خرید زندگی
طی۱۴ماه اخیر صورت گرفت

كاهش۵۲ درصدی صدور پروانه ساختمانی در پایتخت

كاهش۵۲ درصدی صدور پروانه ساختمانی در پایتخت

به گزارش خرید زندگی مدیركل اداره تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران از كاهش ۵۲ درصدی صدور پروانه در شهر تهران طی ۱۴ ماه اخیر اطلاع داد.


حامد سلیمی در گفتگو با ایسنا، در مورد وضعیت ساخت و ساز در تهران در سال ۹۸ اظهار داشت: میزان پرونده های صادره در دو ماه اول سال ۹۸، در کل مناطق ۲۲گانه، ۱۲۶۷ مورد بوده است که در سال ۹۹ در بازه مشابه این تعداد به ۹۳۰ کاهش یافته است که شاهد کاهش ۲۷ درصدی صدور پروانه در دو ماهه اول سالجاری هستیم.
وی با اشاره به اینکه از لحاظ متراژ، تعداد متراژ پروانه های صادر شده در دوماه سال ۹۸، بیشتر از یک میلیون و ۷۲۸ هزار متر بوده است، اظهار نمود: این عدد در سال ۹۹ به یک میلیون و ۲۷۱ هزار متر مربع که حدود ۲۶ درصد کاهش در متراژ کل پروانه ها را شاهد می باشیم.
سلیمی اظهار نمود: تعداد واحدهای مسکونی پروانه های صادره پارسال ۹۱۹۲ واحد بوده؛ اما امسال تعداد واحدهای مسکونی تنها ۷۱۳۲ واحد مسکونی بوده است که در این حوزه هم شاهد کاهش ۲۲ درصدی تعداد واحدهای مسکونی پروانه های صادره در سال ۹۹ هستیم.
مدیر کل اداره تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران در مورد مناطق دارای بیشترین پروانه صادره هم با اشاره به اینکه در سال ۹۸، منطقه ۱۵ با صدور ۱۱۷ پروانه در بالای جدول قرار دارد و در سال ۹۹ هم باز هم منطقه ۱۵ با صدور مجوز ساخت ۸۷ واحد همچنان در صدر صدور پروانه قرار دارد، اضافه کرد: پس از آن در سال ۹۸، منطقه۴ با صدور ۱۱۰ پروانه و سال جاری هم منطقه ۱۴ با صدور ۷۹ پروانه به رتبه دوم صعود کرده است، البته در سالجاری منطقه چهار به مرتبه سوم تنزل یافته است.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۸، ضعیف ترین منطقه از لحاظ صدور پروانه منطقه ۶ با ۱۸ پروانه بوده اما سال جاری منطقه ۹ با صدور ۱۷ پروانه در صدر ضعیف ترین منطقه از لحاظ صدور پروانه قرار دارد، اظهار داشت: پس از آن مناطق ۱۰، سه و ۹ هم جزو مناطقی هستند که کمترین پروانه صادر شده را داشتند که البته در اواخر سال قبل شاهد تغییر مدیریتی در منطقه ده بودیم که این مساله بر روند صدور پروانه در این منطقه تأثیر گذار بوده است.
سلیمی اضافه کرد: بیشترین متراژ در سال ۹۸ را، مناطق ۲۰، ۲۲ و ۴ داشتند که امسال در این شاخص مناطق ۵، ۴ و ۲۰ جزو سه منطقه ای هستند که بیشترین متراژ پروانه صادره در دو ماه اول سال ۹۹ را داشتند و مناطق ۱۶و ۱۰ هم امسال کمترین متراژ در پروانه های صادره را داشتند؛ اما لازم به یادآوری است که شاخص متراژ و تعداد همیشه نمی توانند شاخص عملکرد یک منطقه باشد چونکه متراژ یک پرونده صادره در مناطقی همچون ۲۲ امکان دارد با کل متراژهای صادره در مناطق کوچکتر همچون ۱۵ و... برابری کند و به همین علل هر منطقه باید نسبت به شرایط خود بررسی شود.
به گفته سلیمی، در کل شاهد کاهش ۵۲ درصدی صدور پروانه در شهر تهران در سال ۹۸ و دوماه اول سال ۹۹ هستیم.
مدیرکل اداره تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران در مورد چشم انداز ساخت و ساز در تهران با عنایت به تصویب بسته های حمایتی در شورای شهر اظهار داشت: محدودیت و ممنوعیت هایی در ضوابط داشتیم که مبحث کرونا و شرایط بد اقتصادی مزید بر علت شد که شهرداری لایحه ای را تدوین کرد که با مساعدت حداکثری اعضای شورا مواجه گردید که این مصوبه می تواند به باز شدن گره های صدور پروانه کمک نماید و موانع را برطرف کند و از لحاط درآمدی تحرک بوجود می آورد.
وی ادامه داد: با عنایت به نوسانات بازار ارز، گرایش مردم به بورس، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و... پیشبینی من این است که احیانا در سال ۹۹ بتوانیم حداکثر حدود ۸۰۰۰ پروانه ساختمانی صادر نماییم که البته این عدد احتمالی، نسبت به کل آمار سال ۹۸ کمتر است.1399/03/17
14:23:46
5.0 / 5
2325
تگهای خبر: ساخت , شهرداری , شورای شهر , كمك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
خرید زندگی