خرید زندگی

لزوم تقویت سرمایه اجتماعی برای تحقق توسعه شهری

لزوم تقویت سرمایه اجتماعی برای تحقق توسعه شهری

خرید زندگی: یك كاندیدای شهرداری تهران اظهار داشت: برای تحقق توسعه شهری كه به دنبال بهبود بخشیدن به وضعیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی افراد یك جامعه است شكل گیری و تقویت سرمایه اجتماعی لازم است.سید كامل تقوی نژاد در گفت و گو با ایسنا افزود: «سرمایه اجتماعی» بعنوان یكی از «پیش شرط های لازم برای توسعه شهری»، دارای عناصری چون اعتماد اجتماعی، مشاركت اجتماعی، انسجام اجتماعی و آگاهی اجتماعی است كه میزان هر یك از این مولفه ها در جوامع مختلف متفاوت می باشد. توسعه شهری در ابعاد عینی بیشتر ناظر بر بالا بردن سطح كیفیت زندگی با استفاده از تولید شرایط مطلوب و بهینه در زمینه های فقرزدایی، تغذیه، بهداشت، اشتغال، آموزش و چگونگی گذران اوقات فراغت است.

وی در ادامه اظهار داشت: برای تحقق توسعه شهری كه به دنبال بهبود بخشیدن به وضعیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی افراد یك جامعه است شكل گیری و تقویت سرمایه اجتماعی لازم است. در جوامع شهری امروز با وجود سرمایه های فیزیكی، اقتصادی و انسانی فراوان، كندی در روند توسعه شهری مشهود است كه به شكلی ناشی از خلاء سرمایه اجتماعی لازم است. همه می دانند تهران و عناصر مختلف سازهای، معماری و روش و منش تاریخ، اجتماع و تنوع فرهنگی آن جزئی از هویت ملی ماست و صیانت از زیست اجتماعی و بهبود كیفیت زندگی شهری از ملزومات اصلی مدیریت شهری است.

این كاندیدای شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش كه این سرمایه اجتماعی با توسعه اجتماعی چگونه سنخیت و هماهنگی پیدا می كند، اظهاركرد: توسعه اجتماعی در شهر را می توان توسعه ای مبتنی بر نیازهای حیاتی و اجتماعی مشترك شهروندان مانند آزادی، امنیت، برابری، عدالت، انسجام، فقرزدایی، اشتغال، گذران اوقات فراغت و... دانست. من تلاش می كنم این مولفه های توسعه اجتماعی را در حیطه هایی كه مربوط به مدیریت شهری است، تقویت كنم. شاید بتوان مهم ترین مؤلفه های توسعه اجتماعی متناسب با ابعاد شهر را «سرمایه اجتماعی، امنیت، سبك و كیفیت زندگی و مشاركت اجتماعی» برشمرد.

وی اضافه كرد: از جانب دیگر به نظرم با عنایت به تنوع قومیتی و فرهنگی در شهر تهران، برنامه ریزی هایی باید انجام دهیم. با عنایت به رشد چشمگیر شهرنشینی در ایران بویژه دركلانشهر تهران بعنوان قطب جاذب مهاجرت و هم تنوع قومی و فرهنگی لزوم دارد تا سطح توسعه اجتماعی این شهر بعنوان یكی از شاخص های با اهمیت در دوران كنونی مورد توجه و سنجش قرار گیرد علاوه بر این، توجه فن سالارانه به كالبد شهر بدون در نظر گرفتن متغیرهای اجتماعی، بویژه در شهر تهران با خصوصیت های متنوع اجتماعی و فرهنگی جمعیت، دلیل دیگری است برای توجه به مفهوم توسعه اجتماعی.

تقوی نژاد در پاسخ به این پرسش كه احساس امنیت در فضاهای شهری است تا چه حد دغدغه شماست، اظهار داشت: در این زمینه احساس مسئولیت جدی می كنم. بدیهی است كه احساس نا امنی در فضاهای شهری در ابتدا حضور شهروندان در عرصه عمومی را كمرنگ می نماید، هنگامی كه سطح مشاركت تقلیل پیدا كند میزان اعتماد اجتماعی و اعتماد نهادی كم می شود و پیرو آن سرمایه های اجتماعی به تدریج افول می كند ازاین رو شهر كه می تواند كانون برترین ارزش های معنوی و مادی، مركز مهم فعالیت ها، فرصت ها، انباشت سرمایه و نخبگان یك كشور باشد، مبدل به كانون نابهنجاری ها و نابسامانی های اجتماعی می گردد و در نهایت با عدم توسعه یافتگی و آشفتگی هایی روبه رو خواهد بود كه ساماندهی آن هزینه های هنگفتی برای مدیریت شهری خواهد داشت.

وی درباره ناامنی شهری در وضع موجود اظهاركرد: فضاهای خالی و بی دفاع شهری (شناسایی تنها ۹۰۰ فضای بی دفاع جدید در سال ۱۳۹۵)، نا امنی پل های عابر پیاده، طراحی نامناسب بعضی از مبلمانهای شهری، روشنایی نامناسب معابر، نبود دید در خیلی از فضاهای عمومی شهری مانند پارك ها، كوچه های طویل و كم عرض، حضور قابل توجه معتادان و بزهكاران از عوامل كاهش دهنده احساس امنیت در شهرها است. بدیهی است كه بخش زیادی از توجه ما در این حوزه باید صرف ساماندهی وضعیت موجود شود.

تقوی نژاد در زمینه محله محوری اظهار داشت: در زمینه محله محوری ضعف های جدی داریم. هویت محله ای نوعی هویت اجتماعی در محله های شهری است كه از تعامل میان انسان و محیط شهری شكل می گیرد. هویت محله ای زمینه مناسبی برای رشد و ارتقای وابستگی، تعهد و مشاركت افراد در محله است كه با احساس تعلق به محل سكونت ارتباط مستقیم دارد. نتایج بررسی های صورت گرفته مبین میزان متوسط رو به پایین هویت محله ای شهروندان تهرانی است. كاهش احساس تعلق به محله منجر به كاهش كنترل های اجتماعی و افزایش ناهنجاری های اجتماعی می گردد.

وی اضافه كرد: تحلیل های نادرست مرزبندی های محلات در اسناد فرادست توسعه شهری مانند طرح جامع، ساخت و سازهای بی رویه بدون برنامه مبتنی بر سود مالی، منجر به از بین رفتن سازمان محله ای و پیوندهای عاطفی شده است به گونهای كه عرق محله ای كمرنگ و مشاركت های اجتماعی به حداقل رسیده است و انسان شهرنشین با بحران هویت دست به گریبان است.

این كاندیدای شهرداری تهران درباره راهبردها و برنامه های خود در این زمینه اظهار داشت: طبیعی است توجه به هویت شهر و شهروندان تهران چه در عرصه سازه ای و چه در عرصه مولفه های انسانی و اجتماعی در راس برنامه ریزی من قرار خواهد داشت. مهمترین راهبردهایی كه در این زمینه می توان در نظر داشت، حفظ و ارتقای وحدت، انسجام، وفاق و حس تعلق شهروندان به شهر و یكدیگر، تحقق شهر خلاق با محوریت اقتصاد فرهنگ و هنر، جایگزینی رویكرد انسان محوری به جای مراسم محوری در حوزه فرهنگی اجتماعی، اعتماد و حس تعلق كاركنان به سازمان شهرداری، ارتقای نقش و جایگاه زنان و جوانان در جامعه، محوریت بخشی به نشاط، شادابی و امید در جامعه، ارتقای جایگاه حقوق شهروندی و تاكید بر آموزش های شهروندی و فرهنگ سازی، بهبود فرهنگ شهرنشینی و شهروندی و.. است.
1397/08/20
14:48:26
5.0 / 5
4029
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
خرید زندگی