خرید زندگی

دستورات وزارت كشور برای حفاظت از تالاب انزلی

دستورات وزارت كشور برای حفاظت از تالاب انزلی

به گزارش خرید زندگی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت كشور اظهار داشت: استانداری گیلان موظف است تكالیف قانونی دستگاههای مسئول در امتداد حفاظت از تالاب و احیای آنرا به دقت تعیین و با هرگونه تصرفات غیرقانونی، ورود پساب و فاضلاب به تالاب، تخلفات حوزه آبخیزداری و موارد دیگر بطور قانونی برخورد و تعلل كنندگان را به مراجع قانونی معرفی نماید.به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا بابك دین پرست در نشست بررسی آخرین وضعیت تالاب انزلی و اقدامات دستگاههای مسئول در جهت احیا و نجات آن كه امروز با حضور استاندار گیلان، معاون قضایی دادستان كل كشور، معاون محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان حفاظت محیط زیست، نماینده سازمان بازرسی كل كشور، نمایندگان و مدیران ارشد سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان بنادر و دریانوردی كشور، سازمان شیلات ایران، مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و روسای كلیه دستگاههای اجرایی مرتبط در استان گیلان و برخی از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه های تهران، شیراز و اصفهان در وزارت كشور برگزار شد، با اشاره به اینكه تالاب انزلی در معرض خطر جدی نابودی است و شرایط بحرانی دارد، تصریح كرد: تمامی نهادها و سازمان های مرتبط در این عرصه باید با نگاهی ملی در كنار هم تلاش كنند تا بتوانیم از روند تخریب این تالاب بین المللی جلوگیری نماییم.

وی افزود: در جلساتی كه با وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست داشتم، اهتمام آنان برای پیگیری وضعیت تالاب انزلی و همكاری در جهت احیای تالاب، كاملا مشخص است و اعلام نموده اند كه همكاری كامل را در برای كمك به احیای تالاب انزلی خواهند داشت.

دین پرست در ادامه با اشاره به اینكه مسؤلان ذیربط باید از هرگونه تغییر كاربری یا پیشروی در اراضی تالاب انزلی جلوگیری نمایند، اظهار داشت: ضروریست محدوده تالاب در اسرع وقت تعیین تكلیف شود و بستر و حریم آبی آن با اتفاق نظر همه نهادهای مسئول در این عرصه تعیین شود.

وی با اشاره به اینكه تمامی اقدامات باید در جهت كمك به احیای تالاب انزلی باشد، اظهاركرئ: برپایه اعلام كارشناسان با ادامه شرایط فعلی و استمرار شدت تخریب و خشك شدن تالاب، در صورتیكه اقدامات دستگاه ها شتاب قابل ملاحظه ای نگیرد و به اقدامات ناچیز و جاری كنونی بسنده شود، در سال های نه چندان دور تنها نام تالاب انزلی باقی خواهند ماند.

دین پرست استانداری گیلان را موظف كرد تا ظرف مدت ۱۰ روز با همكاری دستگاه های مسئول نسبت به تهیه و عرضه برنامه های بلند مدت، میان مدت و كوتاه مدت در جهت كاهش روند تخریب و نابودی این تالاب سپس برنامه ریزی مناسب و موثر برای بازسازی و احیای آن اقدام نماید.

معاون وزیر كشور با اشاره به اینكه عمق آب تالاب انزلی طی سال های اخیر در مقابل دیدگان مسؤلان ذیربط ملی و استانی از ۱۲ متر در بهترین شرایط به كمتر از یك متر تنزل یافته است، خاطرنشان كرد: همه مسؤلان دستگاه های ملی و استانی در مورد وضعیت كنونی تالاب و اقداماتی كه برای نجات آن باید صورت بگیرد، مسئول و پاسخگو هستند و بایستی با متخلفان، تعلل كنندگان و صدمه زنندگان به تالاب موصوف در هر حوزه ای برخورد شود.

دین پرست همینطور بعد از عرضه گزارش مدیران دستگاه های مسئول در مورد وضعیت راه آهن و كنارگذر انزلی همینطور موج شكن دوم این شهر اظهار داشت: باید تمامی شرایطی كه می تواند بر روند تخریب تالاب اثر بگذارد، به دقت و با حضور متخصصان و كارشناسان بررسی شود و از هرگونه اقدامی كه باعث صدمه بیشتر به این تالاب می شود، به شكل جدی جلوگیری شود.

معاون وزیر كشور درمورد تهدید سنبل آبی بر تالاب انزلی اظهاركرد: اقدامات لازم باید از جانب سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری گیلان برای تهیه و تامین تجهیزات مورد نیاز صورت گیرد. در این شرایط بحرانی و به منظور مقابله همه جانبه با چنین تهدیدی احتیاج به عزم ملی و همكاری تمامی دستگاه ها و نهادهای مستقر در شهرستان انزلی و استان همچون سازمان بنادر دریانوردی، منطقه آزاد، نیروی دریایی، نیروهای جهادی، عموم مردم منطقه و فعالان محیط زیستی هستیم. در این جهت می توان از كمك سازمان های مردم نهاد و نهادهای مدنی هم بهره جست همینطور ایجاد كمپین هایی با پیشگامی مسؤلان و نخبگان و مشاركت و كمك مردم در جهت پاكسازی تالا، می تواند راهگشا باشد.

دین پرست در انتها اظهار داشت: مصوبات این نشست به مقامات عالی كشور عرضه خواهد شد تا در جریان تصمیمات اتخاذ شده قرار گیرند و در صورت نیاز دستورات لازم را ابلاغ كنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور در این جلسه گزارش هایی از جانب سازمان محیط زیست، سازمان بنادر و دریانوردی، مركز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی و استانداری گیلان درمورد وضعیت فعلی تالاب انزلی، اقدامات انجام شده و مشكلات و مخاطرات این تالاب عرضه شد.

منبع:

1398/10/02
23:56:00
5.0 / 5
4630
تگهای خبر: سازمان , كمك , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
خرید زندگی