خرید زندگی
عضو فراكسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی:

مسافر مشهد باید امتیازاتی دریافت كند

مسافر مشهد باید امتیازاتی دریافت كند

خرید زندگی: اگر بخواهیم به همه این ها ارز مسافرتی بدهیم چیزی حدود ۲۰ میلیارد دلار نیاز داریم كه این عدد كوچكی نیست. آیا ما در مسافرت های داخلی هم این كار را كرده ایم. ما می گوییم كه جزو ۱۰ كشور برتر دنیا از نظر گردشگری هستیم چرا این یارانه را در داخل كشور خرج نكنیم. بعنوان مثال باید بگوییم كسی كه می خواهد به مشهد برود امتیازاتی دریافت می كند.به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، روزنامه «صبح نو» نوشت: «آقای مهرداد بائوج لاهوتی، عضو فراكسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با تاكید بر این كه نظارتی بر عرضه ارز مسافرتی وجود ندارد، اظهار داشت: «الان دولت برای كسانی كه قصد مسافرت خارجی را دارند یارانه می دهد، قیمت ارز در بازار فرض كنید پنج هزارتومان است. دولت ۴۰۰۰ تومان می دهد و دولت این ارز را به كسی كه به خارج می رود، پرداخت می كند.»

او ادامه می دهد: «باید عرضه ارز مسافرتی دسته بندی شود، برخی بیمار دارند، برخی دانشجو هستند و... و لزوم هایی برای رفتن وجود دارد كه اجتناب ناپذیر است اما مسافرت هایی هم هست كه طرف فقط برای تفریح می رود. باید این مسافرت ها را تفكیك نماییم. این كه كسی می تواند مسافرت تفریحی برود و در بهترین هتل های كشورهای دیگر به تفریح بگذراند باید ارز مسافرتی و یارانه ای بگیرد؟»

لاهوتی با اشاره به این كه در سال ۱۰ میلیون نفر از كشور خارج می شوند؛ اظهار می دارد: «اگر بخواهیم به همه این ها ارز مسافرتی بدهیم چیزی حدود ۲۰ میلیارد دلار نیاز داریم كه این عدد كوچكی نیست. آیا ما در مسافرت های داخلی هم این كار را كرده ایم. ما می گوییم كه جزو ۱۰ كشور برتر دنیا از نظر گردشگری هستیم چرا این یارانه را در داخل كشور خرج نكنیم. بعنوان مثال باید بگوییم كسی كه می خواهد به مشهد برود امتیازاتی دریافت می كند.»

عضو فراكسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با تاكید بر این كه در برنامه ارز مسافرتی، دولت قرار بود شرایطی را فراهم آورد كه مسافرت های خارجی كاهش پیدا كند، توضیح می دهد: «قرار بود با این كار ارز كمتری از كشور خارج شود، با این حساب اگر هر فردی ۱۰۰۰ یورو یا دلار بگیرد و از كشور خارج شود مسلماً فرصتی برای سوءاستفاده پیش می آید.»

او با بیان این كه خبرهایی در خصوص این كه بعضی از آژانس های مسافرتی با ترتیب دادن سفر مجانی برای مردم ارز مسافرتی آنها را می گیرند و بعد در بازار آزاد عرضه می كنند، می گوید: «به نظرم با شرایط موجود باید دسته بندی برای عرضه ارز صورت بگیرد و باید در شرایط موجود با مردم شفاف باشیم. ما این ارز را می توانیم هم صرف دارو نماییم، هم صرف اقدامات ضروری و هم اینكه به عده ای بدهیم كه فقط قصدشان تفریح كردن است.»

لاهوتی می گوید: «به اعتقاد من مسافرت های تفریحی را از میان ارزهای مسافرتی حذف نماییم و افراد و اقدامات ضروری را در فهرست دریافت كننده های ارز قرار دهیم. باید بر مبنای واقعیت تصمیم بگیریم و فرصت سوءاستفاده و دلالی كه ارز مسافرتی می تواند تولید كند، رفع نماییم.»

او با بیان این كه یك میلیارد دلار وارد و ۲۰ میلیارد دلار خارج نماییم، اقدام عقلانی ای نیست. اضافه می كند: «الان هر كسی می تواند ارز مسافرتی بگیرد، حتی كسانی هم كه مسافرت نمی رفتند هم تصمیم گرفتند كه در این آشفته بازار خویش را مسافر نشان بدهند و ارز بگیرند، به نظرم راهی جز قطع كردن ارز مسافرتی وجود ندارد. فقط باید برای مسافرت های ضروری ارز بگیرند. باید تعریف مشخصی از ارز مسافرتی صورت بگیرد.»
1397/05/02
13:56:28
5.0 / 5
4864
تگهای خبر: دولت , صنایع , مسافرت , یارانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
خرید زندگی