خرید زندگی
در بازدید خبرنگاران از مراكز نگهداری زنان آسیب دیده تهران اعلام شد

شناسایی محل های جدید برای توسعه گرمخانه های تهران

شناسایی محل های جدید برای توسعه گرمخانه های تهران

به گزارش خرید زندگی رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران از شناسایی محل های جدید برای توسعه گرمخانه های شهر تهران اطلاع داد و اظهار داشت: در شب های سرد زمستان نباید زنان كارتن خواب و صدمه دیده را فراموش كرد.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، شب گذشته مالك حسینی رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران، به همراه تعدادی از خبرنگاران از مراكز نگهداری زنان صدمه دیده بازدید كرد و با بیان این كه همیشه با سرد شدن هوا مبحث گرمخانه های مردان مورد توجه قرار می گیرد، اظهار داشت: این دفعه در این بازدید شبانه محوریت را زنان صدمه دیده قرار دادیم و از مراكز نگهداری آنها بازدید خواهیم كرد.
حسینی در بازدید خبرنگاران از مركز نگهداری مادر و كودك واقع در منطقه 15 با بیان این كه بعضی از زنان صدمه دیده دارای كودكانی هستند كه ما در فرآیند برنامه ریزی به این كودكان هم توجه كرده ایم، اظهار داشت: بعضی از كودكان بنا به صلاحدید مقام قضایی از مادر صدمه دیده جدا و تحویل بهزیستی می شوند. اما در بعضی از موارد هم مادر می تواند كودك خویش را به همراه داشته باشد. اما واقعیت این است كه وضعیت زنان نباید بگونه ای باشد كه بر روی كودكانشان تأثیر بگذارد و روانپزشكان هم معتقدند كه اگر كودك در كنار مادر باشد مادر انگیزه بهتری برای درمان دارد.
وی با بیان این كه شهرداری تهران امكانات سخت افزاری به مراكز نگهداری مادر و كودك اختصاص می دهد، اظهار نمود: در مركز مادر و كودك خانمهایی كه قصد ترك اعتیاد دارند و یا ترك كرده اما هنوز آمادگی حضور در جامعه را ندارند، نگهداری می شوند و تلاش كردیم فضای موثری را برای مادران و كودكان فراهم نماییم.
رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در پاسخ به سوالی در خصوص این كه چرا در همه مراكز بخش مادر و كودك راه اندازی نمی گردد، اظهار داشت: این مورد پدیده شایع نیست. چون كه اگر مادر معتاد متجاهر باشد بنا به رأی قاضی معمولا صلاحیت نگهداری فرزند از وی سلب می شود. مثلا در سامان سرای لویزان بخش مادر و كودك در نظر گرفته شده است. اما ماهانه تنها یك نفر به آنجا رجوع می كند و ظرفیت خالی داریم.
وی با بیان این كه مركز مادر و كودك یك مركز جامع ترك اعتیاد برای زنان آبستن است، خاطرنشان كرد: در این مركز زنان آبستن معتادی وجود دارند كه با روش های علمی حاملگی شان ادامه می یابد، همینطور در این مركز مادران به همراه كودكان اقامت خواهند داشت.
حسینی در پاسخ به این سؤال كه چرا ظرفیت مراكز ویژه زنان خالی مانده است اظهار داشت: بنابراین است كه با ان جی اوهای فعال در حوزه ی صدمه های اجتماعی بویژه مادران و كودكان جلسات گوناگونی گذاشتیم تا بتوانیم از ظرفیت آنها برای جذب زنان و مادران اقدام نماییم. تا حداقل آنها در پاتوق ها در این شب های سرد نمانند.
وی با بیان این كه بنا به اعلام سازمان هواشناسی دمای هوا در حال كاهش است، افزود: ما دغدغه شب های سردی را داریم كه امكان دارد زنان كارتن خواب به مراكز رجوع نكنند و بنابراین در ارتباط تنگاتنگ با ان جی اوها تلاش داریم كه نسبت به جذب این زنان و نگهداری آنها در گرمخانه یا سامان سرا اقدام نماییم و بنابراین از مددجویان داوطلبان و ان جی اوها كمك می گیریم تا با ما به پاتوق ها بیایند و در جذب زنان به ما كمك كنند.
رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینكه آماری از تعداد كارتن خواب ها نداریم، اظهار داشت: متأسفانه آمارگیری در مورد این گروه دشوار می باشد و بنابراین اعداد و ارقام دقیقی نداریم كه بدانیم تعداد كارتن خواب های زن، مرد، آبستن و غیره به صورت دقیق به چه میزان است، البته برنامه داریم به آمار دقیقی در این زمینه برسیم اما فرایندی زمان بر است و فكر نمی كنم تا آخر امسال بتوانیم آمار دقیقی از این افراد داشته باشیم.
به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، در ادامه خبرنگاران به سامان سرای لوایزان كه محل مخصوص نگهداری زنان است رفته و مالك حسینی با اشاره به اینكه در سامان سرای لویزان كه مركز نگهداری موقت زنان صدمه دیده است از متكدیان و كارتن خواب هایی كه به علت معلولیت جسمی، ذهنی، بیماری و غیره، توان رفع نیازهای روزانه خویش را ندارند نگهداری می شود، اضافه كرد: هرچند ظرفیت این مركز 150 نفر است اما این پتانسیل وجود دارد كه در شرایط خاص ظرفیت این سامان سرا افزایش یابد.
وی با بیان این كه در این مركز افرادی زندگی می كنند كه اصطلاحا رسوب كرده اند اظهار داشت: در این مركز زنانی وجود دارند كه حتی خانواده هایشان هم به دنبال آنها نمی آیند و مراكزی همچون بهزیستی و غیره به علت تكمیل ظرفیتشان آنها را نمی پذیرند و سالانه بیشتر از یك میلیارد تومان صرف هزینه های درمانی این افراد می شود.
به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا در ادامه حسینی در حاشیه بازدید از گرمخانه های چیتگر با بیان این كه در هر منطقه ای كه می خواهیم گرمخانه ایجاد نماییم امكان دارد مردم نسبت به این اقدام گلایه كنند، افزود: مردم معتقدند كه ایجاد یك گرمخانه در محل زندگی آنها سبب افزایش صدمه های اجتماعی می شود؛ اما جای سوال است كه مگر می شود همه صدمه ها را به یك منطقه منتقل كرد؟ مگر نه این كه فردی كه گرفتار صدمه شده باید در همان منطقه درمان شود؟
وی با بیان این كه در حوزه زنان صدمه دیده نمی توانیم به علت عدم استقبال زنان، یك گرمخانه ایجاد نماییم، اظهار داشت: البته در بحث زنان می توانیم پهنه های غربی، شرقی، شمالی و جنوبی را ایجاد نماییم تا نسبت به ساماندهی زنان كارتن خواب و صدمه دیده اقدام گردد.
رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان خبر شناسایی 4 مكان جدید برای ایجاد گرمخانه، اظهار نمود: تمام تلاش ما این است كه در تمام 22 منطقه گرمخانه ایجاد نماییم اما در حوزه ی زنان پوشش كل تهران توسط 4 پهنه مد نظر است.
حسینی در پاسخ به سوالی در خصوص این كه مسیر گرمخانه چیتگر بسیار دور است، اظهار داشت: شهردار تهران از این مركز بازدید كردند و دستور دادند كه مترو برای كسانی كه در چیتگر هستند، مجانی شود و هم اكنون اداره امور زنان شهرداری تهران هم در حال برنامه ریزی این دستور شهردار است و باید بگویم اگر این دستور اجرایی شود زنان مشكلی برای دسترسی به گرمخانه چیتگر ندارند.
وی در مورد عدم استقبال معتادان و كارتن خواب ها از گرمخانه ها هم اضافه كرد: این مورد كه عدم اجازه مصرف مواد مخدر سبب كاهش رفتن به گرمخانه شده، حرف درستی است. چون كه بیشتر از 80 درصد معتادان كارتن خواب به این علت كه نمی توانند در فضای گرمخانه مواد مخدر مصرف كنند اصلا علاقه ای به آمدن ندارند كه البته تصمیم گیری در این مورد در حیطه وظایف و مسئولیت های شهرداری نیست و نمی توانیم به این مورد ورود نماییم.
رئیس سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه برخی معتادان از رفتار شهرداری در گرمخانه ها انتقاد داشته و حتی می گویند كه در ساعت 5 بامداد آنها را از گرمخانه بیرون می كنند، اظهار داشت: متاسفانه طی سالهای گذشته بروز بعضی از رفتارها و همینطور انتشار اخبار ضد و نقیض سبب شده كه ذهنیت های بدی شكل بگیرد. اما باید بگویم كه ساعت پذیرش گرمخانه ها 17 تا 7 بامداد است و در ایام سرد هم مراكز به صورت 24 ساعته خدمات عرضه می كنند و در ایام سرد حتی شاهد ماندگاری 60 درصد رجوع كنندگان در گرمخانه ها هم هستیم.1398/08/21
14:36:51
5.0 / 5
4831
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
خرید زندگی