خرید زندگی

سهم تهرانی ها امسال از هوای پاك چند روز بوده؟

سهم تهرانی ها امسال از هوای پاك چند روز بوده؟

به گزارش خرید زندگی پایتخت نشینان از آغاز سال تابحال ۱۷ روز هوای پاك و ۲۳۷ روز هوای سالم تنفس كرده اند.به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، شاخص كیفیت هوای صفر تا ۵۰ مبین هوای پاك است و با عبور شاخص از عدد ۱۰۰، كیفیت هوا ابتدا برای گروه های حساس سپس به تدریج برای همه افراد ناسالم می گردد.

تهرانی ها از آغاز سال تابحال ۲۵۴ روز هوای مطلوب تنفس كرده اند كه از این تعداد ۱۷ روز هوا پاك و ۲۳۷ روز هوا سالم بود. بر مبنای آمار شركت كنترل كیفیت هوای تهران طی سال قبل از آغاز سال تا (۲۸ دی ماه) ۲۲۲ روز هوای مطلوب شامل ۱۲ روز هوای پاك و ۲۱۰ روز هوای سالم تنفس كردند كه این یعنی طی امسال تعداد روزهای پاك و سالم تهران، ۳۲ روز افزایش داشته است.

پاك ترین روز هوای تهران هم از آغاز سال تابحال در تاریخ ۱۵ مهرماه بود و كیفیت هوا در این روز با شاخص میانگین ۳۹ در شرایط پاك قرار داشت.

بهبود كیفیت هوای تهران طی امسال دو دلیل عمده دارد. یكی از آنها میزان اختلاف بارش در مقایسه با سال های گذشته است و دیگری سختگیرانه تر شدن قانون معاینه فنی در تهران.

pm ۱۰ و pm۲.۵ (ذرات معلق كمتر از ۱۰ و ۲.۵ میكرون) همچون آلاینده های اصلی هوای تهران هستند. قسمت عمده آلاینده pm۱۰ انسان ساخت نیست و تولید آن بستگی به طبیعت دارد. آلاینده pm ۲.۵ هم ذره معلقی است كه بر مبنای منابع انسان ساز و احتراقی تولید می گردد. طی سال قبل از آغاز پاییز تا اواخر آذر ماه متوسط غلظت pm۱۰ در تهران ۹۸.۱ بود اما طی امسال این عدد حدود ۳۲ درصد كاهش پیدا كرد و به عدد ۶۷.۱ رسید. متوسط غلظت pm۲.۵ در تهران هم طی پاییز سال قبل ۳۶.۰۶ بود كه امسال به عدد ۲۶.۸ رسید ازاین رو حدود ۲۶ درصد كاهش پیدا كرد.

كاهش آلودگی هوای تهران طی امسال نشان داده است قدم هایی كه برای كاهش آلودگی هوای این كلان شهر برداشته هر چند كوتاه و كم بوده اما كم كم به ثمر نشسته و تاثیر خویش را نشان داده است ازاین رو انتظار می رود كه متولیان كاهش آلودگی هوا همچون شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست بیشتر از پیش برای كاهش آلودگی هوای تهران تلاش كنند تا هر سال شاهد بهبود تنفس پایتخت نشینان باشیم.خبرنگار: مهشاد كریمی/دبیرخبر: سولماز خوان
1397/10/29
15:24:50
5.0 / 5
4524
تگهای خبر: تولید , ساخت , سازمان , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
خرید زندگی