خرید زندگی
یك عضو شورای شهر تهران عنوان كرد:

پیشنهاد تاسیس نهادی بین المللی بین شوراهای كلانشهرهای جهان

پیشنهاد تاسیس نهادی بین المللی بین شوراهای كلانشهرهای جهان

به گزارش خرید زندگی یك عضو شورای شهر تهران پیشنهاد بررسی امكان تاسیس نهادی بین المللی بین شوراهای كلانشهرهای جهان را بیان نمود.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، شهربانو امانی در نطق قبل از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و 9 اردیبهشت روز ملی شوراها، اظهار داشت: واقعیت این است که در این روزهای پرمسوولیت، دوشادوش دولت و بخش درمان، شوراها و شهرداری ها وظایف سنگینی بر عهده دارند و می توانند نقش کلیدی در کیفیت مدیریت بحران کرونا ایفا کنند.

وی اضافه کرد: در جهان حاضر بیشتر از نیمی از مردم در شهرها و در تراکم و پویایی بالا زندگی می کنند و بحران کرونا، بیشتر از پیش نشان داد که "کیفیت جامعه"، اهمیت بسیار بالایی در کیفیت زندگی شخصی افراد دارد. خوب یا بد، کرونا نقش دولت ها در اداره اجتماع را پررنگ تر کرده است و به نظر من، رابطه "دولت-ملت" به قبل و پس از کرونا تقسیم خواهد شد و منظورم از دولت، صرفاً دولتهای مرکزی نیست که اتفاقا دولت های محلی است.
وی افزود: از یک سو، مردم در دوران پساکرونا، خواهند پذیرفت و مطالبه خواهند کرد که جامعه باید بیشتر از گذشته مدیریت و کنترل شود و دولت ها و قدرت سیاسی، اقتدار بیشتری خواهند یافت. از طرفی، این تمایل، بطور قطع به نفع دموکراسی نخواهد بود و حکومت مردم را بر مردم، گرفتار پسرفت تاریخی خواهد نمود. چاره، انتخاب بین این یا آن نیست که هردو ضروری هستند؛ هم کنترل و مدیریت جامعه و هم حفظ حاکمیت مردم.
امانی افزود: به نظر من، علاوه بر توانمندسازی شهروندان، یک چاره میانه و مهم، تقویت دولت های محلی است. چونکه می توان در عین مدیریت جامعه، از تمرکز قدرت سیاسی کاست و تعادل را برقرار کرد. مجالس و دولت های محلی، هسته ای نرم و بافتی مردمی و سرزنده از قدرت سیاسی را شکل خواهند داد.
وی تصریح کرد: برای این منظور، سه مأموریت ضروری است؛ نخست آنکه پارلمان ها و دولت های محلی باید تقویت شوند و ارتقاء یابند و حوزه مأموریت آنها، بخش های بیشتری از مدیریت محلی را شامل شود. دوم، ساختارهای هماهنگ قویتری بین مدیریت های محلی و مرکز لازم خواهد بود و در نهایت ارتباطات بین المللی بین پارلمانها و دولتهای محلی باید شکل گیرد.

این عضو شورای شهر تهران در تشریح پیشنهادات خود هم اظهار داشت: به اندیشمندان و اصحاب رسانه پیشنهاد می کنم که گفتمان هایی حول این مورد را شکل دهند تا زوایای آن دقیق تر شود. هر چند در شرایط تحریم هستیم ولی به شهرداری تهران پیشنهاد می کنم تا امکان توسعه روابط بین المللی را بررسی نمایند. پیشنهاد ایجاد یک "بانک بین المللی" بین شهرداری های کلانشهرهای جهان می تواند یک گامی برای شروع باشد. تجربه موفقی از ایجاد بانک شهر در داخل کشور داریم که وابستگی ها را کاست. وجود چنین نهادی در سطح بین الملل، فواید زیادی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: پیشنهاد می کنم شورای شهر، با تشکیل کمیته ای، امکان تاسیس نهادی بین المللی بین شوراهای کلانشهرهای جهان را بررسی کند. این موضوع، هم در جهت اهداف فوق است و هم دیپلماسی عمومی ایران را در سطح جهان تقویت خواهد نمود. همینطور پیشنهاد می کنم شورای شهر با همکاری شورایعالی استانها، ارتقای مأموریت ها و نقش شهرداریها و شوراهای شهر را به شکل جدی در دستور کار خود قرار دهد.

امانی افزود: در ایام گذشته، بحث هایی در ارتباط با آمار مربوط به کرونا پیش آمده است. ضمن تاکید بر حق مدیریت شهر و مردم بر اطلاع از آمارهای تفکیک شده شهری و استانی، ضروریست تا از زحمات بسیار گرانقدر کادر درمان و مسئولین بهداشت کشور تشکر کنم. جان همه انسانها عزیز است و پوزش می خواهم که مرگ انسانها را، آمار می نامم ولی چاره ای ندارم که به مدد آن، از حق دفاع کنم.

وی تصریح کرد: آمار مربوط به کرونا در ایران، به محاسبه هر گروه و نهاد داخلی یا خارجی، به صورت قابل توجهی پایین تر از آمار رسمی کشورهای بزرگ اروپایی است که به اذعان رسانه های مستقل خودشان، همین آمار رسمیشان هم کمتر از آمار واقعی آنهاست. در این شرایط بحرانی، ضروریست مدارای بیشتری با یکدیگر بکنیم. فشار بسیار زیادی بر مسئولین بهداشت کشور وجود دارد و بی نهایت از آنها متشکریم و اطلاع شخصی دارم از مصائبی که متحمل می شوید. لکن تردید نداشته باشید که ارائه آمار تفکیکی، بر افتخارتان خواهد افزود و مردم را هم به اصل امور آگاهتر خواهد نمود.
عضو شورای شهر تهران افزود: من تردید ندارم که شفاف بودن و گفتن واقعیات، بر عزت کادر و مسئولین درمان ما خواهد افزود. همانگونه که حالا هم بسیار عزیز و محترمید و جانفشانی و مدیریتتان، جان خیلی از ایرانی ها و جان وطن را نجات داده است. فراموش نمی نماییم که شما، در مقایسه با کشورهای اروپایی، هم با تحریم مواجهید و هم با کرونا. که هر کدام به تنهایی، دنیایی از بحران است.

امانی در بخش دیگری از صحبت های خود خطاب به رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اقتصاد، بحران کرونا را دوچندان کرده است، اضافه کرد: فشار اصلی را هم مردم تحمل می کنند و دستشان مریزاد که در خانه ماندند تا سیستم درمانی بتواند پاسخگو باشد. ولی بسیاریشان در فشارند. بحران اقتصادی جدی است و برخلاف بیماری کرونا که موجهایی خواهند آمد و خواهند رفت، بحران اقتصاد، موجی ممتد خواهد داشت. من تصویر خوبی از نیمه دوم سال نمی بینم. مردم بسیار ضربه خواهند دید.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت:، اقدام عاجل لازم است. از یکسو به یکپارچگی اقتصادی نیاز داریم چونکه منابعمان متمرکز نیست و از طرفی به محرک های سریع. ازاین رو پیشنهاد می کنم تا به ریاست دولت و با عضویت همه نهادهای سهمدار در اقتصاد، "ستادی ملی" تشکیل گردد با قدرت تصمیم گیری بالا. برای مدیریت یکسال پیشرو. هیچ ایرادی ندارد که نامش را بگذارید ستاد 99. مردم پیامش را دریافت خواهند کرد. شما با برجامِ خوب، خوب آغاز کردید، آرزو می کنم با فرجامِ خوب، خوب به پایان ببرید تا آغاز نیکی باشد بر قرن جدید. وگرنه با همین وضعیت غیرمتمرکز و پر از رخوت سیستماتیک، مشکل حل نمی گردد.

عضو شورای شهر تهران خطاب به شهردار تهران هم اظهار داشت: جناب آقای حناچی، لایحه مالیات بر ارزش افزوده تصویب گردید و به قول جنابعالی، سهم شهرداریها از مالیات های محلی افزایش پیدا کرد. خبر بسیار خوشایندی است و بخشی از نگرانیهای مربوط به مالیه شهری را رفع کرد. لکن اصل مبحث پابرجا می باشد. چنانکه عرض کردم سال سختی خواهیم داشت و در این وضعیت، تهران نه فقط باید بر بحرانهای مالی پیش روی خود فائق آید، بلکه می تواند و باید به یک محرک توسعه در کشور تبدیل گردد. ظرفیت تولید اقتصادی شهرها را نباید دست کم گرفت. کلانشهرها پتانسیل بسیار بزرگی در تبدیل سرمایه به ثروت و کار دارند.

وی افزود: جناب آقای حناچی، مدت طولانی است که تهران احتیاج به بازسازی دارد. چه از جهت زیرساختها در حمل و نقل و انرژی و پسماند و غیره و چه از جهت بازآرایی شهری. همه اینها محرکهای توسعه اند و فراموش نکنیم که بیشتر از 2000 میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که براحتی می تواند با گردش در اقتصاد شهری، هم شهر را باز آفرینی کند و هم شغل و مشکلات اقتصادی مردم را حل کند. ولی آیا ساختار فعلی در شهرداری، چابکی کافی در بهره مندی از این منابع عظیم را دارد؟ آیا ما هم نباید به یک ستاد چابک و با قدرت تصمیم گیری بالا برای عبور از موج ممتد بحران اقتصادی سال 99 بیاندیشیم؟1399/02/07
13:24:33
5.0 / 5
3014
تگهای خبر: بهداشت , تولید , دولت , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خرید زندگی