خرید زندگی

مدیریت شهری بودجه های فرهنگی را بیشتر برای افزایش نشاط صرف كند تا برنامه های مناسبتی

مدیریت شهری بودجه های فرهنگی را بیشتر برای افزایش نشاط صرف كند تا برنامه های مناسبتی

خرید زندگی: رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاكید بر اینكه دین مبین اسلام به ذات بر بهبود شاخص های تولید و احقاق اقسام سلامت از جسمی تا روانی، تاكید بسیار دارد، اظهار داشت: با بازگشت به كنه دین و عمل به سیره ائمه (ع) همینطور برون رفت نهادها از كنش های كلیشه ای، باید بستر نشاط عمومی و سلامت اجتماعی را فراهم آوریم.محسن هاشمی در گفت وگو با ایسنا درباره نقش مدیریت شهری در افزایش سلامت روانی و نشاط عمومی شهروندان اظهار نمود: مبحث نشاط و شادی در جامعه موضوعی چندوجهی ست كه دارای ابعاد گوناگونی است. بخشی از آن در حوزه عادات ورفتارهای اجتماعی تعریف می گردد. برای نمونه شهروندان تهرانی نسبت به شهروندان خیلی از كلانشهرهای توسعه یافته، كم تر تمایل به انجام ورزش های همگانی ومفرح دارند. همین مبحث در كنار كم تحركی و فقدان حركت های هوازی و نشاط آور در روحیه و ذهنیت آنان تاثیر منفی می گذارد و باعث می گردد تا سلامت روحی و روانی آنان به خطر افتد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش كه جامعه دینی چگونه می تواند در تولید و افزایش سلامت روان جامعه نقش داشته باشد، اظهار داشت: از نظر دینی، طی دهه های اخیر بخش های غم انگیز و عزاداری را در فرهنگ شیعه بسیار پررنگ تر از گذشته كرده ایم و به صورت مداوم هم برآن افزوده ایم. عزادارای های طولانی و تعدد دهه های مرثیه خوانی و پیوند آن ها با تعطیلات خود عاملی است كه نمی توان آن را نادیده گرفت این در حالیست كه در ذات دین و تاریخ صدر اسلام چنین مواردی مشاهده نمی گردد.

وی افزود: در زمان حكومت حضرت علی (ع) موردی را سراغ نداریم كه برای عزاداری مثلا عزای غم از دست دادن پیامبر (ص) جامعه تعطیل شده باشد از جانب دیگر مولفه های شادی و نشاط در جامعه دینی بسیار پررنگ است اما متاسفانه با افراطی گری و غلو از الگوی های اصیل جامعه دینی عقب مانده ایم.

هاشمی به احادیثی در زمینه تولید نشاط و گشاده رویی از خاندان (ع) اشاره نمود وگفت: در روایت است كه «المومن بشه فی وجه وحزنه فی قلبه» به این معنا كه الگوی مومنان و مردم مسلمان باید شادی و نشاط در ظاهر باشد و اگركسی غمگین ومحزون است آن را نباید علنی كند و با دیگران به اشتراك بگذارد اما در شرایط فعلی برعكس است یعنی گریه ها و غم و اندوه در ظاهر افراد نمایان می گردد و شادی مردم، پنهان است.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به ارزیابی رویكرد و عملكرد دستگاه های مدیریتی همچون مدیریت شهری پرداخت وگفت: دستگاه های رسمی كه مدیریت شهری هم یكی از آن هاست، در همین راستا حركت می كند و بیشتر بودجه های فرهنگی خویش را صرف برنامه های مناسبتی وعزاداری كرده است در حالیكه با عنایت به حدیثی كه به آن اشاره شد و ذات دین، اولویت دینی حكم می كند كه این منابع در راه رسیدگی به محرومان وآسیب دیدگان اجتماعی و بهبود شاخص های تولید و تحقق سلامت ونشاط در جامعه صرف شود.

افزایش پشتیبانی از فعالیت های داوطلبانه تشكل های مردمی وغیردولتی

رییس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی براینكه در شورای پنجم شهر تهران تابحال چه اقداماتی در زمینه های فرهنگی برای افزایش نشاط اجتماعی و احقاق سلامت روان جامعه انجام داده اید، اظهار نمود: شورای شهر پنجم، یكی از رویكردهای خویش را در جهت كاهش فعالیت های كلیشه ای و تبلیغاتی مناسبتی و افزایش پشتیبانی از فعالیت های داوطلبانه تشكل های مردمی وغیردولتی برگزیده است و در این زمینه تلاش دارد با فراهم آوردن بستر و اختصاص زیرساخت های شهری به فعالیت های فرهنگی سمن ها، زمینه را برای مشاركت شهروندان در فعالیت های فرهنگی شهر فراهم آورد. حال در این زمینه، تسهیل در برگزاری فعالیت های فرهنگی و هنری و فراهم كردن زمینه حضور بانوان در ورزشگاه ها و مراسم های فرهنگی، همچون كارهایی است كه در این راستا یا انجام شده یا با با جدیت در راه اقدام است.
1397/06/02
14:07:56
5.0 / 5
4285
تگهای خبر: اجتماعی , تولید , دولت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
خرید زندگی