خرید زندگی
رئیس شورای عالی استان ها تأكید كرد:

ضرورت حكمرانی منسجم و هماهنگ برای مقابله با كرونا

ضرورت حكمرانی منسجم و هماهنگ برای مقابله با كرونا

به گزارش خرید زندگی رئیس شورایعالی استان ها بر ضرورت حكمرانی منسجم و هماهنگی برای مقابله با كروناویروس تاكید كرد و اظهار داشت: هر چه سیستم حكمروایی محلی و ملی هماهنگ تر باشند، امكان موفقیت در این بحران عمومی بیشتر است.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، مرتضی الویری در سی امین اجلاس عمومی شورایعالی استان ها به صورت ویدئو كنفرانس برگزار می شد ضمن تبریك سال نو اظهار داشت: امیدوارم همه مردم جهان سالم و در امان باشند و تمام بیمارانی كه این روزها با ویروس همه گیر كرونا دست و پنجه نرم می كنند لباس عافیت بر تن كنند.
وی ادامه داد: ویروس كرونا مشكلات زیادی را در زمینه تشكیل جلسات شورا همچون شورایعالی استان ها به وجود آورد به نحوی كه مجبور شدیم جلسات اسفند و فروردین را از راه ویدئو كنفرانس برگزار نماییم. در هفته های اخیر هیأت رئیسه شورایعالی استان ها تصمیم گرفت تا از راه اصلاح آئین نامه مربوطه توسط هیأت دولت و یا تفسیر جدیدی از آئین نامه های موجود، مشكل را حل كند. خوشبختانه در نامه ای كه توسط دبیر هیأت دولت در 27 فروردین ماه سالجاری برای شورایعالی استان ها ارسال شد مشكل مرتفع شد و شوراها در سطوح مختلف می توانند تا برطرف شدن كروناویروس جلسات خویش را از راه ویدئو كنفرانس برگزار كنند.
الویری افزود: مهمترین موضوعی كه باید به حل و فصل آن اهتمام داشته باشیم مساله مدیریت یكپارچه هماهنگ در اداره شهرها است. بررسی تجربه شهرها و كشورهای دیگر در مبارزه با این ویروس نشان داده است كه هر چه سیستم حكمروایی محلی و ملی هماهنگ تر باشد امكان موفقیت در این بحران عمومی بیشتر است. مدیریت بحران كرونا نشان داده است نهادهای متولی امر سلامت در شهرها مختلف و ناهماهنگ هستند و سامانه های اطلاعاتی این نهادها به صورت یكپارچه و متصل به هم عمل نمی كنند. تلاشهای بسیاری برای یكپارچه سازی داده های حوزه سلامت شهری صورت گرفته؛ اما این امر تابحال محقق نشده است.

در مدیریت شهری با یكی از پیچیده ترین و دشوارترین روزهای خدمت رسانی مواجه هستیم

رئیس شورایعالی استان ها در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینكه اقدامات شهرداری ها در سرتاسر كشور در این دوران قابل تقدیر و تشكر است، اضافه كرد: شهرداری ها در مدیریت و عرضه خدمات شهری بسیار نوآورانه، دلسوزانه و متعهدانه عمل كردند و نشان دادند كه به رغم وجود تناقضات در سیاست گذاری ها و ناهماهنگی میان دولت و سایر نهادهای تصمیم گیر به بهترین شكل ممكن به وظیفه خود عمل می كنند. در كنار تلاشهای كادر درمان كه روزهای بسیار دشواری را سپری می كنند و با فداكاری و همت خود در صف مقدم مبارزه با كرونا هستند، نیروهای خدمات شهری هم نقش ویژه ای را ایفا می كنند. ما در مدیریت شهری با یكی از پیچیده ترین و دشوارترین روزهای خدمت رسانی مواجه هستیم.
وی افزود: مدیریت شهری در این دوران باید بیشتر از گذشته به مسئولیت اجتماعی خود، آگاه باشد و در این راه گام بردارد. در این بحران لازم است تا شهرداری ها مجدانه در عرضه خدمات اجتماعی بازنگری داشته باشند. در حین و بعد از بحران كرونا بعضی از اقشار صدمه بیشتری خواهند دید. اتخاذ سیاست هایی كه شهروندان را بعنوان اصول ایمنی و بهداشتی تشویق كند به صورتی كه آنها اطمینان حاصل كنند كه بعد از كرونا به حال خود رها نمی شوند و بسته های حمایتی برای آنها طراحی و اجرا می گردد.
وی تاكید كرد: همه گیری این بیماری نشان داد كه سلامت شهری بُعد فراموش شده مدیریت شهری است. ازاین رو باید بعنوان اولویتی مهم در دستور كار مدیران شهری قرار بگیرد. سلامت شهروندان تمامی شئونات اداره شهر را متأثر خواهد نمود. در زمان این بیماری همه گیر، همه بخش های شهرداری و كادر درمانی به علت فشار كاری زیاد گرفتار خستگی خواهند شد و قادر به پاسخگویی به نیازهای تمامی شهروندان نخواهند بود. نیروهای داوطلب و سازمان های مردم نهاد می توانند به پر كردن این شكاف كمك كنند.
الویری با اشاره به خبر خودكشی یك نوجوان در ایلام با اظهار تأثر اظهار داشت كه این خبر قلب هر انسانی را می رنجاند.
وی ادامه داد: علاوه بر وظیفه انسانی تك تك ما، مهمترین وظیفه شورایعالی استان ها كمك به رفع تبعیض و ایجاد عدالت منطقه ای در سرتاسر كشور است. این اتفاق تلخ نشان داده است كه ما در انجام این وظیفه خود موفق نبوده ایم. این اتفاق نهیبی بر ماست كه بار مسئولیتی بزرگ بر دوش داریم.
رئیس شورایعالی استان ها با تاكید بر ابراز تأسف خود در تصمیم روز گذشته مجلس برای تصویب ماده 53 لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: در این ماده اختیارات شوراها را در زمینه وضع عوارض چه از نظر نوع و چه از نظر میزان سلب كرده اند و به وزارت كشور واگذار شده است. برخلاف آنچه كه مجلس در لایحه درآمد پایدار در دو ماه قبل كه به تصویب رساند به نظر می رسد رد صلاحیت ها و رأی نیاوردن برخی نمایندگان و یا شرایط كرونایی در آرا و دیدگاه نمایندگان تاثیر گذاشته است.
وی ادامه داد: بهار همیشه فصل زایش و حیات باردیگر طبیعت است. بارش روزهای اخیر جلوه ای از رحمت الهی است. امیدوارم كه درس آموخته های بارش ها و سیل های سال قبل ما را به مدیریت بهتر منابع آبی در كشور رسانده باشد و همه بگونه ای تدبیر نماییم كه در تابستان پیش رو با معضل كم آبی مواجه نشویم.
منبع:

1399/01/28
13:49:21
5.0 / 5
3032
تگهای خبر: اجتماعی , بهداشت , خدمات , خدمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خرید زندگی