خرید زندگی
رییس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران تاكید كرد:

لزوم اصلاح پهنه پادگان ها در بازبینی طرح تفصیلی

لزوم اصلاح پهنه پادگان ها در بازبینی طرح تفصیلی

به گزارش خرید زندگی رئیس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران بر ضرورت اصلاح پهنه پادگان ها در بازبینی طرح تفصیلی تاكید نمود.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، محمد سالاری در دویست و هجدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری اظهار داشت: قرار دادن پادگان ها در پهنه S به هنگام تهیه طرح تفصیلی در دوره گذشته مدیریت شهری و دولت هشتم و نهم یک اشتباه بزرگ بوده که سبب تحمیل هزینه های سنگینی به شهر می شود و لازم است در بازبینی طرح تفصیلی حتما این مساله اصلاح گردد.
وی با اشاره به آغاز عملیات کلنگ زنی راه اندازی و بهره برداری بوستان بزرگ ارتش در فضای سابق پادگان ۰۶ اظهار داشت: تبدیل این پادگان به بوستان عمومی یکی از دستاوردهای مهم مدیریت شهری دوره پنجم با محوریت شورای اسلامی شهر، شهرداری تهران، ارتش جمهوری اسلامی و شورای عالی شهرسازی و معماری کشور است.
وی افزود: مقارن با روز جهانی محیط زیست و در روزگاری که کلیت ایران عزیز و کل دنیا درگیر چالش های زیست محیطی هستند؛ این روزها شاهد اخبار و تصاویر نگران کننده و ناخوشایندی از آتش سوزی های گسترده در جنگل های منطقه زاگرس و همین طور تکرار آتش سوزی در پارک های شهری هستیم، یک فضای سبز عالی و وسیع که انبوهی از درختان و گونه های گیاهی بومی شهر تهران که دارای بناهای گوناگون و دارای ارزش میراثی و تاریخی است به فضای عمومی شهر تهران افزوده شد.
کاهش قابل توجه بارگذاری در پادگان ۰۶
سالاری خطاب به شهروندان تهرانی اظهار داشت: در یکی از جلسات سال ۹۶ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران که قرار بود اجازه بارگذاری بیش از ۱.۷ میلیون مترمربعی در این پادگان داده شود، نمایندگان شما در شورای شهر با مخالفت صریح خود توانستند با کنشگری موثر و کارشناسی، این میزان را به حدود ۶۳۰ هزار مترمربع بناکاهش دهند. البته آنچه نمایندگان شورای شهر انجام دادند اولا به پشتیبانی رهنمودها و حمایت های صریح مقام معظم رهبری درباب حفظ فضاهای بکر و ذخیره شهر تهران و در اختیار عموم گذاشتن آنان بوده و ثانیا با حمایت جامعه مدنی و تخصصی و جامعه شهری بود که با مطالبه گری های مؤثرشان انرژی و توان لازم برای حرکت به سمت مصالح شهر و احقاق حقوق عامه را به نمایندگان شورای شهر می دهند.
ایده ال ما واگذاری کل محدوده پادگان ۰۶ به شهر است
وی با اعلان اینکه سیر تاریخی پرونده پادگان ۰۶ و اقدامات نمایندگان شورا دراین زمینه در جهت به حداکثر رساندن سهم شهر و به حداقل رساندن میزان بارگذاری ها نیاز به فرصت موسع تری دارد که توضیح کامل آنرا به زمانی دیگر موکول می کنم، گفت: آنچه رخ داد با آنکه در کلیت، اتفاقی قابل دفاع و یکی از دستاوردهای مهم مدیریت شهری در دوره پنجم بود؛ اما به نظر من هنوز هم جای تکمیل و بهتر شدن را دارد. آنچه آرزو و ایده ال ما بود واگذاری کل محدوده پادگان ۰۶ به شهر و شهرداری و عدم هرگونه بارگذاری جدید در این محدوده بود اما به هر حال به جهت حقوق مکتسبه ای که برای ارتش به سبب قرار دادن این پادگان در پهنه S آنهم با بارگذاری بالا (s۱۲۳) با تراکم ۳۱۰ % که به سبب سایر بندهای طرح تفصیلی به بیش از این هم افزایش می یابد، به وجود آمده بود نهایت آنچه که می شد با ارتش به توافق رسید، همین بود.
قرار دادن پادگان ها در پهنه S یک اشتباه بزرگ بود
این عضو شورای شهر تهران افزود: همین جا لازم است این نقد را بیان کنم که قرار دادن پادگان ها در پهنه S به هنگام تهیه طرح تفصیلی در دوره گذشته مدیریت شهری و دولت هشتم و نهم یک اشتباه بزرگ بوده که سبب تحمیل هزینه های سنگینی به شهر می شود و لازم است در بازبینی طرح تفصیلی حتما این مساله اصلاح شود؛ پس لزوم دارد از ارتش جمهوری اسلامی ایران بابت این همراهی در این تفاهم تشکر کرد.
ضرورت اتصال مجموعه بوستان ارتش به شبکه مترو
سالاری با تاکید بر لزوم تعیین تکلیف شبکه معابر پیرامون پادگان و اتصال این مجموعه به شبکه مترو اظهار داشت: باتوجه به وسعت بوستان ارتش و جذابیت های طبیعی و تاریخی آن برای کل مردم تهران باید نحوه دسترسی به آن در چارچوب نظام حمل و نقل عمومی تسهیل شود، پس از شهرداری تهران درخواست می کنم این مهم را به فوریت در دستور کار قراردهد.
بارگذاری در پادگان ۰۶ متناسب با بافت باارزش میراث طبیعی و تاریخی آن باشد
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به بارگذاری پادگان ۰۶ در قسمت های در اختیار ارتش بیان کرد: این بارگذاری ها همچنان که در اسناد قانونی مربوطه ذکر شده باید با رعایت تجانس و تناسب با بافت باارزش میراث طبیعی و تاریخی موجود در پادگان و همین طور کاخ تاریخی سلطنت آباد باشد. علاوه بر این طراحی و معماری فاخر بناها و محوطه ۱۵ هکتاری سهم ارتش می بایست در شأن ارتش پرافتخار جمهوری اسلامی و در حد بناهای دارای معماری و طراحی فاخر باشد.
کاخ سلطنت آباد به روی شهروندان بازگشایی شود
وی افزود: در توافق کنونی، کاخ سلطنت آباد که یکی از میراث های تاریخی باارزش شهر تهران است همچنان در اختیار ارتش باقی مانده و دسترسی برای بازدیدکنندگان به آن وجود ندارد. توقع ما از ارتش محترم این است که نسبت به آزادسازی دسترسی عمومی به این محدوده و بنای باارزش تاریخی هرچه زودتر اقدام نماید و درخواستم از ریاست شورای اسلامی شهر تهران و شهردار محترم تهران این است که در تداوم تعامل با ارتش و نیروهای مسلح و وزارت دفاع این خواسته جدی نمایندگان شورای شهر و جامعه حرفه ای و میراثی و مردم شهر تهران در بازگشایی محدوده کاخ سلطنت آباد را ظرف مدت چند ماه به سرانجام برسانند.
سالاری اضافه کرد: تجربه پادگان ۰۶ نشان داد می توان با تعامل و همکاری با نهادهای حاکمیتی، دستاوردهای بزرگی را در جهت رفاه شهروندان و در امتداد احقاق حقوق عمومی خصوصاً در زمینه تامین سرانه های خدماتی که امروزه یکی از مهمترین معضلات شهر تهران است به دست آورد. همانطور که می دانید امروزه در سطح شهر تهران اراضی وسیعی وجود دارد که در اختیار نهادهای حاکمیتی مختلف است که می توانند به خدمت شهروندان دربیایند.
۲۸۰۰ هزار هکتار عرصه و ملک قابلیت خروج از شهر را دارند
عضو شورای شهر تهران اشاره کرد: تنها در بخش مراکز نظامی و پادگان ها که حدود ۲۸۰۰ هزار هکتار عرصه و ملک است، بخش قابل توجهی از آنها قابلیت خروج از شهر را دارند. اگر زمین های در اختیار سایر نهادها مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره)، سازمان اوقاف و امور خیریه، کمیته امداد، وزارتخانه های دولتی و غیره را به این اضافه نماییم به جرأت می توان گفت بخش قابل توجهی از نیاز شهر تهران به فضاهای مورد نیاز برای تامین سرانه های خدماتی مرتفع می شود.
TDR راهی برای کاهش یا حذف توسعه فیزیکی در مناطق نیازمند حفاظت است
سالاری لازمه اجرایی و عملیاتی شدن این رویکرد را تحقق یکی از تکالیف مهم بر زمین مانده طرح جامع شهر تهران یعنی TDR یا همان حق انتقال توسعه دانست و اظهار داشت: همانطور که می دانید انتقال حق توسعه یکی از شیوه های نو در امر هدایت و نظارت بر توسعه اراضی شمرده می شود. این روش در کشورهای توسعه یافته و در دهه اخیر در بعضی کشورهای در حال توسعه درکنار دیگر شیوه های کنترل و نظارت بر توسعه شهری مورد استفاده قرار گرفته است. صرف نظر از نقش آن در توسعه شهری، TDR به لحاظ جایگاه آن در کاهش نابرابری و تامین عادلانه حقوق فردی مالکان حائز اهمیت می باشد. همین طور TDR راهی است برای کاهش یا حذف توسعه فیزیکی در مناطقی که جامعه یا برنامه ریزان خواستار حفاظت آن هستند و افزایش ساخت در مناطقی که در قالب یک برنامه طراحی شده برای رشد فیزیکی مناسب تشخیص داده شده اند.
وی توضیح داد: نحوه انتقال حق توسعه بدین صورت است که صاحب زمین یا ساختمان پرارزشی که نمی تواند از حق ساختی که مطابق مقررات (طرح های تفصیلی و منطقه بندی شهر) برای ملک او تعیین شده، استفاده نماید، در مقابل می تواند معادل آنرا با نظارت مسئولان امور، یا در یکی دیگر از املاک خود در منطقه ای مجاز، به صورت افزایش تراکم استفاده نماید و یا بوسیله سازوکار بازار آزاد به مالک دیگری در منطقه ای مجاز بفروشد. در قوانین ایران، مانند خیلی از کشورها اجزای حق به شیوه های متفاوت قابل تفکیک از یکدیگر و انتقال به غیر هستند. بدین سبب حقی به نام حق توسعه که دارای بالاترین ارزش در مقایسه با دیگر اجزای حقوق مالکیت است، به صورت جداگانه و نیز به همراه سایر اجزای حقوق مالکیت قابل مبادله و انتقال است؛ پس نظامی از انتقال حقوق توسعه که قادر باشد منفعت توسعه را بین دو بخش عمومی و خصوصی به صورت عادلانه تقسیم کند، به نحوی که شهر بتواند هزینه توسعه را از درآمد آن تامین نماید و تعادلی بین این دو برقرار سازد، لازم است.
شورای عالی شهرسازی و شهردار تهران برای اجرایی شدن حق انتقال توسعه تلاش کنند
سالاری از شورای عالی شهرسازی و معماری کشور و شهرداری تهران و شخص شهردار خواست که از فرصت حضور خود در هیئت دولت استفاده کنند و در جهت تصویب و اصلاح قوانین ملی مورد نیاز برای اجرایی شدن حق انتقال توسعه در مجلس شورای اسلامی تلاش کنند؛ چونکه در صورت اجرایی شدن این تکلیف طرح جامع، دست مدیریت شهری در مذاکرات بعدی نه فقط با نهادهای حاکمیتی و دولتی بلکه بخش خصوصی و اشخاص حقیقی درباب واگذاری و جابجایی املاک تحت اختیارشان بسیار بازتر خواهد بود و بهتر می تواند حقوق عمومی را تامین نماید.
وی تاکید کرد: پروسه واگذاری املاک بزرگ مقیاس تحت اختیار نهادهای حاکمیتی به فضای عمومی شهر می بایست به یک نهضت مستمر و پویا بدل شود چونکه تنها بوسیله این بازی برد-برد است که می توان کمبودهای شدید سرانه های شهر تهران را تامین کرد.1399/03/18
14:32:41
5.0 / 5
2693
تگهای خبر: خدمات , خدمت , خیریه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
خرید زندگی