خرید زندگی
حجت نظری:

انتصابات شهردار و حواشی آن توان شورا را گرفت، شهردارتهران باید دربرابرجریان های رقیب مقاوم باشد

انتصابات شهردار و حواشی آن توان شورا را گرفت، شهردارتهران باید دربرابرجریان های رقیب مقاوم باشد

خرید زندگی: عضو شورای شهر تهران با حضور در خبرگزاری ایسنا در مورد مسائل مختلف همچون انتخاب شهردار تهران، بررسی گزینه ها، نقش و تاثیر احزاب در انتخاب های شورا و... سخن گفت.


حجت نظری با حضور در خبرگزاری ایسنا، ضمن بازدید از قسمت های مختلف خبرگزاری به سوالات خبرنگاران پیرامون روند انتخاب شهردارجدید پاسخ داد و اظهار داشت: هفت گزینه ای كه بعنوان كاندیدای شهرداری تهران انتخاب شده بودند، رزومه قابل دفاعی داشتند و با اصول مدیریت شهری آشنایی كاملی داشتند هرچند كه همواره عده ای منتقد هم در مورد عملكرد شورا وجود دارد كه اجتناب ناپذیر است و طبیعتا وقتی سفارشات بعضی از افراد مورد قبول اعضا قرار نمی گیرد، آنها هم مخالف عملكرد شورای شهر می شوند.

نظری در مورد حضور جوانان در بین گزینه های شهرداری تهران اظهار داشت: تلاش ما بر این بود كه هم در بین 28 گزینه ابتدایی و هم در بین هفت گزینه حتما جوانان حضور داشته باشند كه در مرحله ابتدایی سه جوان در جمع گزینه های شهرداری قرار گرفتند كه آقایان گلزاری، تندگویان و میرزائی نماینده جوانان در فهرست اولیه بودند و در مراحل بعدی هم حجت میرزایی توانست بعنوان یك جوان برنامه های خویش را برای اداره شهر عرضه كند.


انتظار داشتیم كه در این چندماهه اتفاقات بهتری در شهرداری رقم بخورد

انتصابات شهردار و حواشی پیرامون آن توان شورا را گرفت

نظری در مورد انتظارات مردم از مدیریت شهری با اشاره به اینكه شاید یكی از دلایلی كه سبب شد فعالیت های شورای شهر آنطور كه باید و شاید جلوه نداشته باشد، فضای نامطلوبی است كه در شهرداری وجود دارد، اظهار داشت: انتظار داشتیم كه در این چندماهه اتفاقات بهتری در شهرداری رقم بخورد؛ اما اگر به شهرداری نگاه كنید حداقل در حوزه اجرایی می توان اظهار داشت كه مردم هنوز انتظاراتی دارند كه برآورده نشده است و در بعضی موارد متاسفانه باید بگویم كه تفاوتی نسبت به قبل تولید نشده است در حالیكه انتظار داشتیم شهردار تهران به پیام مردم كه همان "تغییر" است توجه می كردند.


شهرداری كه نتواند با شورا تعامل خوبی داشته باشد، نمی تواند به طریق "اولی "موفق باشد


عضو كمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه انتصابات شهردار و حواشی پیرامون آن توان شورا را گرفت ادامه داد: مردم در بازدیدها با اعضا در مورد انتصاباتی كه شهردار داشت یا می توانست داشته باشد به ما گلایه می كردند و ما هم آنها را به شهردار تهران منتقل میكردیم و این درحالی است كه می توانستیم به جای پرداختن به این حواشی به بررسی طرح ها و لوایح بیشتری بپردازیم اما متاسفانه با اینكه تعاملی خوبی بین شهرداری و دولت برقرار شد؛ اما شهرداری كه نتواند با شورا تعامل خوبی داشته باشد، نمی تواند به طریق اولی موفق باشد.

نظری با اشاره به اینكه نجفی شهردار سابق تهران اقدامات خوبی انجام داد و كوشش كرد اتفاقاتی را كه در دوره قبلی مدیریت شهری رخ داده و ناصواب بود به ریل اصلی خود بازگرداند، اظهار داشت: تعامل نجفی با شورا در بعضی موارد خوب نبود و تلاش هایی برای برقراری ارتباط با مخالفانش داشت كه گاها به سرانجام نرسید و نتوانست كارهایش را پیش ببرد اما در دوران مدیریت خود توانست شهرداری را از ولنگاری كه دچار شده بود تاحدودی رها كند چراكه زمانی كه شهرداری به نجفی رسید هر منطقه اختیارات خاص خویش را داشت و هر شهرداری در منطقه در كسوت مدیر منطقه در امور مالی، شهرسازی و... اختیارات زیادی داشتند كه نجفی این مشكلات را تا حد قابل توجهی حل كرد و حتی شاهدیم كه شفافیت مالی و عملكردی را تاحدودی تولید كرد تا شهرداری را از مسیری كه منحرف شده بود به مسیر اصلی برگرداند.اعضای شورا راه سختی را پیش رو دارند


نظری با اشاره به اینكه پیش از آمدنمان به شورای شهر از مشكلات شهر آگاه بودیم اظهار داشت: ما می دانستیم كه مشكلات و سختی های زیادی پیش رو داریم؛ اما ارقام دقیق را نمی دانستیم مثلا اطلاع داشتیم كه حجم بدهی شهرداری زیاد است اما نمیدانستیم شهرداری حدود 52 هزار میلیارد تومان بدهی دارد. یا اینكه ما از نیروی مازاد شهرداری اطلاع داشتیم اما فكر نمیكردیم كه 108 هزار نفر از شهرداری حقوق بگیرند و 68 هزار نفر به صورت رسمی و قرار دادی با شهرداری رابطه استخدامی دارند. اعضای شورا راه سختی را پیش رو دارند و بعید می دانم عضوی داشته باشیم كه كمتر از ده ساعت زمان برای انجام امورات بگذارد.


بعید می دانم قالیباف هم بداند، شهرداری چه تعداد ملك داشته

در شهرداری كاسبانی وجود دارد كه عضو هیچ جریان سیاسی نیستند


وی با اشاره به اینكه با عنایت به حجم مشكلات سعی كردیم راه هایی برای اصلاح امور تولید نماییم، ادامه داد: بعنوان مثال املاك پاشنه آشیل شهرداری هستند و بعید می دانم قالیباف هم بداند شهرداری چه تعداد ملك داشته و چه تعداد به دیگران واگذار شده است؟ اما در نخستین اقدام، مصوبه انقلابی داشتیم و شورا اعلام نمود تمام واگذاری ها باید در شورا بررسی شود كه این اقدام در جهت شفاف سازی گام موثری بود.


نماینده مردم تهران در شورای شهر، با اشاره به روند انتخاب شهردار تهران با اشاره به اینكه شهردار تهران باید آنقدر مقاوم باشد كه در برابر جریان سیاسی رقیب در خارج از بدنه، جریان داخلی رقیب سیاسی و كاسبان در شهرداری بایستند، گفت: در شهرداری كاسبانی وجود دارد كه عضو هیچ جریان سیاسی نیستند اما منافعشان به گونه ای است كه اجازه نمی دهند هر كسی شهردار شود و این سه گروه برای شهردار تهدید هستند و باید شهردار تهران مدیری قوی باشد تا محكم مقابل این افراد بایستد.

نظری در مورد نقش احزاب در انتخابات شهردار تهران با اشاره به اینكه احزاب سیاسی در انتخابات شهرداری نقش داشته و بی تاثیر نبودند ادامه داد: نباید این گونه تصور شود كه "حزب" مترادف با منفعت طلبی و پایمال كردن حقوق مردم است و در اغلب كشورهای پیشرفته دنیا می بینیم كه طبقات مختلف فكری برپایه تفكر خود گروه هایی تشكیل داده و هم فكران خویش را آموزش می دهند و از این طریق تلاش می كنند تا دولت های ملی و محلی را تشكیل و اداره كنند؛ اما در ایران مبحث متفاوت تر است. هزینه فعالیت حزبی بالا است و اعضا به راحتی رنگ عوض می كنند به گونه ای كه در شهرداری تهران مدیری داریم كه در ستاد قالیباف ومدیران فعال بود؛ اما پس از انتخابت جزو احزاب اصلاح طلب شد و ارتقاء یافت و یقین دارم اگر شرایط تفاوت كند رنگ عوض می كند و جای سوال است چرا احزاب تنها در موقع انتخابات فعال می باشند و در بین دو انتخابات حضور خاصی ندارند و باید دوران این گونه فعالیت ها تمام شود و احزاب حضور فعالتری در تصمیم گیری ها داشته باشند و باید از نیروهایی كه وارد ساختار انتخابی و انتصابی می شوند حمایت كنند.


وی در مورد چشم انداز شورای شهر در سه سال آینده اظهار داشت: با شرایط غبار آلود امروز به سختی می توان آینده شفافی را متصور شد چراكه می بینیم جریان رقیبی كه توانست نجفی را از صحنه كنار بزند یك پله چلوتر است اما از سویی دیگر عزم جدی در بین نمایندگان مردم در شورای اسلامی است كه بتوانند وضعیت را بهبود ببخشند و تنها باید منسجم تر باشیم تا بتوانیم اتفاقات خوبی رقم بزنیم.


وی با اشاره به اینكه شورای شهر تهران راه طولانی در پیش دارد اظهار داشت: یكی از اقدامات مهم مدیریت شهری توسعه و تقویت حمل و نقل عمومی است و حتما تمام تلاش خویش را به كار می بندیم تا مشكل ترافیك با استفاده از توسعه حمل ونقل عمومی حل شود.

نظری با اشاره به اینكه در حوزه فرهنگی و اجتماعی هم باید از اختلاط وظایف شهرداری با دولت جلوگیری شود و شهرداری را به ریل اصلی خود برگردانیم اضافه كرد: شهرداری تهران از حیطه اختیارات و وظایف فرهنگی خود فراتر رفته است چراكه در گذشته شهردار وقت مایل بود رئیس جمهور شود و بنابراین دولت كوچكی در تهران بوجود آورده بود تا تمرینی باشد برای ریاست جمهوری و برهمین اساس در همه حیطه های مدیریتی دخالت داشت. ازاین رو در حوزه مالی همه تمام تلاش خویش را به كار خواهیم بست تا شاهد شفافیت مالی در امورات باشیم.


وی با اشاره به روند انتخاب شهردار تهران اظهار داشت: از همه شهروندان درخواست كردیم تا در اینستاگرام، توییتر و دیگر شبكه های اجتماعی با هشتك #شهردار_من تقاضا، خصوصیت ها و انتظارات خویش را از شهردار آینده تهران مطرح كنند تا بتوانیم با دید بازتری مطالبات مردم را پیگیری نماییم و البته این هشتگ با عنایت به استقبال خوبی كه از این هشتگ شد، بعد از انتخاب شهردارتهران هم می تواند پل ارتباطی برای انتقال دغدغه ها و انتظارات شهروندان باشد.
1397/02/22
18:56:00
5.0 / 5
4242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
خرید زندگی