خرید زندگی

لزوم تدوین سریع سند مشاركت های مردمی در اطفای حریق عرصه های طبیعی

لزوم تدوین سریع سند مشاركت های مردمی در اطفای حریق عرصه های طبیعی

به گزارش خرید زندگی مدیركل دفتر مشاركت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد: سند جامع مشاركت های مردمی در اطفای حریق باید به سرعت تدوین شود تا با اجرای آن هماهنگی لازم بین بخش های مختلف ایجاد شود و نتیجه تلاش ها به ثمر برسد.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا ژیلا آقایی در نشست شورای هماهنگی شبکه تشکل های محیط زیستی استان تهران و دبیران کارگروه های تخصصی این شبکه که پس از ظهرروز گذشته برگزار شد، به مبحث گسترش آتش سوزی در مناطق طبیعی کشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: با همه تلاش هایی که در بخش های مختلف می شود مشکل اساسی در این عرصه نبود هماهنگی دقیق بین ارگان های دولتی و نیروهای مردمی است و هماهنگی درست و ثمربخشی در این خصوص نیست.
آقایی با اشاره به اینکه یکی از حوزه های مهم دفتر مشارکتهای مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، مسئولیتهای اجتماعی است، تصریح کرد: یک سند جامع در سه سطح دولتی، شرکت های خصوصی و مخاطب عام با راهبردهای لازم تدوین شده و مرحله عملیاتی آن در دست تهیه است.

مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تشکل های محیط زیستی استان تهران یکی از تخصصی ترین تشکل های کشور هستند که در حوزه های مختلف تخصصی تجربه فراوان دارند، اظهارکرد: نشست های گوناگونی با تشکل های استان تهران داشته ایم که به مصوبات هم منتج شده اند.

وی در ادامه در مورد آموزش های محیط زیستی عمومی اظهار داشت: در سال جدید آموزش همگانی و عمومی محیط زیست برای همه مخاطبان جامعه خواهیم داشت و عمده اعتبارات ما به این بخش متعلق می باشد و در این عرصه از پیشنهادات تشکل های محیط زیستی بهره خواهیم برد.

به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا سعید محمودی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران - در ادامه این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره جانفشانی جانباختگان اخیر آتش سوزی های بخشی از جنگل های کشور با اشاره به اینکه در استان تهران هم طی این مدت شاهد آتش سوزی های گوناگونی در مناطق طبیعی بودیم، اظهارکرد: با وجود کمبود نیروهای محیط بان در مناطق تحت مدیریت استان، خوشبختانه با همت و تلاش زیاد محیط بانان، ماموران آتش نشانی و جوامع محلی، آتش سوزی ها در این مناطق مهار گشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه در حوزه اطفای حریق تاحدودی ناهماهنگی بین بخشی وجود دارد، اظهار داشت: این مورد باید در سطح ملی بررسی و راهکارهای لازم برای هماهنگی کامل بین نیروهای دولتی و مردمی اتخاذ شود تا دیگر شاهد چنین اتفاقات تلخ در کشور نباشیم.

بر اساس این گزارش، محمودی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت، تجربه و تخصص تشکل های محیط زیستی لزوم دارد، خاطرنشان کرد: نمایندگان تشکل های محیط زیستی استان تهران در حوزه ها و دبیرخانه های تخصصی، در جلسات مهم و تصمیم ساز در حوزه محیط زیست استان مانند ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه ها و نشست آمایش سرزمین و سایر جلسات مرتبط بعنوان نمایندگان مردم حضورخواهند داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران درادامه به مبحث تحویل باران - شامپانزه معروف باغ وحش ارم - اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای قانون، این حیوان باید در اختیار باغ وحش قرار می گرفت و در محلی که بر مبنای ضوابط محیط زیست است نگهداری شود. هم اکنون این حیوان در باغ وحش ارم و زیر نظر دامپزشک نگهداری می شود و با انتقال آن به خارج بعد از دریافت مجوز سایتیس موافق هستیم.

در ادامه این نشست نمایندگان شبکه انجمن های محیط زیستی و دبیران کارگروه های تخصصی شبکه هم در ادامه به بیان پیشنهادات خود پرداختند. اعضای شبکه تشکل های محیط زیستی استان تهران همینطور در این جلسه از تهیه و تدوین سند جامع مشارکت های مردمی در اطفای حریق خبر دادند. به قول اعضای این شبکه، این سند بر مبنای جایگاه سمن ها و ارتباط آنها با مردم، جایگاه سازمان ها و نهادهای دولتی و ملی در کنترل حریق و ایجاد ارتباط جوامع محلی و مردم با نهادهای ملی برای اطفاء حریق تدوین می شود.

تعریف نقاط حفاظت شده شهری برای تهران بویژه کوهستان های اطراف تهران، طراحی سامانه ای برای آموزش های ضمنی به جوامع محلی و مردم برای مقابله با بلایای طبیعی و اتش سوزی، طرح کاشت یک میلیارد درخت، مشارکت جوامع محلی در حفاظت از مناطق و طبیعت با احیایحس مالکیت مردم به سرزمین و همکاری و تعامل موضوعات مختلف محیط زیستی با مجلس جدید و نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچون پیشنهادات مطرح شده در این جلسه توسط اعضا شبکه تشکل های محیط زیستی استان تهران بود.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، همینطور تقویت مبحث مسئولیت های اجتماعی در استان تهران با مشارکت گروه های مختلف، توجه به چالش های موجود در زمینه مدیریت منابع آب و تغییر کاربری ها، چالش های مربوط به رود دره ها، مسیل ها و آب های زیر زمینی و تبیین برنامه های پایلوت آموزشی برای بخش های مختلف صنفی و صنعتی از دیگر موضوعات پیشنهادی فعالان این حوزه بود.

منبع:

1399/04/12
14:06:17
5.0 / 5
2326
تگهای خبر: آموزش , اجتماعی , پزشك , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
خرید زندگی