خرید زندگی

مترو بزرگترین شبكه كتابخوانی تهران می شود

مترو بزرگترین شبكه كتابخوانی تهران می شود

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در نشستی با حضور معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران بر گسترش فرهنگ كتابخوانی در ناوگان حمل و نقل عمومی همچون متروی تهران تاكید نمود.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، در این نشست که در ساختمان این معاونت برگزار شد، حجت الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری با اشاره به ظرفیت های این سازمان اظهار داشت: ۱۱۰ کتابخانه و مراکزی مانند باغ کتاب تهران را در اختیار داریم که ظرفیت بزرگی است. امیدوارم با همکاری سازمان فرهنگی هنری و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران هم در زمینه کتاب و کتابخوانی و هم در زمینه فرهنگ سازی در حمل و نقل اقدامات موثری انجام دهیم.
وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند در دو سطح راهبردی و اجرایی باید شوراهای اندیشه ورز تشکیل گردد و علاوه بر حوزه فرهنگ، به مسائلی مانند حمل و نقل هم باید بپردازیم. هدف اصلی ما از برگزاری این نشست، برقراری ارتباط و بررسی زمینه های همکاری بین دو سازمان است. همینطور امکان سنجی و برنامه ریزی برای تبدیل متروی تهران به بزرگترین شبکه کتابخوانی شهر تهران در این نشست صورت خواهد گرفت.
امرودی اظهار نمود: با شیوع کرونا، سازمان فرهنگی هنری در واقع به سه سازمان تبدیل شد؛ یک سازمان فرهنگی هنری که بعضی از فعالیتهای سابق را با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می دهد، یک سازمان مجازی که تولیدات گوناگونی در فضای مجازی منتشر می کند و یک سازمان جهادی که به رسیدگی به مناطق محروم، تولید ماسک و... می پردازد. اخیراً هم پویش تئاتر برای بچه ها را در روستاهای محروم اطراف تهران شروع کرده ایم.
او در آخر اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم با همکاری شما فضای حمل و نقل تهران را به یک فرهنگ سرای بزرگ تبدیل نماییم و اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در این فضاها را در دستور کار قرار دهیم، چون که وسایل حمل و نقل عمومی بستر بسیار مناسبی برای این فعالیت هاست.
در ادامه سید مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران عنوان کرد: در این معاونت همکارانم تلاشهای فراوانی در حوزه حمل و نقل کرده اند و بیشتر از ۵۰ درصد بودجه شهرداری تهران اینجا هزینه می شود. ما مجموعه پرهزینه ای هستیم و برای خدمات رسانی به شهروندان، بودجه قابل توجهی به حمل و نقل و گسترش مترو، اتوبوس و... صرف می شود.
وی افزود: همین موضوع، مسئولیت ما را سنگین تر می کند و بخصوص در شرایط کرونا، با مشکلات زیادی روبه رو هستیم. چون که تعداد مسافران حمل و نقل عمومی کاهش محسوسی داشته و این سبب کاهش درآمدها شده است. البته این کم شدن مسافر ضروریست و برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی بوده است.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه در متروی تهران اقدامات پرشماری برای پیشگیری از شیوع کرونا انجام می شود، اضافه کرد: اگر این میزان رعایت نکات بهداشتی که در متروی تهران مشاهده می شود، در بقیه اماکن هم صورت گیرد، کاهش قابل توجهی در انتشار ویروس خواهیم دید. در ۱۲۷ ایستگاه متروی تهران ماسک با قیمت مناسب عرضه می شود و با کمک نیکوکاران، مقداری ماسک هم به صورت مجانی در اختیار مسافران کم برخوردار قرار می گیرد.
وی افزود: در حوزه فعالیتهای فرهنگی، ظرفیت خوبی برای همکاری با سازمان فرهنگی هنری وجود دارد و ناوگان حمل و نقل عمومی تهران بستر مناسبی برای اقدامات فرهنگی است، چون که ۵۰ درصد سفرهای شهری در این ناوگان انجام می شود و این فرصت بزرگی است. آموزش هایی در حوزه فرهنگ شهروندی، رفتار ترافیکی شهروندان، رعایت مقررات راهنمایی رانندگی و نکات ایمنی و... می تواند به شهروندان عرضه شود. این فعالیتهای فرهنگی باید بگونه ای باشد که برای گروه های مختلف شهروندان قابل استفاده باشد و نباید به حوزه خاصی محدود شویم.
هاشمی خاطرنشان کرد: تهران الگوی سایر شهرهاست و اگر بتوانیم در این همکاری به موفقیت برسیم، شهرهای دیگر هم می توانند الگوبرداری کنند تا حمل و نقل عمومی با اقدامات فرهنگی و هنری همراه شود. سازمان فرهنگی هنری فقط متعلق به شهرداری تهران نیست و کارهای کشوری انجام می دهد که الگویی برای نهادهای مختلف کشور است.
بنا براعلام سایت شهر، در انتها این نشست مقرر شد کارگروهی متشکل از معاونان و مدیران سازمان فرهنگی هنری و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران شکل بگیرد تا زمینه های همکاری به صورت عملیاتی بررسی شود.
منبع:

1399/04/10
13:32:41
5.0 / 5
2274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
خرید زندگی