خرید زندگی
حسینی میلانی:

گسل های مشاء و ری مطالعات لرزه شناسی نشده اند

گسل های مشاء و ری مطالعات لرزه شناسی نشده اند

به گزارش خرید زندگی عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به این كه گسل های مشاء و ری مطالعات لرزه شناسی نشده اند از شهرداری تهران درخواست نمود كه اطلاعات مكانی گسل ها را منتشر كند.به گزارش خرید زندگی به نقل از مهر، سید آرش حسینی میلانی بامداد امروز در دویست و شانزدهمین جلسه صحن علنی شورای شهر تهران در تذکری درباره لزوم مطالعات دقیق درمورد گسل های تهران اظهار داشت: زمین لرزه های اخیر تهران برپایه اظهارات متخصصین به خاطر فعال شدن گسل مشاء است در حالیکه در مورد گسل های مشاء و ری مطالعات بنیادین و جامعی انجام نشده و گرفتار بی مهری هایی شده اند.
وی افزود: اگر سازمان های ملی و دستگاه های بزرگ قادر به انجام مطالعه و تأمین مالی در اینباره نیستند، لازم است شهر تهران برای انجام این مهم اقدام نماید.
این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه طبیعت با رخ دادهای زمین لرزه اخیر یادآوری و اخطار می دهد خطر در کمین است، تصریح کرد: همه صاحبنظران و متخصصین زلزله شناسی به اتفاق نگرانی خویش را از بروز یک زلزله بزرگ گوشزد کرده اند. برپایه طرح جامع شهر تهران شهرداری باید با شناسایی دقیق پهنه های گسلی، خطواره های گسلی را با مقیاس یک، دوهزارم در نقشه های موضوعی تهیه کرده و بعنوان یک لایحه اطلاعاتی شامل سازوکار گسل ها و حریم آنها را روی نقشه ای تفصیلی پیاده کرده و ضوابط راه اندازی ساختمان و تأسیسات زیربنایی را لحاظ کند.
به گفته حسینی میلانی، در برنامه پنج ساله هم این مورد مورد تاکید بوده است، هرچند اظهار شده لایحه اطلاعات مکانی گسل ها در سامانه های شهرسازی درج شود ولی بررسی ها نشان داده است کماکان وضعیت طبقه بندی گسل های فعال و آگاهی از وضعیت لغزش ها و جابجایی دوره ای آنها که می تواند در برنامه ریزی شهری مورد توجه قرار گیرد، انجام نشده است.
وی با اشاره به اهمیت مبحث و لزوم افزایش ایمنی و مدیریت ریسک خطر لرزه ها و بنابر مفاد برنامه های پنج ساله اول تا سوم و سایر تکالیف ابلاغی خاطرنشان کرد: به شهرداری تهران تذکر می دهم با اهتمام به مقابله با خطرات احتمالی آتی و مدیریت ساخت و ساز در حریم گسل ها و مناطق پر خطر با همکاری سازمان های مربوطه همچون سازمان زمین شناسی نسبت به تکمیل اطلاعات مکانی و انجام مطالعات لغزش ها و جابجایی تدریجی گسل های تهران بخصوص گسل مشاء و ری پیگیری و اقدام لازم را انجام دهد.

1399/03/11
13:45:42
5.0 / 5
2303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
خرید زندگی