خرید زندگی
محسنی بندپی:

سند ملی سالمندی ابلاغ گردید، تهیه بانك اطلاعات سالمندان

سند ملی سالمندی ابلاغ گردید، تهیه بانك اطلاعات سالمندان

خرید زندگی: سرپرست وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی با اشاره به برگزاری جلسه شورای ملی سالمندان، از ابلاغ سند سالمندی اطلاع داد.به گزارش خرید زندگی به نقل از مهر، انوشیروان محسنی بندپی عصر دوشنبه در نشست روز جهانی سالمند با اشاره به اینكه ایران با رشد جمعیت در دهه ۶۰ روبه رو بود اظهار داشت: هم اكنون ما جزو كشورهایی هستیم كه به سمت جمعیت سالمندی حركت می نماییم، به صورتی كه كشورهای ۷ تا ۱۴ درصد جمعیت سالمندی در گروه یك، ۱۴ تا ۲۱ درصد در گروه دوم سالمندی و از ۲۱ درصد به بالا جزء گروه سوم سالمندی قرار دارند.
به گفته وی، ضمن این كه كشور ما هم اكنون برپایه آخرین سرشماری كه در سال ۹۵ انجام شده است، حدود ۹۳ درصد از جمعیت را سالمندان تشكیل می دهند و هم اكنون ما در گروه یك سالمندی در میان كشورها قرار داریم.
وی خاطرنشان كرد: در سال ۲۰۳۰ میلادی جمعیت سالمندی در ایران ۱۳ درصد و در سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت سالمندی به ۳۱ درصد می رسد و در آن مقطع یك سوم از جمعیت كشور ما را سالمندان تشكیل می دهند.
محسنی بندپی تهیه و تدوین برنامه ریزی برای سالمندان در ابعاد مختلف را یكی از اقدامات انجام شده دانست و اظهار داشت: این اقدام در طول دو سه سال قبل انجام شده است.
وی اضافه كرد: سالمندان جزو گروه هایی از جامعه هستند كه صدمه پذیری زیادی دارند و این گروه از جامعه غالباً با بیماری های زیادی روبه رو هستند، بر همین مبنا در دبیرخانه شورای ملی سالمندان دو كارگروه سلامت و امنیت غذایی و كار گروه شورای عالی رفاه تأمین اجتماعی شكل گرفته است و در همین زمینه اقداماتی را برای رفاه و سلامت سالمندان انجام داده است.
وی با اشاره به اینكه پیمایش سالمندان از دیگر برنامه های آتی دبیرخانه شورای ملی سالمندان است اظهار داشت: این پیمایش با همكاری صندوق جمعیت توسعه انجام می پذیرد و پیش بینی می گردد و نتایج آن تا آخر سال ۹۷ به دست آید، كه در این زمینه شاخص های استاندارد برای پیمایش سالمندان در نظر گرفته شده است و اساساً نتیجه این پیمایش در برنامه ریزی های آتی برای سالمندان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی همینطور به برگزاری كنفرانس سالمندان در تاریخ یك و دوم آبان اشاره نمود و اظهار داشت: این همایش با حضور كارشناسان و اساتید سایر كشورها در تهران برگزار می شود كه برگزاری آن در ایران از جهات مختلف قابل توجه است و نشان دهنده این است كه ایران ورود جدی را به مسائل سالمندی داشته است و بنا داریم در این مسیر از تجربیات پرارزش سایر كشورها هم استفاده نماییم.
وی از برگزاری جلسه شورای ملی سالمندان خبر دادو اظهار داشت: این جلسه بامداد امروز با حضور تمام اعضا اعم از نمایندگان وزارت بهداشت، وزارت رفاه، سازمان برنامه و بودجه، وزارت ورزش، وزارت امور اقتصادی و دارایی، شهرداری، كمیته امداد، سازمان بهزیستی و اساتید دانشگاه برگزار گردید.
محسنی بندپی اظهار داشت: در جلسه امروز شورای ملی سالمندان مصوبات خوبی هم به تصویب رسید كه از آن جمله می توان به ابلاغ سند سالمندی بعد از كش مكش های چند ساله اشاره نمود.
به گفته او همینطور در دبیرخانه شورای ملی سالمندان بر فعالیت دو كارگروه سلامت و امنیت غذا و رفاه و تأمین اجتماعی تاكید گردیده است.
سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: گسترش سازمان های مردم نهاد و شبكه های سالمندی یكی دیگر از مصوبات جلسه امروز شورای ملی سالمندان بود و این در شرایطی است كه هم اكنون ۱۲۰ بنیاد فرزانگان بعنوان حلقه ارتباطی مسائل و موارد در رابطه با سالمندان را بررسی می كند.
وی به تهیه بانك جامع اطلاعات سالمندان اشاره نمود و اظهار داشت: در این زمینه هم دو صندوق تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی مكلف شدند كه اطلاعات خویش را در این بانك بارگذاری كنند.
محسنی بندپی اضافه كرد: دبیرخانه شورای ملی سالمندان هم وب سایتی را برای دسترسی سالمندان به شبكه خدمات مرتبط سالمندی راه اندازی كرده است كه سالمندان می توانند با رجوع به این وب سایت از خدمات آن استفاده كنند.

1397/07/09
20:04:03
5.0 / 5
4374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
خرید زندگی