خرید زندگی

گردنگیر پیوستن كلیه واحدهای تابعه شهرداری تهران به سامانه جامع مالی

گردنگیر پیوستن كلیه واحدهای تابعه شهرداری تهران به سامانه جامع مالی

به گزارش خرید زندگی عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به اینكه برخی سازمان ها و شركت های تابعه شهرداری تهران هنوز به سامانه ثبت عملكرد مالی نپیوسته اند، اظهار داشت: كلیه واحدها ملزم هستند تا آخر سال 98 به این سامانه متصل شوند.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، بهاره آروین به پیشینه ایجاد سامانه شفافیت اشاره نمود و اظهار داشت: شفافیت قراردادهای شهرداری از انتخابات ۹۶ بعنوان یكی از اولویت های شورای پنجم در دستور كار قرار گرفت و آقای نجفی، نخستین شهردار منتخب شورای شهر پنجم وعده دادند قراردادهای بالای یك میلیارد تومان را شفاف كنند.
عضو هیات رییسه شورای شهر تهران، اضافه كرد: ۲۱ فروردین سال ۹۷ سامانه شفافیت با انتشار اطلاعات همین قراردادها رونمایی گردید و در ادامه، سقف قراردادهای منتشرشده كاهش پیدا كرد و اطلاعات قراردادهای بالای ۲۵۰ میلیون تومان روی سامانه قرار گرفت. سقف قراردادها در آینده نزدیك تا حد قراردادهای متوسط پایین می آید و قراردادهای بالای ۳۲ میلیون تومان هم منتشر می شود.
بگفته آروین، اطلاعات مدیران و كاركنان، اطلاعات حوزه شهرسازی همچون پرونده های صدور پروانه از سال ۹۷ به بعد، گزارش كامل پژوهش های انجام شده در شهرداری تهران و صورت های مالی شركت ها و سازمان های وابسته به شهرداری از سال ۹۰ به بعد همچون اطلاعاتی است كه به تدریج روی وب سایت شفاف قرار گرفته است.
رئیس كمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران درباره اینكه شفافیت این اطلاعات چه ثمراتی برای شهر و شهروندان خواهد داشت، بیان كرد: شفافیت كاركردهای زیادی خواهد داشت كه یكی از مهمترین آنها كاهش فساد است. در واقع شهرداری تهران یكی از چند نهادی است كه با عنایت به نظرسنجی ها دهه هاست كه مردم به آن بی اعتماد شده اند.
وی با اشاره به اینكه عمده ترین كاركرد شفافیت پیش گیری از بروز فساد است، اظهار داشت: شفافیت موجب می شود نظارت به صورت همگانی اتفاق بیفتد و در چنین شرایطی دست و دل مدیران برای ارتكاب تخلف بلرزد؛ چونكه می دانند تنها از طرف یك یا دو نفر نظارت نمی شوند و هزاران چشم آنها را پایش می كنند.
آروین اشاره كرد: زمانی كه تخلف و فساد اتفاق می افتد، مقابله با آن به عهده دستگاه های قضایی و نظارتی است اما ما باید برنامه ریزی نماییم تا فساد اساسا رخ ندهد. شفافیت اصلی ترین راه پیش گیری از فساد است.
بگفته وی، تجربه كشورهای جهان می گوید اعتماد یك شبه از بین نمی رود كه یك شبه بازگردد، اما بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته، بین شهریور سال ۹۶ و سال ۹۷، احساس اعتماد مردم به شهرداری تهران ۱۱ درصد افزایش یافته است.
عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به ایجاد شفافیت در كشور گرجستان اظهار داشت: گرجستان یكی از كشورهایی است كه احساس فساد مردم با انجام اصلاحات وسیع در آن، كم شد. اما طبق بررسی ها در سه چهار سال اول با وجود انجام اصلاحات، ادراك فساد مردم كاهش نیافته بود.
وی درباب راستی آزمایی اطلاعات منتشرشده روی وب سایت شفاف گفت: شفافیت به معنای انتشار سیستماتیك اطلاعات است و این اتفاق در مورد قراردادهای شهرداری تهران رخ داده است؛ اطلاعات همه قراردادها و اقدامات در رابطه با آنها شامل دریافت و پرداخت در سامانه های ثبت عملكرد مالی شهرداری ثبت می شود و بعد به صورت سیستماتیك بوسیله سامانه شفافیت فراخوان می شود. البته این اطمینان در مورد اطلاعات ستاد و مناطق شهرداری تهران وجود دارد ولی به سبب آنكه ثبت اطلاعات مالی و معاملات در بعضی واحدهای تابعه هنوز سیستماتیك نیست و این واحدها به سامانه های ثبت عملكرد مالی نپیوسته اند، نمی توان با اطمینان كامل در مورد انتشار اطلاعات تمامی قراردادهای این واحدها اظهار نظر كرد.
ایشان سپس اظهار داشت: علاوه بر اطلاعات واحدهای تابعه، حوزه املاك و معاملات آن نیز باید شفاف شود. این املاك متعلق به شهرداری تهران هستند واطلاعات هر نوع واگذاری، تملك، فروش و تهاتر باید منتشر شود.
رئیس كمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران در بخش بعدی سخنان خود با اشاره به اینكه شهرداری تهران نخستین نهادی بود كه بودجه را در شكل استاندارد و در چارچوب فایل اكسل منتشر كرد، بیان كرد: هم اكنون فایل اكسل لایحه و مصوبه بودجه ۹۷ و ۹۸ بعلاوه عملكرد ۶ ماهه نخست بودجه ۹۷ روی وب سایت شفاف قرار دارد. در تلاش هستیم تفریغ بودجه ۹۷ و گزارش های درآمد و هزینه شهرداری تهران هم به صورت برخط و سیستماتیك روی وب سایت قرار گیرد.
بنا براعلام روابط عمومی شورای شهر تهران، آروین اضافه كرد: در تك تك صفحات وب سایت شفاف لینك سامانه نظارتی ۱۸۸۸ وجود دارد تا شهروندان بتوانند تخلفات را گزارش كنند. البته همچنان باید جامعه مدنی شامل متخصصان، رسانه ها و حتی شهروندان را جهت استفاده از این داده ها فعال نماییم. امیدوارم مطالبه شفافیت تبدیل به مطالبه ای روزمره شود و بعد از اختتام شورای پنجم در جامعه چشمان تیزبینی وجود داشته باشند كه صحت و سقم اطلاعات را بسنجند.
منبع:

1398/10/11
23:50:41
5.0 / 5
4192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
خرید زندگی