خرید زندگی

خداحافظ پل گیشا

خداحافظ پل گیشا

به گزارش خرید زندگی بیشتر از ۴۰ سال است كه از عمر پل گیشا یا همان نصر می گذرد، با اینكه در این سال ها تلاش كردند كه حفظش كنند، اما حالا در آزمایشات بهسازی لرزه ای رد شده و باید با پل گیشا خداحافظی نماییم.


پل گیشا بیشتر از ۴۰ سال میهمان تهران است و حالا آن طور كه مسئولان شهری می گویند باید چند ماهی با آن خداحافظی نماییم و بعد باردیگر بر سر جایش می نشیند، اما با شكل و شمایلی جدید!
به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، سال ۵۳، غلامرضا نیك پی شهردار وقت تهران دستور داد كه در جهت تشریفات و تسهیلات میزبانی ورزشكاران حاضر در بازی های آسیایی كه در تهران برگزار می شد و برای پیشگیری از ترافیك كاروان های ورزشی از هتل تا ورزشگاه، پلی بر روی بزرگراه موسوم به فرحزاد (جلال آل احمد فعلی) كه از روی بزرگراه معروف به پارك وی(شهید چمران فعلی) گذر می كند، ساخته شود.
آنطور كه نقل می شود ساخت پل گیشا را به یك شركت بلژیكی دادند كه با سازه فلزی پیچ و مهره ساخته شد؛ پلی موقت و تماما فلزی به طول ۶۲۰ متر با ارتفاع بالاتر از حداستاندارد، كم عرض و دارای دو لاین عبوری كه رفته رفته با افزایش تعداد خودرو ها، ترافیك این پل هم افزایش یافت و حجم ترددها مسئولان شهری را نگران كرد؛ چونكه معتقد بودند این پل برای آنچه حالا مورد استفاده قرار می گیرد، بارگذاری نشده و پل، باری نامتعارف و خارج از حد برنامه ریزی و بیشتر از آنچه مورد انتظار است را تحمل می كند.
با این كه قرار بود این پل موقت باشد اما ۴۵ سال است كه میهمان شهر تهران شده؛ چند سال قبل هنگامی كه تیم مهندسان معاونت فنی عمرانی شهرداری تهران در حین آزمایش لرزه نگاری پل ها به گیشا رسیدند، متوجه شدند كه این پل دیگر از نظر به سازی لرزه ای كارا نیست و آنقدر از رده خارج شده كه حتی نمی توان و به صرفه نیست كه با انجام عملیات های مختلف مهندسی این پل را حفظ كرد و همان موقع ساخت تونل به جای پل را در دستور كار قرار دادند.
در همان زمان هم پل طبیعت توانست نه تنها نظر مردم تهران بلكه نظر مهندسان خارجی را جلب نماید و همین مبحث سبب ایجاد جرقه ای در ذهن مسئولان شهری شد؛ بگونه ای كه آنها اعلام نمودند حالا كه تردد خودرو ها از روی پل امكان پذیر نیست چرا به جای برچیده شدن پل آنرا تبدیل به فضایی مشابه پل طبیعت نكنیم؟ كه برهمین اساس طرح پل سبز زندگی عرضه شد.
پل گیشا در حال برچیده شدن

1398/02/30
14:47:12
5.0 / 5
4696
تگهای خبر: بهسازی , زندگی , ساخت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
خرید زندگی