خرید زندگی

نقش موثر شورای عالی استانها در اصلاح قانون شوراها

نقش موثر شورای عالی استانها در اصلاح قانون شوراها

رئیس شورای عالی استانها با اشاره به اصلاح قانون شوراهای اسلامی اظهار داشت: با توجه به این كه شورای عالی استانها عصاره 125 هزار و 992 عضو شورای اسلامی شهر و روستا است؛ می تواند نقش موثری ایفا كند.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی شهرداری تهران علیرضا احمدی، رئیس شورای عالی استانها در جلسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس اظهار داشت: بر طبق قانون اساسی شوراهای اسلامی جایگاه رفیعی دارند و بایستی برای تقویت نهاد شوراهای اسلامی گام برداریم.
او با اعلان اینکه نمایندگان شوراهای اسلامی مانند نمایندگان مجلس معتمدین مردم هستند اظهار داشت: اعضای شوراهای اسلامی ثمره خروجی تایید صلاحیت نمایندگان مجلس هستند. نباید جایگاه ها را تضعیف کرد. برای مثال اگر فردی برای مجلس تائید صلاحیت نمی گردد و یا در مجلس تخلفی می کند آیا باید جایگاه مجلس را تضعیف کرد؟ برای شوراهای اسلامی هم همینگونه است و باید با افرادی که تخلف می کنند با آنها برخورد کرد.
احمدی با اعلان اینکه اصل ۱۰۱ قانون اساسی به تشکیل شوراها اشاره می کند و اصل ۱۰۲ اشاره می کند که شورای عالی استانها می تواند مستقیما به مجلس طرح ارائه کند، اضافه کرد: برای این جایگاه که قانون اساسی برای شورای عالی استانها در نظر گرفته است؛ باید مجلس شورای اسلامی بتواند از ظرفیت آن استفاده نماید.
او با اعلان اینکه شورای عالی استانها در کمیسیون های دولت دعوت می شود و در بسیاری از مجامع مختلف جایگاه شورای عالی استانها دیده شده است، اشاره کرد: هر موضوعی که در حوزه شوراها و شهرداری ها مطرح می شود حتما باید رئیس و یا نایب رییس دردفاع و یا مخالفت آن باید صحبت کند و نظر شوراهای اسلامی را منعکس کند.
رئیس شورای عالی استانها با اشاره به اصلاح قانون شوراها اشاره کرد: در این زمینه که شورای عالی استانها عصاره ۱۲۵ هزار و ۹۹۲ عضو شورای اسلامی شهر و روستا است می تواند نقش موثری ایفا کند.
احمدی در آخر با تاکید برضرورت استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی اضافه کرد: ۵۰ درصد از امورات شهر و روستا را شورا و شهرداری ها و دهیاری ها اداره می کنند و برنامه های مختلف شهر را شورا سیاست گذاری و برنامه ریزی می کند.آیا شهرداری می تواند بدون مصوبه شورا، پروژه ای را در شهر اجرا کند؟ بدین سبب از این ظرفیت شوراهای اسلامی در موضوعات و حوزه های مختلف باید بهره برد.
در این نشست حمید بادامی نجات، نایب رئیس٬ سید پیمان موسوی، نماینده استان کرمانشاه، عباس محمد صالحی، نماینده استان اصفهان و رضا فیروز رنجبر، نماینده استان البرز در شورای عالی استانها نیز حضور داشتند و پیرامون مباحث مطروحه به بیان مطالب و دیدگاه های خود پرداختند.1399/05/02
23:07:39
5.0 / 5
1983
تگهای خبر: دولت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
خرید زندگی