خرید زندگی

شهردار تهران: تخلفات شهری را نباید با دریافت جریمه قانونی نماییم

شهردار تهران: تخلفات شهری را نباید با دریافت جریمه قانونی نماییم

به گزارش خرید زندگی شهردار تهران در جمع مدیران حقوقی شهرداری های كلانشهرها اظهار داشت: شایسته نیست قانونی بگذاریم و اگر كسی از آن تخلف كرد با گرفتن جریمه آن تخلف را قانونی نماییم.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در بیست و هشتمین نشست مدیران حقوقی شهرداری های كلانشهرها كه در ساختمان شهرداری تهران برگزار شد، با گرامیداشت هفته قوه قضائیه و یاد و خاطره شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر اظهار داشت: در قانون اساسی جایگاه شوراها و شورایعالی استان ها در ظرفیت یك قوه دیده شده است؛ استناد من برای این حرف این است كه در قانون اساسی به دولت و به نظر برخی به قوه قضائیه و شورایعالی استان ها اجازه عرضه لایحه به مجلس داده شده است. البته ما از این ظرفیت استفاده نكرده ایم شاید به این علت كه عقبه حقوقی منسجمی نداشتیم. ما باید این جایگاه را حفظ نماییم و از این ظرفیت به درستی برای حل مشكلات نظام مدیریت شهری استفاده نماییم.
وی ادامه داد: از جانب دیگر ظرفیت هایی در قوانین عمومی دیده شده است؛ به صورت مثال در مواد 99 و 100 قانون شهرداری ها، بخشی از وظایف در حاكمیت محلی تعریف می شود. وضعیت مالی شهرداری ها سبب شده تلاشی برای تحقق این وظایف صورت نگیرد. به صورت نمونه، ما در كلانشهرها وظیفه حفظ و كنترل حریم را داریم و قانون شهرداری ها ما را در این زمینه موظف كرده است. امروزه اما به علل مختلف این مأموریت از جانب حاكمیت و شهرداری ها ضعیف تر اعمال می شود. عوامل دیگری همچون كمیسیون ماده 100 وجود دارد كه به هر حال همه ما به درآمدهای این كمیسیون چشمداشتی داریم.
شهردار تهران اظهار داشت: هدف اصلی كمیسیون ماده 100 در واقع قلع و قمع تخلفات ساختمانی است در حالیكه همه شهرداران چشمداشت درآمدی از این كمیسیون دارند كه اشتباه است، حتی برخی برای آن در بودجه درآمدی در نظر می گیرند. شایسته نیست كه قانونی بگذاریم و اگر كسی از آن تخلف كرد با گرفتن جریمه، آن تخلف را قانونی نماییم. نسبت به این مورد در دولت، مجلس و قوه قضائیه حساسیت بوجود آمده است و ما هم آنرا دنبال می نماییم.
حناچی در ادامه بر لزوم افزایش درآمدهای پایدار شهرداری ها تاكید و عنوان كرد: دو لایحه در مجلس داریم كه یكی لایحه مالیات بر ارزش افزوده است كه سعی شده سهم شهرداری ها در مالیات بر ارزش افزوده حفظ شود و دیگری لایحه منابع مالی پایدار می باشد كه نمی دانم در این مجلس مطرح می شود یا نه؟ اما تصویب این لوایح می تواند حداقل نیاز ما برای مأموریت مان در مدیریت شهری را تامین كند، هر چند كه باید در هزینه های جاری صرفه جویی نماییم.
وی خطاب به حاضران اظهار داشت: شما بعنوان بخش حقوقی شهرداری ها باید از ظرفیت های حقوقی در استان ها برای تصویب این لوایح استفاده كنید تا تصویب شوند. در صورت تصویب این لوایح خیلی از اتفاقاتی كه نتیجه اش به نفع مردم نیست متوقف خواهد شد. همین طور تلاش كنید تبعات مثبت تصویب این لوایح و تبعات منفی احتمال تصویب نشدن آنها را برای نمایندگان حوزه های انتخابیه خود در مجلس روشن كنید تا آنها در مجلس تصمیم درستی بگیرند.
برپایه گزارش شهرنوشت، شهردار تهران در انتها به ظرفیت های كمیسیون های ماده 5 اشاره و خاطرنشان كرد: درست است دبیرخانه این كمیسیون در اختیار شهرداری ها نیست، اما شهرداری ها در این كمیسیون ها نقش تعیین كننده ای دارند؛ كمیسیون ماده 5 مبحث قانون تاسیس شورایعالی شهرسازی برای انعطاف بخشیدن به طرح های توسعه اماكن شهری است نه كسب درآمد. متاسفانه در این زمینه هم از مسیر خارج شده ایم و باید از این ظرفیت درست استفاده نماییم. خیلی از ناهنجاری های امروز شهری به علت همین اشتباه است.1398/04/05
12:44:44
5.0 / 5
4022
تگهای خبر: دولت , ساخت , شهرداری , مال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خرید زندگی