خرید زندگی
تلاشی بابركت برای ساختن آینده ای بهتر و فردایی روشن؛

بهره برداری از پروژه های بنیاد بركت در جزیره هرمز

بهره برداری از پروژه های بنیاد بركت در جزیره هرمز

خرید زندگی: بنیاد بركت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در طول یك سال قبل با تمركز بر مقوله ی اقتصاد مقاومتی و مردمی مبادرت به توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جزیره ی هرمز كرده است.


به گزارش خرید زندگی به نقل از مهر، با حضور سعید جعفری مدیرعامل و محمود عسكری آزاد رئیس هیأت مدیره بنیاد بركت، علاوه بر بازدید از پروژه های اشتغال زایی، عمرانی و زیربنایی در دست اقدام بنیاد بركت، چند پروژه همچون نخستین هتل جزیره به بهره برداری رسید. بر طبق این گزارش، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بوسیله بنیاد بركت با تهیه ی سند محرومیت زدایی و پیشرفت و آبادانی همه جانبه ی جزیره ی هرمز، از شروع سال ۹۷ بطور جدی توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی این جزیره را با تمركز بر اقتصاد مردمی و مسئولیت پذیری و مشاركت مردم بومی منطقه در دستور كار قرار داده است. دهكده صنایع دستی بركت جزیره ی هرمز همچون ی این پروژه هاست كه به همت خود مردم منطقه و خصوصاً زنان با هدایت، راهبری و حمایت بنیاد بركت و با عنایت به الگوهای توانمندسازی و اشتغال زایی این بنیاد به بهره برداری رسیده و در حال فعالیت است. ۱۷ گروه ۱۵ نفره از بانوان هرمزی با عنایت به ظرفیت های بالای جزیره در حوزه ی تولید صنایع دستی با حمایت بنیاد بركت شكل گرفته، فعال شده و آموزش دیده اند و در حال فعالیت در این بخش هستند. محصولات تولید شده در دهكده ی صنایع دستی بركت جزیره هرمز می تواند جایگزین خیلی از كالاهایی شود كه از جنوب شرق آسیا وارد كشور می شود. این محصولات كه حاصل دست رنج و هنر زنان هرمزی است حتی قابلیت صادرشدن به سایر كشورها را باز دارد. بنیاد بركت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) رساندن این محصولات به بازارهای هدف را در دستور كار دارد. این بنیاد در چند ماه گذشته بیشتر از ۱۵۰۰ نفرساعت آموزش برای توانمندسازی و ترغیب و تشویق مردم هرمز به فعالیت و مشاركت در فعالیت های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی داشته است.
هم چنین توسعه ی صنعت گردشگری و بوم گردی هم با عنایت به جذابیت های طبیعی جزیره ی هرمز مورد توجه ویژه قرار گرفته و در همین راستا، نخستین هتل جزیره در جریان سفر وزیر كشور، مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره ی بنیاد بركت مورد بهره برداری رسمی قرار گرفت. این هتل توسط بخش خصوصی و با تسهیلات ۲۲ میلیارد ریالی بنیاد بركت ساخته شده است. بنیاد بركت هم چنین در ادامه نهضت ایجاد اشتغال در مناطق محروم تا به امروز ۴۵۰ طرح اشتغال زایی را در چارچوب مدلهای اقتصادی «سحاب» و «آسمان» به شكل مستقیم در جزیره ی هرمز به بهره برداری رسانده است. تعداد شاغلین در این طرح ها علاوه بر كسانی است كه در طرح های عمرانی و زیربنایی بنیاد بركت مشغول به فعالیت هستند. هم اكنون معضل بیكاری در جزیره ی هرمز بطور اساسی ریشه كن شده و می توان اظهار داشت كه این جزیره به نیروی كار غیربومی نیاز دارد. بنیاد بركت این طرح های اشتغال زایی را با دو رویكرد شناسایی زمینه های ایجاد اشتغال و فعال كردن مردم منطقه در جزیره ی هرمز به بهره برداری رسانده یا در دست اقدام دارد. هم چنین تا به امروز ۲۵۰ نفر در زمینه ی حمل و نقل مسافران در این جزیره مشغول به كار شده اند. بهسازی بافت های فرسوده، راه اندازی نوار ساحلی، تعویض لوله های انتقال آب، تأمین روشنایی، خانه های گردشگری و بوم گردی و رینگ دور جزیره همچون اقدامات و فعالیت های عمرانی و زیربنایی بنیاد بركت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در هرمز است. هم چنین با عنایت به تأكیدات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در خصوص حفظ محیط زیست و و با توجه به تعداد زیاد گردشگران، جمع آوری و تفكیك زباله ها و پسماندهای جزیره ی هرمز در حال انجام می باشد. از طرف دیگر، به سازی نوار ساحلی جزیره به اختتام رسیده و راه اندازی رینگ دور جزیره كه برای پیاده روی و دوچرخه سواری گردشگران تدارك دیده شده نیز، تا اختتام اردیبهشت سال ۹۸ مورد بهره برداری خواهد گرفت. بنیاد بركت هم چنین برای انتقال مصالح به جزیره ی هرمز جهت كارهای عمرانی و زیرساختی مبادرت به اجاره ی یك فروند شناور لندینگ كرافت كرده كه در تسریع فعالیت ها بسیار مؤثر بوده است. با فعالیت های یك ساله و هزینه كرد بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال توسط بنیاد بركت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در جزیره ی هرمز و مشاركت و همت مردم منطقه برای ساختن آینده ای بهتر و فردایی روشن، چهره ی این جزیره قابل قیاس با سال قبل نیست.

1397/12/25
22:12:52
5.0 / 5
4771
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
خرید زندگی