خرید زندگی
قاضی عسگر:

حج را نمی توان به دلایل سیاسی تعطیل كرد

حج را نمی توان به دلایل سیاسی تعطیل كرد

خرید زندگی: نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینكه به علت یك مشكل در روابط سیاسی، نباید حج را تعطیل كرد، اظهار داشت: میلیاردها دلار صرف تولید شبهه ضد مسلمانان و شیعیان می گردد.به گزارش خرید زندگی به نقل از مهر، حجت الاسلام سیدعلی قاضی عسگر در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اهمیت حج در اسلام اظهار داشت: مسئله حج بعنوان یكی از اركان دین مطرح است و جایگاه بسیار رفیعی دارد به گونه ای كه پایداری دین با كعبه پیوند زده شده است.
وی با اشاره به روایات مختلف در مورد اهمیت حج اظهار داشت: خداوند كعبه را وسیله قوام جامعه اسلامی قرار داده و حج سبب تقویت دین است. خداوند حج را پرچم اسلام قرار داده و مسلمانان را موظف كرده پرچم اسلام را برافراشته نگه دارند و نگذارند عَلم دین بر زمین بیفتد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت خاطرنشان كرد: در روایات تاكید شده نباید حج تعطیل شود و اگر زمانی برسد كه مردم حج را تعطیل كنند و به حج نروند، حكومت اسلامی باید مردم را مجبور به زیارت خانه خدا كند و در صورت نبود پول، از بیت المال هزینه این سفر را بپردازد چونكه خانه خدا نباید تنها گذاشته شود.
قاضی عسگر با اشاره به این تعابیر و احادیث اظهار داشت: در سال قبل عده ای قصد داشتند با طرح مسائل نادرست و فتنه انگیز مبحث حج را در ذهن مردم خدشه دار كنند كه احیانا برخی هنوز همان مسیر غلط را ادامه می دهند، در صورتی كه ما نباید حج را عملی ساده تلقی نماییم. حج مبحث مهمی است كه در وصیت امیرالمومنین (ع) هم به آن توجه ویژه شده است و گفته شده مواظب باشید خانه خدا تنها نماند كه اگر خانه خدا تنها بماند، خدا به شما مهلت نمی دهد و عذاب نازل می كند.
وی با تاكید بر اینكه نباید حج را ساده دید و به علت یك مشكل در روابط سیاسی، حج را تعطیل كرد، اظهار داشت: حج ظرفیت بالایی دارد كه اگر ما از آن ظرفیت استفاده نكنیم، دیگران از آن استفاده می نمایند و حتی بر ضد ما هم از این ظرفیت استفاده می نمایند. نخستین ظرفیت حج تولید تغییر و تحول روحی در مردم است. كسانی كه قصد سفر حج دارند باید اموال خویش را پاك و كدورت ها را برطرف كرده و حلالیت بطلبند تا خدا به لبیك آنها پاسخی مثبت دهد. كسانی كه ترك ظلم كرده و به مسیر خدا می روند، برای جامعه موهبت هستند.
وی با اشاره به اینكه در حج تمتع ۸۶ هزار نفر و زمانی كه حج عمره بود ۷۵ هزار نفر دچار تحول روحی می شدند، اضافه كرد: اگر همه مسلمانان چنین تحول روحی را تجربه كنند، ما هم اكنون این چنین گرفتار صدمه های اجتماعی نبودیم كه رئیس قوه قضائیه اعلام نماید ۱۶ میلیون پرونده در سال در كشوری كه پیرو خاندان است، تشكیل می گردد.
قاضی عسگر تولید اخوت و روحیه برادری میان كشورهای اسلامی را از دگر ثمرات حج دانست و اظهار داشت: در موسم حج، مسلمانان ایرانی وحدت بین خود و كشورهای اسلامی را به نمایش می گذارند. ۱۰ هزار و ۳۰۰ نفر زائر اهل سنت داریم كه هماهنگی بین زائران سنی و شیعه سبب شده ایرانیان بهترین حجاج شناخته شوند.
به گفته وی، ارتباط شخصیت های دینی جهان اسلام از دیگر ثمرات حج است كه می تواند با تبادل تجربیات، منشأ اثر مهمی در كشورهای اسلامی باشد.
سرپرست حجاج ایرانی حج تمتع یكی از مهمترین اثرات حج را پاسخ به شبهات بوجود آمده ضد مسلمانان ایرانی دانست و خاطرنشان كرد: میلیاردها دلار صرف تولید شبهه ضد مسلمانان و شیعیان می گردد كه ما باید برای این شبهه زدایی، هزینه های بالایی صرف نماییم اما با حج این فرصت بدون هزینه برای كشورهای اسلامی تولید می گردد كه نشان دهند آنها نابودكننده تروریست هستند نه مدافع آن و همینطور سایر شبهات را هم برطرف كنند، چونكه هنوز این تفكر كه قرآن اهل سنت با قرآن اهل شیعه فرق می كند در ذهن بسیاری هست و ما می توانیم در حج تمامی این شبهات را برطرف نماییم. همینطور می توانیم با همكاری شخصیت های جهان اسلام در مورد مشكلات جهان اسلام در موسم حج چاره اندیشی نماییم.

1397/04/29
23:51:10
5.0 / 5
5002
تگهای خبر: تولید , سفر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
خرید زندگی