چند سال گذشته بخصوص دهه ۹۰، استان کردستان همواره در رتبه استان های با بیشترین میزان طلاق باشد و البته نکته نگران کننده تر کاهش قابل توجه میزان ازدواج در این استان است.
هرچند که پژوهش ها نشان داده است که افراط وتفریط در روابط دختر و پسر پیش از ازدواج هر دو مشکلاتی را در آینده فراهم می آورد، ولی توجه به این نکته هم ضروریست که متأسفانه مسائل فرهنگی و حتی اقتصادی هم طی چند سال گذشته در استان کردستان به اوج خود رسیده و این شرایط سبب کاهش ازدواج شده است.
این واقعیت که امروزه در برخی از خانواده ها به صورت عام داغ بدنامی به طلاق زده نمی گردد هم سبب افزایش روز افزون این پدیده می شود تااندازه ای نتیجه تغییر و تحولات اجتماعی است که با رشد شهرنشینی و صنعتی شدن و به تبع آن گذر جامعه از مرحله سنتی به مدرن پدید می آید.
بدون شک علل و عوامل دیگری در سایر بخش ها در مورد افزایش نرخ طلاق و کاهش ازدواج در استان کردستان دخیل است ولی در کنار همه این مسائل بی تفاوتی مسؤلان و مدیران امر در این بخش هم ازجمله دیگر علل در این بخش به حساب می آید.
بر اساس بررسی های انجام گرفته در سال ۹۸ بیشتر از ۱۳ هزار مورد ازدواج و حدود سه هزار طلاق در استان کردستان به ثبت رسیده است و به ازای ثبت هر چهار واقعه ازدواج یک واقعه طلاق ثبت شده که نشان دهنده آمار پایین در ازدواج و افزایش آمار طلاق نسبت به سال های گذشته است.
آمارهای اعلام شده از جانب سازمان های مسئول در استان کردستان نشان داده است در سال ۹۳ بیشتر از ۱۹ هزار ازدواج و چیزی حدود چهار هزار طلاق در استان به ثبت رسیده است و تقریباً به ازای هر پنج واقعه ازدواج یک واقعه طلاق اتفاق افتاده است.
نگاهی به وضعیت ازدواج و طلاق در استان کردستان طی شش سال قبل نشان دهنده کاهش شدید آمار ازدواج و هم زمان با آن افزایش آمار طلاق است و البته نکته نگران کننده تر هم افزایش طلاق در سال اول ازدواج و در میان زوج های جوان است که باعث نگرانی کارشناسان این بخش شده است.
ازدواج جوانان سبب ایجاد ثروت برای جامعه می شود
امام جمعه سنندج در جلسه اخیر تشکیل خیرین امر ازدواج استان کردستان، اظهار نمود: ازدواج اساس سعادت انسان است و کسانی که در امر ازدواج خیر هستند در این امر سهم بزرگی دارند.
وی اضافه کرد: ازدواج جوانان به نحوی برای جامعه ثروت به حساب می آیند و باید از ظرفیت های این ثروت تمام و کمال بهره برد چونکه جوان است که می تواند بنیه جامعه را تحکیم ببخشد.

ماموستا رستمی عنوان کرد: ازدواج از اهم کارهایی است که پیامبر به نحو ویژه ای به آن اشاره نموده است و بنابراین باید این مهم در اولویت فعالیتهای ما قرار گیرد.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: امر ازدواج سبب ایجاد حجاب، عفت و بزرگی انسان می شود و بنابراین نیاز است که همه مدیران و مسؤلان استان به این امر مهم توجهی ویژه داشته باشند.
کاهش آمار ازدواج در استان کردستان
مدیرکل ورزش و جوانان استان کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر، در این خصوص با اشاره به روند کاهش آمار ازدواج در استان کردستان از سال ۹۳ تاکنون، اظهار داشت: متأسفانه طی چند سال گذشته شاهد روند کاهش آمار ازدواج در استان کردستان هستیم.
حامد جولایی ضمن اشاره به عوامل و علل اصلی کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق، خاطرنشان کرد: باوجود اینکه مشکلاتی در جامعه شامل مشکلات مالی، مسکن و اشتغال وجود دارد باید تمام تلاش خویش را برای ترویج امر ازدواج در میان جوانان انجام دهیم.
وی امر ازدواج را امری حسنه و مورد تاکید در آموزه های دینی دانست و اضافه کرد: همه ما مسئول پایین آمدن آمار ازدواج در استان کردستان هستیم چونکه کاهش آمار ازدواج سبب بروز بعضی از ناهنجاری های اجتماعی می شود.
جولایی ضمن اشاره به اقدامات و فعالیتهای صورت گرفته از جانب اداره کل ورزش و جوانان کردستان برای توجه به امر ازدواج، اضافه کرد: سال قبل ۱۰۰ کارگاه آموزش ازدواج را در استان برگزار کردیم و البته این روند در سال جاری هم به صورت مستمر ادامه دارد.
هم زمان با افزایش نرخ طلاق و کاهش ازدواج در استان کردستان، آمارهای اعلام شده از جانب مسؤلان ادارات و سازمان های دولتی در کردستان نشان داده است که صدمه های دیگری پس از وقوع طلاق دامن جامعه را می گیرد.
اگرچه طلاق می تواند به علل مختلف ازجمله افزایش استرس ها، مشکلات مالی، عدم شناخت کافی، تفاوت های فرهنگی، اعتقادی و غیره رخ دهد اما بااین وجود صدمه ها و عوارض مختلف اجتماعی، روانی، امنیتی، مالی، عاطفی و جنسی بسیاری برای زن و مرد و هم خانواده بوجود می آورد که امکان دارد تبعات آنها گاهی تا سال ها ادامه یابد.
طلاق مهمترین صدمه اجتماعی در استان کردستان است
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بر مبنای تحقیقات انجام گرفته، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی، بیکاری و حاشیه نشینی پنج صدمه اجتماعی اصلی استان کردستان هستند.
فرانک قدسی در مورد طلاق و تاثیر آن بر فرزندان، اظهار نمود: فرزندان نسبت به زنان و مردان صدمه پذیرترین گروه هستند، وقتی طلاق صورت می گیرد فرزندان خصوصاً دختران گرفتار نوعی مشکلات روان شناختی می شوند، چونکه درواقع نقش یک والد را تجربه نمی کنند، هرچقدر هم سنین کودکان پایین تر باشد، صدمه ها می توانند بیشتر باشند، چونکه هنوز هویت فرزندان شکل نگرفته است و به شکلی می توانیم بگوییم تا سن هفت سالگی صدمه ها بسیاری می تواند بر کودکان وارد شود.
وی اضافه کرد: از طرفی چون برچسب فرزند طلاق روی این کودکان است از این رو آنها بیشترین صدمه را به لحاظ اجتماعی خواهند دید، در جمع دوستان خود نمی توانند نقش بسیار مؤثری داشته باشند و اعتمادبه نفس خویش را از دست می دهند و یا در مدرسه هم امکان دارد نتوانند عملکرد خوبی داشته باشند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان افزود: تابحال اقداماتی از جانب امور اجتماعی استانداری با همکاری دستگاه های مختلف در جهت کاهش آمار طلاق و یا جلوگیری از وقوع صدمه های اجتماعی بعد از طلاق صورت گرفته اما این اقدامات کافی نبوده و نیازمند عزم همگانی است.
قدسی خاطرنشان کرد: ایجاد وحدت رویه، انسجام و پیشگیری از موازی کاری توسط دستگاه های در رابطه با امور جوانان در جهت کاهش صدمه های اجتماعی و تدوین برنامه و راهکاری مدون می تواند در کنترل و جلوگیری از طلاق و به دنبال آن صدمه های اجتماعی مؤثر باشد.
درحالی که مسؤلان و مدیران دولتی در استان کردستان بیشتر روی کارهای آموزشی در جهت افزایش ازدواج و طلاق سخن به میان می آورند که کارشناسان حوزه خانواده اعتقاددارند که تنها با آموزش نمی توان شرایط برای ترویج ازدواج را فراهم نمود.
مشکلات اقتصادی و معیشتی سد راه جوانان برای تشکیل خانواده محمود گودرزی دکترای خانواده و رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج در این رابطه به خبرنگار مهر، اظهار داشت: صحبت کردن در مورد علل وقوع طلاق و همینطور کاهش ازدواج ناشی از مسائل مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی است و این مهم را نمی توان تنها با یک متغیر مشخص موردبررسی قرار دارد.

وی ضمن اشاره به علل اصلی بی تفاوتی نسل جوان به مساله ازدواج بخصوص در استانی همچون کردستان، اضافه کرد: بخش اصلی مشکل در مورد کاهش ازدواج به مسائل اقتصادی جامعه باز می گردد، بعنوان مثال امروز بحث داشتن شغل و همینطور مسکن دو سد راه اصلی تشکیل خانواده در جامعه به حساب می آید.
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج افزود: متأسفانه استان کردستان سالهاست که در زمینه نبود فرصت های شغلی و آمار بیکاری جزو استان های اول کشور بوده است و در کنار این مهم به علل مختلف قیمت تمام شده مسکن و حتی اجاره آن با کلان شهرهای بزرگ کشور برابری می کند و بنابراین باید ریشه اصلی این مهم را در مسائل اقتصادی جستجو کرد.
وی ضمن اشاره به تغییر نوع نگرش جامعه جوان ما به مساله ازدواج و در کنار آن بی تفاوتی برخی از خانواده ها از دیگر علل این مهم به حساب می آید، اظهار داشت: زمانی که زیرساخت های اصلی و اولیه برای تشکیل زندگی فراهم نباشند، در نتیجه نباید امیدوار بود که ازدواج صورت گیرد و اگر هم در این شرایط ازدواجی شکل گیرد بخشی از آن به طلاق منجر می شود.
گودرزی با ذکر مثالی در مورد اهمیت وجود زیرساخت ها در جامعه برای شکل گیری یک ازدواج، عنوان کرد: تشکیل خانواده همانند یک کشاورز است که تا زمانی زمین مناسب و آب کافی نداشته باشد نمی تواند محصول خویش را کشت کند و زمانی که محصول کشت شد تا زمان داشت آن فرا می رسد و باید با مهارت های لازم محصول را به مرحله برداشت برساند.
دشمنان از هم پاشیدگی بنیان خانواده ها را هدف گرفته اند
وی با اشاره به اینکه امروز ادارات و سازمان های مسئول در امر ازدواج می خواهند با آموزش های بی کیفیت و غیراصولی جوانان را به ازدواج ترغیب کنند، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که وقتی جوان ما امکانات و ظرفیت های اولیه برای تشکیل خانواده را ندارد، دادن آموزش به وی و پرداخت تسهیلات بانکی هیچ دردی را دوا نمی کند و بنابراین تجدیدنظر در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها در این بخش باید بعنوان یک اولویت در دستور کار قرار گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج به نقش مخرب شیوه های نوین ارتباطی ازجمله شبکه های اجتماعی در جهت نابودی بنیان خانواده در جامعه ما اشاره نمود و اضافه کرد: متأسفانه سال هاست که بخشی از بدنه مدیریتی جامعه ما مساله تهاجم فرهنگی را نادیده می گیرند و بخش زیادی از مشکلات ما در کشور بخصوص در استان کردستان به نقش مخرب شبکه های ماهواره و فضای مجازی بازمی گردد.
وی اظهار داشت: وقتی که ما در کشور با مسائل و مشکلات گوناگونی در حوزه های اقتصادی و معیشتی مواجه هستیم، درنتیجه دشمن هم بر روی ازهم پاشیدگی بنیان خانواده ها سرمایه گزاری نموده و درنتیجه ما شاهد افزایش نرخ طلاق هستیم.
گودرزی خواهان توجه به مساله مهارت آموزی در میان نسل جوان با استفاده از ظرفیت های جدید آموزشی شد و اظهار داشت: وقتی که زیرساخت های اقتصادی و معیشتی فراهم گردید تا ما باید در بخش مهارت آموزی به زوج های جوان اقدام نماییم تا زمینه برای تثبیت زندگی های مشترک فراهم شده و درنتیجه آمار طلاق در استان کردستان کاهش پیدا کند.
وضعیت طلاق در کردستان در طول سال های اخیر شرایط بدتری به خود گرفته و آمارها نشان داده است که روزبه روز بر این شرایط نگران کننده افزوده می شود و متأسفانه سازمان های مسئول در این بخش به جای اقدام عملی بیشتر گزارش درمانی کرده و با دادن آمارهای مختلف کاغذی تلاش در تبرئه خود در این عرصه دارند.
عدم توجه به مسائل زیرساختی در بخش های اقتصادی همچون فراهم کردن فرصت های شغلی، پشتیبانی از دسترسی جوانان به مسکن ارزان قیمت و مناسب، بی تفاوتی نسبت به عرضه آموزش های مهارتی زندگی مشترک و … ازجمله علل اصلی کاهش ازدواج و افزایش طلاق در استان کردستان به حساب می آید که متأسفانه هنوز درمانی برای این درد مزمن عرضه نشده است.


منبع:

1399/05/09
11:49:16
5.0 / 5
1886
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
خرید زندگی