خرید زندگی
معاون شهردار تهران:

منابع جدید درآمدی برای شهرداری تهران شناسایی می شود

منابع جدید درآمدی برای شهرداری تهران شناسایی می شود

به گزارش خرید زندگی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران با اشاره به اینكه مساله مهم امروز شهرداری تهران كوشش برای افزایش درآمدهاست، تاكید كرد كه شهرداری تهران سازمان قدرتمند و ثروتمندی است و بحث اقتصاد شهری باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا با مولد كردن سرمایه های راكد و كسب درآمدهای جدید، افزایش بودجه هزینه های عمرانی تحقق یابد.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، حامد مظاهریان، در اولین نشست كمیته طرح ها و لوایح ستاد توسعه درآمدهای پایدار شهرداری تهران كه با حضور مشاور شهردار، مدیران كل تخصصی و شهرداران برخی مناطق تهران برگزار شد، اظهار نمود: شهرداری تهران این عارضه را در طول سال های متمادی داشته كه به واسطه دسترسی به درآمد ناشی از عوارض ساخت وساز و تراكم، به سمت توسعه درآمدهای پایدار حركت نكرده است و شرایط ركود فعلی، این فرصت را فراهم نموده تا شهرداری با ایجاد درآمدهای جدید و پایدار، این وابستگی به درآمد ناپایدار را تا حد زیادی كم كند.
وی افزود: در همین راستا، باتدبیر شهردار تهران، ستادی برای توسعه درآمدهای پایدار شهرداری تشكیل شده كه در ذیل آن چهار كمیته تخصصی در حوزه های مختلف تعریف شده است؛ یكی از این كمیته ها كه در معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا، قرار دارد، كمیته طرح ها و لوایح است كه وظیفه تدوین، تنقیح و آماده سازی لوایح مناسب در این عرصه را برای عرضه به شورای شهر و سایر مراجع قانونی دارد.
مظاهریان اظهار داشت: تمامی مدیران، مشاوران و مسؤلان حوزه شهری می توانند پیشنهادهای خویش را در حوزه افزایش درآمدهای پایدار به كمیته طرح ها و لوایح عرضه كنند، تا طرح ها بررسی، كارشناسی و در صورت ضرورت تبدیل به لایحه شده و تقدیم شورای شهر شود.
به قول معاون شهردار تهران، با عنایت به اجبار قانونی برای تصویب نرخ عوارض و وضع عوارض جدید تا 15 بهمن ماه هرسال در شورای شهر، این طرح ها و لوایح باید هرچه سریع تر آماده و تحویل شورا شود. البته از شورای شهر هم انتظار می رود انعطاف پذیری لازم در این در این موارد از خود نشان دهد.
وی ادامه داد: برای مثال بلیط ورودی برج میلاد مطابق با مصوبه شورا عدد ثابتی است ولی با عنایت به اینكه فصل های با رونق زیاد و یا با رونق كم در خلال سال اتفاق می افتد، مناسب می باشد كه مدیریت برج، قدرت لازم برای تعیین بها را با عنایت به موقعیت های فصلی داشته باشد.
سید مناف هاشمی، دبیر ستاد توسعه درآمدهای پایدار شهرداری تهران هم در این نشست، با اشاره به اینكه شهرداری باید رایزنی و تلاش در زمینه ایجاد درآمدهای جدید را در همه حوزه ها پیگیری كند، اظهار داشت: بخشنامه دولت برای تدوین بودجه سال 1399 كل كشور ابلاغ گردیده است و شهرداری باید از همه ظرفیت خود استفاده نماید تا پیشنهادهای خود برای سهم دولت در یارانه بلیت مترو و اتوبوس، كمك به توسعه حمل و نقل عمومی، اوراق مشاركت و سایر كمك های دولت را در طرح اولیه لایحه بودجه بگنجاند. شهردار تهران هم از فرصت حضور در هیأت دولت برای دفاع از این پیشنهادها بهره برده و بعد از آن هم باید تلاش نماییم تا این پیشنهادها در مجلس به نتیجه برسد.
وی افزود: تابحال حدود 10 تا 15 مورد پیشنهاد برای درج در بودجه برای مجلس شورای اسلامی آماده شده است كه به نظر می آید احتیاج به رایزنی و تلاش گسترده برای نتیجه رسیدن آن از راه مجمع كلانشهرها، نمایندگان مجلس و كمیسیون خاص تهران و كلانشهرهای هیأت دولت وجود دارد.
فرصت ها و تهدیدهای لایحه مالیات بر ارزش افزوده
مشاور شهردار تهران همینطور در گزارشی از آخرین وضعیت بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در كمیسیون های مجلس شورای اسلامی گفت و افزود: بر مبنای بند 3 ماده 41 لایحه كه به تصویب كمیسیون مربوطه رسیده، سهم عوارض شهرداری ها از 3 درصد به 4 درصد افزایش پیدا كرده است و باید تلاش نماییم تا پیشنهاد كمیسیون در مجلس به تصویب برسد.
هاشمی افزود: البته علیرغم این افزایش، در ماده 9 این لایحه، معافیت های مختلفی برای كالاها و خدمات دیده شده است كه افزایش موارد این معافیت، در نهایت منجر به كاهش سطح عمومی مالیات و عوارض شده و باید تلاش نماییم تا دامنه این معافیت ها به خصوص در حوزه شهر كاهش پیدا كند.
طبق گزارش معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، وی ادامه داد: مشكل دیگر این لایحه این است كه اختیار وضع عوارض در ماده 53 لایحه از شوراها گرفته شده و تا حدود زیادی به وزیر كشور داده شده كه این برخلاف روح قانون اساسی و فلسفه تشكیل شوراهای اسلامی در كشور است كه باید تلاش نماییم تا این مقرره هم در تصویب نهایی مجلس اصلاح گردد.
در ادامه این جلسه شهرداران مناطق 3، 6، 21 و مدیران كل مجامع عمومی، درآمدها و تدوین قوانین و برنامه وبودجه به بیان نظرات خود در مورد راهكارهای افزایش بودجه پرداختند.1398/08/08
15:22:31
5.0 / 5
4296
تگهای خبر: خدمات , دولت , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
خرید زندگی