خرید زندگی
در دولت سیزدهم به انجام رسید

اجرای برنامه محافظت از 8 گونه مهم استان تهران

اجرای برنامه محافظت از 8 گونه مهم استان تهران

به گزارش خرید زندگی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به این که از آغاز دولت سیزدهم تا مردادماه سال جاری بیشتر از ۸۳ هزار و ۶۶۲ متر مربع از اراضی ملی با پیگیری این اداره کل از چنگال سودجویان رفع تصرف و به بیت المال بازگردانده شده است، مجموعه اقدامات این اداره کل در حوزه حقوقی، محیط زیست طبیعی ویگان حفاظت را همزمان با گرامیداشت هفته دولت شرح داد.به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا علیرضا مزینانی در تشریح این خبر با اعلان اینکه از شروع دولت تا پایان تیرماه سال جاری در مجموع۵۴۰ پرونده حقوقی در مراجع قضایی برای تخلفات محیط زیستی و تهدید ضد بهداشت عمومی تشکیل شده است، اضافه کرد: ازاین میان ۱۰ مورد پرونده حقوقی در مورد صید بدون مجوز، ۱۴۸ پرونده در مورد شکار بدون مجوز، ۴۴ پرونده درباره آغاز به شکار بدون مجوز و ۳۳۰ پرونده در مورد آلودگی های غیر مجاز محیط زیستی بوده است.

وی با اعلان اینکه با پیگیری این اداره کل در مجموع ۷۵۹ حکم توسط مرجع قضایی برای پرونده های متشکله و قبلی صادر شد، اظهار داشت: عمده احکام صادره در مورد تخلفات آلودگی، تخلفات شکار و صید غیرمجاز، تخلفات تعلیف دام و آغاز به شکار بوده است.

مزینانی افزود: از شروع دولت سیزدهم تا مردادماه سال جاری بیشتر از ۸۳ هزار و ۶۶۲ متر مربع از اراضی ملی با پیگیری حقوقی این اداره کل و با حکم قضایی رفع تصرف و به بیت المال بازگردانده شد.

دستگیری ۳۵۴ متخلف صید و شکار

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در مورد اقدامات این مجموعه در حوزه یگان حفاظت هم با اشاره به این که طی این مدت ۳۵۴ متخلف شکار و صید دستگیر و با ایجاد پرونده به مراجع قضایی معرفی گشتند، اظهار داشت: در مأموریت های ماموران یگان حفاظت ۳۲ قبضه سلاح غیرمجاز، ۱۴۸ قبضه سلاح مجاز و ۱۹۶۴ مورد ادوات و وسایل شکار و صید کشف و ضبط شد.

وی افزود: باتوجه به وظیفه ذاتی و قانونی سازمان حفاظت محیط زیست در محافظت از گونه های حیات وحش، طی این مدت با ۴۰۶ مورد نگهداری و خرید وفروش غیر مجاز حیات وحش زنده وغیر زنده برخورد قانونی شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران خرید چهار دستگاه خودرو و تحویل ۳۰ دستگاه موتورسیکلت و ۳۰ دوربین چشمی به پاسگاه های محیط بانی را از دیگر اقدامات شاخص این اداره کل در حوزه یگان حفاظت برشمرد و اظهار داشت: نصب دوربین های نظارتی در ۲۰ پاسگاه محیط بانی و توزیع لوازم دفاع شخصی و کمک های اولیه هم در دولت سیزدهم به انجام رسید.

وی با اعلان اینکه پاسگاه محیط بانی منطقه تار دماوند درحال راه اندازی و پایگاه محیط بانی رودافشان هم در دست بررسی و ساخت است، اضافه کرد: باتوجه به نقش کلیدی و مهم تجهیزات ارتباطی در محافظت از مناطق طبیعی و شغل محیط بانی، برای تقویت تجهیزات ارتباطی استان، دو دکل بی سیم در مناطق تحت مدیریت تجهیز و افتتاح شد.

سرشماری بیشتر از ۲۷ هزار راس قوچ و میش، کل و بز و آهو و جبیر در استان تهران

مزینانی نظارت بر حیات وحش و برآورد جمعیتی آنها همینطور تدوین برنامه های مدیریت جمعیت حیات وحش را از دیگر اقدامات محیط زیست استان تهران در این زمینه ذکر کرد و اضافه کرد: برپایه آخرین سرشماری جمعیت علفخواران بزرگ جثه، تعداد ۲۷ هزار و ۳۸۹ راس قوچ و میش، کل و بز، آهو و جبیر در سطح استان و در ۱۰ منطقه تحت مدیریت و حفاظت و برخی زیستگاه ها و مناطق آزاد سرشماری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به این که برآورد جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی در آخرین سرشماری زمستان ۱۴۰۱ در هشت زیستگاه آبی استان تهران تعداد ۱۳ هزار و ۷۸۶ قطعه در تنوع ۳۰ گونه بوده است، اشاره کرد: از شروع شروع به کار دولت تابحال ۲۵۰ مورد پایش و نظارت بر باغ وحش، باغ پرندگان و سایر محل های مراکز نگهداری گونه های حیات وحش به انجام رسیده است.

مزینانی در مورد دیگر اقدامات انجام شده در حوزه حیات وحش استان تهران به رهاسازی تعداد زیادی از گونه های وحشی در زیستگاه طبیعی استان اشاره نمود و اضافه کرد: در دولت سیزدهم تعداد ۴۱۱ گونه پرارزش حیات وحش استان شامل پرندگان، خزندگان و پستانداران بعد از تیمار و بازپروری، در زیستگاه های طبیعی خود در مناطق تحت مدیریت استان رها شدندو به آغوش طبیعت بازگشتند.

وی در بخش دیگر از سخنان خود درمورد اقدامات انجام شده برای جلوگیری از شیوع بیماریهای واگیردار در جمعیت حیات وحش استان اظهار داشت: پایش مستمر زیستگاه های آبی برای مقابله با بیماری آنفولانزای فوق حاد، واکسیناسیون دام های اهلی برای مقابله با بیماری طاعون نشخوارکننده های کوچک، تب برفکی و بروسلوز، پیگیری مدیریت سگ های بلاصاحب، پایش و رصد زیستگاه ها و حیات وحش در فصول کوچ دام های اهلی و عشایر و جلوگیری از ورود دام های واکسینه نشده به مناطق و پایش آبشخورها و آهک پاشی آنها همچون اقدامات انجام شده در این خصوص بوده است.

راه انداری کلینیک سیار امداد و نجات حیات وحش

مزینانی در ادامه به تجهیز آمبولانس و راه اندازی کلینیک سیار امداد و نجات حیات وحش استان به منظور رسیدگی و درمان حیات وحش در مواقع ضروری و لازم اشاره نمود و اضافه کرد: این کلینیک دارای امکاناتی همچون دامپزشک، کارشناس حیات وحش و محیط بان مجرب است و به انواع اسلحه های بیهوشی، پیستول، خفت گیر، تور، دارو و سایر ادوات امداد و نجات حیات وحش در مواقع ضروری تجهیز شده است.

وی پیگیری اجرایی شدن برنامه عمل محافظت از ۸ گونه مهم را همچون اقدامات شاخص در این زمینه برشمرد و اشاره کرد: این برنامه عمل برای گونه های جانوری در معرض تهدید و انقراض شامل پلنگ، خرس قهوه ای، قوچ و میش، آهو، هوبره، بالابان، افعی لطیفی و ماهی قزل آلای خال قرمز است و بر طبق این برنامه باتوجه به نیازسنجی های صورت گرفته، لزوم ها و اولویت های حفاظتی و تحقیقاتی همینطور فرصت ها، تهدیدها و ظرفیتهای موجود مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران مزینانی در انتها اشاره کرد: دو پروژه به منظور توان افزایی و مشارکت جوامع محلی روستاهای حاشیه مناطق حفاظت شده در موضوعات مدیریت پسماند، تنوع زیستی و آموزش دهیاران و شوراها در روستاهای سعیدآباد، ده ترکمن، باغکمیش و مسگرآباد، لپه زنک و توچال و یک طرح گردشگری هوشمند پارک ملی لار هم که زیستگاه ماهی قزل آلای خال قرمز است با همکاری سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استان تهران در دولت سیزدهم به انجام رسیده است.

منبع:

1402/06/08
07:06:53
5.0 / 5
247
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان خرید زندگی
خرید زندگی