خرید زندگی

گلایه حق شناس از مرمت نامناسب عمارت كلاه فرنگی

گلایه حق شناس از مرمت نامناسب عمارت كلاه فرنگی

خرید زندگی: رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با انتقاد روند مرمت عمارت كلاه فرنگی تصریح كرد كه هرچه سریعتر این عمارت به موزه پلیس تبدیل گردد.


محمدجواد حق شناس در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به عمارت كلاه فرنگی كه در داخل حیاط آگاهی شاپور قرار دارد، اظهار داشت: قبل از آن كه پلیس آگاهی در محدوده شاپور مستقر شود، آنجا در اوایل دوره پهلوی پادگان شاپور بود.
وی با اشاره به اینكه ساختمان شاپور جز نخستین ساختمان هایی است كه رضاشاه در دوران سردارسپه ای خود آنجا را ساخت و شاید تاریخ شكل گیری ارتش نوین با این مجموعه گره خورده، باشد افزود: این مجموعه در ابتدا در اختیار ژاندامری بوده و پس از تشكیل پلیس، به مركز آگاهی تهران بزرك تبدیل شد و در دل این پادگان یك عمارت پرارزش كلاه فرنگی وجود دارد كه قدمتش از پادگان شاپور هم بیشتر است و به نظر می آید برای اواخر قاجار باشد.
حق شناس با اشاره به اینكه این ساختمان از آنجایی كه در اختیار نظامی ها بوده است، بیشتر مورد حفاظت قرار گرفته و صدمه كمتری دیده است، اضافه كرد: با اینكه این مجموعه پرارزش مورد توجه سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته و در حال مرمت است اما شیوه احیاء آن درست نبود و بجای مرمت شاهد تخریب بیشتر هستیم، بگونه ای كه حتی آجرهای قدیمی كنار گذاشته شده و از آجرهای نو و جدید استفاده می گردد و جای سوال است كه این گونه مرمت بر چه اساسی انجام می گردد و بر كدام شیوه مرمت منطبق است؟
وی با اشاره به اینكه حتی نماینده سازمان میراث فرهنگی هم با این بهانه كه دو هفته است منصوب شده از قبول مسئولیت این شكل مرمت خودداری كرده و اعلام داشت كه در قالب پیمانكاری، مرمت و احصا این بنا، برون سپاری شده است اظهار داشت: لازم است سازمان میراث سریعا نسبت به تغییر شیوه مرمت این بنا تصمیم گیری كند.
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه لازم است كه مسئولان نیروی انتظامی هم پیشنهاد مدیریت شهری در مورد تبدیل این عمارت به موزه پلیس را در دستور بررسی قرار دهند، افزود: مدیریت شهری تجربه موفقی در تبدیل خانه تیمورتاش به موزه جنگ كه در دل دانشگاه افسری است، دارد و برهمین اساس پیشنهاد می گردد در جهت حفظ و مرمت عمارت كلاه فرنگی، این محل به موزه پلیس تبدیل گردد.
حق شناس اضافه كرد: از آنجایی كه در محدوده 6 هكتاری پلیس اگاهی شاپور، درختان زیادی هم وجود دارند شهرداری منطقه 11 اعلام نموده است كه طی تفاهمی می تواند نسبت به بازسازی عمارت و "سردر ورودی" تاریخی این مركز اقدام نماید و در عوض این عمارت برای دسترسی عموم باز شود.


1397/07/23
15:23:33
5.0 / 5
4328
تگهای خبر: اجتماعی , پلیس , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
خرید زندگی