خرید زندگی
تشریح اقدامات انجام شده در بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران:

مرمت بناهای تاریخی و انجام مطالعات فنی، ترافیكی و فرهنگی اجتماعی در پهنه رودكی

مرمت بناهای تاریخی و انجام مطالعات فنی، ترافیكی و فرهنگی اجتماعی در پهنه رودكی

به گزارش خرید زندگی پهنه فرهنگی رودكی بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران به وسعت 35 كیلومتر مربع است. این پروژه با مشاركت شهرداری منطقه 11، سازمان زیباسازی، شركت توسعه فضاهای فرهنگی و ذیل نظر كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در حال انجام می باشد.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، نصراله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ در ارتباط با اقدامات صورت گرفته همچون مرمت آثار تاریخی، تسهیل و مشاركت در ارتقاء كاربری های فرهنگی و مطالعات انجام شده در این پروژه ضمن اشاره به تسهیلگری شهرداری منطقه در ارتقاء سرانه فرهنگی، تسهیل در تغییر كاربری به كاربری فرهنگی در كوچه لولاگر و پردیس های تئاتر شهرزاد و و تئاتر مستقل تهران را برشمرد و اظهار داشت: كوچه لولاگر نزدیك به ۸۰ سال قدمت دارد كه خانه های قرینه این كوچه توسط استاد حسن بنا ساخته شده و حتی درختان كاشته شده در حیاط این خانه ها هم در همان دوران به صورت قرینه و موازی كاشته شده اند.

آبادیان اضافه كرد: كوچه لولاگر به علت قرینه بودن تمامی خانه ها و حتی درختان بعنوان متفاوت ترین كوچه پایتخت شناخته می شود.
وی درباره اقدامات انجام شده توسط بخش خصوصی با مشاركت شهرداری منطقه ۱۱ كه با رویكرد صیانت از بافت تاریخی و با تعریف كاربری فرهنگی و هنری به اجرا در آمده است، اظهار داشت: با همكاری و مشاركت شهرداری منطقه ۱۱ و بخش خصوصی مرمت ۳ بنا در این كوچه كه برای آنها كاربری كافه گالری، بوتیك هتل و فرهنگی تعریف شده است به آخر رسیده است.

آبادیان اضافه كرد: یكی از این ۳ پلاك تبدیل به هتل شده است و در خانه قدیمی متعلق به دوره پهلوی تولید می شود كه در اسفند ماه سال جاری افتتاح می شود.

شهردار منطقه ۱۱ با اشاره به اینكه در جهت اجرای طرح "پهنه رودكی " بعنوان بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران اقدامات بازآفرینی منظرشهری شامل كف سازی و مبلمان شهری شامل نور پردازی و نیمكت در كوچه لولاگر انجام شده است، تصریح كرد: در این طرح كه بزرگترین پروژه مرمتی بافت شهر تهران است؛ تبدیل خانه های قدیمی با حفظ بنا به نخستین «بوتیك هتل» تهران توسط بخش خصوصی و با مشاركت شهرداری منطقه ۱۱ انجام شده. همینطور یكی دیگر از این خانه ها تبدیل به كافه گالری شده و برای سومین پلاك هم كاربری فرهنگی هنری تعریف شده است.

شهردار منطقه ۱۱ همینطور در ارتباط با مجموعه تئاتر شهرزاد كه با مشاركت شهرداری منطقه ۱۱ به یك مجموعه تئاتر تبدیل شد اظهار داشت: مجموعه فعلی تئاتر شهرزاد در گذشته بلا استفاده بوده و به یك فضای متروكه تبدیل گشته بود كه به علت قرار گرفتن در پهنه فرهنگی رودكی با مشاركت و تسهیل شهرداری با تغییر كاربری آن به كاربری فرهنگی و مجموعه تئاتر با دوسالن موافقت شد و هم اكنون یكی از بناهای فرهنگی پهنه در خیابان نوفل لوشاتو به حساب می آید و مجموعه تئاتر مستقل تهران با مشاركت شهرداری در سال ۱۳۹۴ در ضلع شرقی چهارراه ولیعصر (عج) و در خیابان رازی افتتاح شد.
شهردار منطقه ۱۱ در ارتباط با این مجموعه اظهار داشت: در جهت تعریف پهنه فرهنگی در محدوده پهنه رودكی این مجموعه هم با مشاركت شهرداری منطقه ۱۱ كاربری فرهنگی یافت و با فعالیت این مجموعه هم اكنون ۲۷۰۰ صندلی به ظرفیت تئاتر شهر تهران افزوده شده است.

مرمت بناهای پرارزش تاریخی

شهردار منطقه ۱۱ در ارتباط با مرمت های انجام شده در پهنه فرهنگی رودكی كه با مشاركت و همكاری سازمان زیباسازی انجام شده است اظهار داشت: در پهنه فرهنگی رودكی ۳۵ اثر پرارزش تاریخی شناسایی شده است كه تا كنون مرمت ۷ اثر شامل موسسه حكمت و فلسفه، هنرستان پسرانه بنكدار، كفاشی آداك، ساختمان اداره اوقاف، مهدكودك طلایع، كانون بازنشستگان تامین اجتماعی و قنادی صبح به آخر رسیده است.

آبادیان همینطور در ارتباط با اهمیت این بناها اظهار داشت: این بناها همگی دارای ارزش تاریخی قابل توجه ای هستند كه قدمت برخی از آنها به نزدیك به ۱۰۰ سال می رسد.

آبادیان اضافه كرد: بعنوان مثال قنادی صبح كه مرمت جداره های بیرونی آن به آخر رسیده است یكی از قدیمی ترین قنادی های شهر تهران است كه ساختمان آن در خیابان ولی عصر – نرسیده به چهارراه ولی عصر (عج) ابتدای كوچه هاشمی فر از سال ۱۳۰۸ تابحال كاربری قنادی دارد و با نام " بامداد" شناخته می شود.
مطالعات فنی و ترافیكی
آبادیان شهردار منطقه ۱۱ در ارتباط با پروژه های مطالعاتی انجام شده در پهنه رودكی اظهار داشت: مطالعات فنی و ترافیكی یكی از نخستین مطالعات انجام شده در پهنه فرهنگی و رودكی است. بررسی آثار ترافیكی این پروژه در محله های اطراف همچون محله رودكی و محدوده مجموعه تئاتر شهر و تالار وحدت، امكان سنجی پیاده راه سازی در محور استاد شهریار، امكان سنجی راه اندازی پاركینگ مكانیزه در محدوده، پیش بینی آثار ترافیكی پروژه بر شریان های اصلی همچون خیایان انقلاب، خیابان حافظ و خیابان نوفل لوشاتو همچون مهمترین موضوعات بررسی شده در مطالعات فنی و ترافیكی است كه این مطالعات فنی و ترافیكی در سال ۹۶ به آخر رسید.

ارزیابی تاثیرات فرهنگی و اجتماعی راه اندازی پهنه فرهنگی رودكی

شهردار منطقه ۱۱ ارزیابی تاثیرات فرهنگی و اجتماعی پهنه فرهنگی رودكی را یكی دیگر از مطالعات انجام شده در پهنه فرهنگی رودكی خواند و اضافه كرد: ارزیابی تاثیرات فرهنگی و اجتماعی پیاده راه استاد شهریار یكی دیگر از مطالعات انجام شده در پهنه فرهنگی رودكی است. در این نوع از مطالعات ادراك ساكنان محلات از آثار پروژه و به صورت كلی آثار پروژه بر ذی نفعان و ذی مدخلان مورد ارزیابی قرار می گیرد. میزان رضایت و استقبال ساكنان محلات متاثر از راه اندازی پروژه، پیشنهادهای عملیاتی برای اجرای بهتر پروژه و سناریو سازی همچون خصوصیت ارزیابی تاثیرات فرهنگی و اجتماعی پروژه است. این مطالعات در نیمه اول سال جاری به آخر رسیده است.
شناسایی آثار پرارزش تاریخی

شهردار منطقه ۱۱ در ادامه ضمن اشاره به مطالعات انجام شده در شناسایی بناهای پرارزش این پهنه اظهار داشت: تابحال ۱۸۰ پلاك ثبتی شامل ابنیه ارزشمندی چون اماكن آموزشی، فرهنگی، هنری در این پهنه شناسایی شده است كه تاریخ شفاهی این بناهای پرارزش هم جمع آوری شده است. مرمت جداره های بیرونی، مقاوم سازی و پیرایش شهری این آثار پرارزش همچون اقدامات در حال انجام در پهنه فرهنگی رودكی است.

راه اندازی دفتر تسهیلگری پروژه پهنه رودكی

شهردار منطقه ۱۱ راه اندازی دفتر تسهیل گری را یكی دیگراز اقدامات انجام شده در پهنه فرهنگی رودكی دانست و در ارتباط با مهمترین فعالیت های این دفتر اضافه كرد: گفتگو با شهروندان و ساكنان محلات متاثر از پروژه، بحث گروهی متمركز با افراد اثرگذار این محلات پیرامون آثار مثبت و منفی احتمالی پروژه، اطلاع رسانی مستمر به شهروندان و ساكنان درباره اقدامات اجرایی و برنامه های پیش بینی شده در محدوده پهنه رودكی همچون فعالیت های دفتر تسهیل گری پروژه پهنه فرهنگی رودكی است.

طبق گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱، آبادیان همینطور اضافه كرد: لزوم تسهیل گری و انجام پژوهش هایی با مبحث مردم، وجود تیمی مركب از اساتید روانشناس و جامعه شناس را برای تعیین نحوه مقتضی تسهیل گری ضروری ساخته است كه همچون با عنایت به اینكه بوستان دانشجو یكی از محورهای مهم طرح است؛ وجود معضلات اجتماعی در این بوستان و هم دستفروشان و بساط گستران از صدمه هایی است كه دسترسی مردم عادی را به این پهنه و بخش هنری تئاتر شهر با اختلال رو به رو كرده و مشكلات جدی برای اصناف قانونی بوجود آورده است كه افتتاح دفتر تسهیل گری جهت كاستن از این تداخلات است.1397/11/10
23:55:01
5.0 / 5
4328
تگهای خبر: اجتماعی , تولید , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
خرید زندگی