خرید زندگی
معاون پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

افزایش 33 درصدی قیمت كتاب های درسی بطور میانگین

افزایش 33 درصدی قیمت كتاب های درسی بطور میانگین

به گزارش خرید زندگی مهدی كاظمی اظهار داشت: با توجه به این كه ما در بخش هایی از پروسه تولید كتاب درسی در سال قبل افزایش قیمت را لحاظ نكردیم، امسال بطور میانگین 33 درصد افزایش قیمت كتاب های درسی را خواهیم داشت.محمد مهدی كاظمی معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینكه ثبت نام كتاب های درسی شروع شده است آیا در پروسه تولید و توزیع كتاب های درسی با عنایت به انتشار كرونا مشكلی پیش نیامده است؟ اظهار داشت: پروسه تولید كتاب درسی از شهریورماه سال ۹۸ شروع شده است و تولید آن تا خرداد و تیرماه به اتمام می رسد. توزیع كتاب درسی نیز در شهریور ماه صورت می گیرد. در پروسه تولید تا امروز مشكلی نداشته ایم و امیدواریم انتشار كرونا خللی در پروسه توزیع ایجاد نكند.
وی اضافه كرد: خوشبختانه ثبت سفارش كتاب ها الكترونیكی است و هیچ ارتباطی با شیوع این بیماری ندارد. دانش آموزان می توانند به سامانه مربوطه مراجعه كنند و به صورت فردی و گروهی سفارش بدهند و روال كار به این صورت است كه اگر گروهی ثبت نام صورت بگیرد باید توسط مدیریت مدرسه ثبت نام در سامانه سنا صورت گیرد.
كاظمی توضیح داد: مردم نگران آلوده شدن كتاب ها به ویروس كرونا نباشند چونكه پروسه تولید كتابها در محیطی گرم صورت می گیرد كه عملاً موجب از بین رفتن ویروس می شود. پس در پروسه تولید هیچ آلودگی ای رخ نمی دهد. امكان دارد در بسته بندی این اتفاق بیفتد كه باید بگویم حداكثر ماندگاری ویروس روی این سطوح و كتابها سه تا چهار روز است. ما ارسال به استان ها را چند هفته مانده به سال تحصیلی یعنی از ۱۰ شهریور ماه آغاز می نماییم و در كتابفروشی ها نیز توزیع به همین منوال است.
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به این پرسش كه هر سال دانش آموزانی كه بین پایه و یا در پایه های هفتم و دهم كه مدارسشان تغییر می كند با مشكلاتی در تهیه كتاب های درسی مواجه می شوند، آیا این مشكلات رفع شده است یا خیر؟ اظهار داشت: اگر پروسه ثبت نام توسط اولیاء بموقع صورت گیرد ما در توزیع مشكلی نداریم. این پروسه ثبت نام به جز پایه های اول، هفتم و دهم شروع شده است و از هشتم تیرماه و بعد از ثبت نام بچه ها در مدارس در پایه هایی كه ذكر كردم، ثبت كتاب درسی نیز شروع می شود.
وی اضافه كرد: امكان دارد دانش آموزانی باشند كه به علت جهش تحصیلی یا جابجایی محل تحصیل، مدرسه شان تغییر كند كه از ۱۷ تیرماه این امكان در سایت باز می شود كه بتوانند تغییرات مورد نظر را در سامانه ثبت كنند. اگر تا پیش از ۱۶ شهریور ثبت اطلاعات درستی توسط دانش آموزان صورت بگیرد، آنها پیش از شروع سال تحصیلی، كتاب هایشان را دریافت می كنند اما اگر ثبت نام در مدارس و یا جابجایی را به پس از ۱۶ شهریور موكول كنند، به فراخور تأخیری كه در ثبت نام كتاب درسی دارند، دریافت كتاب هایشان نیز به تأخیر می افتد.
كاظمی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینكه هنوز تكلیف آزمون سمپاد معلوم نیست و اینكه اعلام نتایج چه زمانی صورت می گیرد و ثبت نام ها در پایه هفتم و دهم چه زمانی خواهد بود؟ و هدایت تحصیلی هم امكان دارد در پایه دهم با تاخیر صورت گیرد، و برای آنچه راهكاری اندیشیده اید؟ تصریح كرد: این آزمون ها و هدایت تحصیلی در بازه زمانی مشخصی برگزار و نتایج آن اعلام می شود و احتمال تا پیش از آن دانش آموزان در یك مدرسه ثبت نامشان را انجام می دهند و پس از اعلام نتایج امكان دارد مدرسه خودرا تغییر دهند. هرچقدر این تغییرات دیر ثبت گردد، اگر در همان محدوده شهری دانش آموز مدرسه اش را جابجا كند، مشكلی در توزیع كتاب ها ایجاد نمی گردد. چونكه كتاب ها به اندازه دانش آموزانی كه در یك منطقه در سامانه ثبت نام كرده اند، موجود است. مشكل در پروسه توزیع زمانی ایجاد می شود كه یا خارج از استان این تغییرات صورت بگیرد یا دانش آموز مدرسه اش را از یك منطقه به منطقه دیگر ببرد. در این صورت اگر به صورت انفرادی ثبت نام كرده باشد، ظرف یك هفته كتاب ها با پست به محل سكونت دانش آموز ارسال می شود.
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به این سؤال كه با عنایت به شرایط كنونی اگر قرار باشد سال تحصیلی آینده زودتر از مهرماه آغاز شود، آیا تغییری در ارسال كتاب ها رخ می دهد؟ تصریح كرد: سال تحصیلی بر طبق قانون اساسی از اول مهرماه شروع می شود. امكان دارد آموزش و پرورش تصمیم بگیرد برای ارزیابی پایه های تحصیلی قبلی و رفع مشكلات یادگیری مدارس را مثلاً در شهریورماه دایر كند ولی در این صورت دانش آموز نیازی به كتابهای جدید ندارد و در برنامه ریزی همان مهرماه شروع سال تحصیلی خواهد بود.
وی همین طور درباره كیفیت كتاب های درسی كه گاهی مورد اعتراض دانش آموزان است، تصریح كرد: همیشه اهتمام ما بر این است كه از بهترین كاغذ و چسب در تولید كتاب استفاده نماییم و با نگاهی كه به پشتیبانی از كالای داخلی داریم در تولید كاغذ كه تنها یك شركت در ایران این كار را انجام می دهد، ما نیازمان را از همان شركت تامین می نماییم كه كالای باكیفیتی هم دارد. مابقی ظرفیت را از كالاهای با كیفیت وارداتی تامین می نماییم.
كاظمی در پاسخ به این سؤال كه آیا كتاب های درسی در سال جدید با افزایش قیمت روبرو هستند، افزود: بطور قطع هزینه تولید بالا رفته است و با عنایت به این كه ما در بخش هایی از این فرایند، سال قبل افزایش قیمت را لحاظ نكردیم، امسال بطور میانگین ۳۳ درصد رشد قیمت كتاب های درسی را خواهیم داشت.


منبع:

1399/01/25
16:25:53
5.0 / 5
2676
تگهای خبر: آموزش , تولید , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
خرید زندگی