خرید زندگی

جشن ثبت جهانی ذخیره گاه زیستكره كپه داغ برگزار گردید

جشن ثبت جهانی ذخیره گاه زیستكره كپه داغ برگزار گردید

خرید زندگی: جشن ثبت جهانی ذخیره گاه زیستكره كپه داغ با حضور معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان، استاندار خراسان شمالی و مسئولین استان در منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی برگزار گردید.به گزارش خرید زندگی به نقل از مهر محمد رضا خبازاستاندار خراسان شمالی در جشن ثبت جهانی ذخیرگاه زیست كره كپه داغ خراسان شمالی در یونسكو، تصریح كرد: ثبت جهانی این منطقه پرارزش بعنوان سیزدهمین ذخیره گاه زیستكره ایران با تلاشی حدودا ۲ ساله محقق شده است.
وی با اشاره به آیه ای از قرآن، كفران نعمات خدا را باعث نزول عذاب الهی دانست و اضافه كرد: وجود قابلیت های زیستی متنوع گیاهی و جانوری و مواهب طبیعی در منطقه گلیل و زیستگاه كپه داغ، نشانه عنایت خاص الهی به مردم این خطه است.
استاندار خراسان شمالی با اشاره به فرایند دشوار مستندسازی ظرفیت های منطقه و اقناع سازمان بین المللی یونسكو برای ثبت جهانی این ذخیره گاه پرارزش زیستی تصریح كرد: از این پس این منطقه زیر نگاه بین المللی است و سازمان حفاظت محیط زیست هم بر اساس كارهای علمی برای رشد منطقه و بهره مندی مردم از این ظرفیت توجه ویژه تری به آن خواهد داشت.
خباز از آثار و نتایج پرارزش ثبت جهانی كپه داغ را معرفی این منطقه بخصوص گلیل شیروان به گردشگران داخلی و خارجی خواند.
معاون دبیركل كمیسیون ملی یونسكو هم ثبت جهانی ذخیره گاه زیستی كپه داغ خراسان شمالی را آغازی بر یك ماجرای بزرگ و سرآغاز یك رشته فعالیت های علمی با راه اندازی مركز پژوهشی و كارگاه های علمی بین المللی توصیف كرد.
بهمن نامور مطلق با اشاره به گسترش مخاطرات زیستی كه آینده زندگی بشر در كره زمین را تهدید می كند، اظهار داشت: توسعه مدنظر یونسكو مردم محور است؛ به این معنا كه نه فقط باید از آب و خاك محافظت كرد، بلكه باید محور حفاظت را فرهنگ و آداب و رسوم مردم جوامع محلی دانست و از آن صیانت كرد تا ضمن جلوگیری از تخریب تنوع زیستی، از تنوع فرهنگی و میراث جامعه بشری هم صیانت شود.
وی كپه داغ را یك بانك ژنتیكی برای جهان توصیف كرد و اضافه كرد: برای صیانت از این ذخیره ژنتیكی مردم باید ذینفع باشند و این امر هم با پشتیبانی از رشد صنایع خلاقانه مردمی و میراث و صنایع فرهنگی منطقه میسر می گردد.
وی ابراز امیدواری كرد كه فعالیت های علمی و پژوهشی در این منطقه اتفاق بیفتد، اظهار داشت: نحوه زندگی كردن مردم در این منطقه باید صیانت شود چون كه با از بین بردن تنوع زیستی، كل انسانیت به خطر می افتد.
نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی هم در این آیین اظهار داشت: با ثبت جهانی كپه داغ نه فقط منافع عشایر منطقه و جوامع محلی به خطر نمی افتد، بلكه جامعه جهانی تلاش خواهد نمود كه از این منطقه باارزش زیست محیطی حفاظت كند.
عبدالرضا عزیزی اضافه كرد: ثبت این منطقه زمینه ارتقای معیشت مردم این خطه را با سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و بوم گردی فراهم نموده است.

1397/06/17
15:44:39
5.0 / 5
4838
تگهای خبر: زندگی , سازمان , صنایع , مال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
خرید زندگی