خرید زندگی

سرعت امدادرسانی متروپل از پلاسکو بیشتر بود

سرعت امدادرسانی متروپل از پلاسکو بیشتر بود

خرید زندگی: رئیس جمعیت هلال احمر کشور با تاکید بر این که سرعت امدادرسانی متروپل از پلاسکو بیشتر بود به حضور موثر تیم های «سحر» در حادثه متروپل اشاره نمود و اظهار داشت: ایثار در متروپل در اوج خود بود.


به گزارش خرید زندگی به نقل از ایسنا، دکتر پیرحسین کولیوند در یکی از سلسله نشست های تخصصی در حوزه مدیریت بحران که درباره بررسی ابعاد مدیریتی حادثه متروپل آبادان برگزار شد با اشاره به اقداماتی که به دنبال وقوع حادثه متروپل آبادان صورت گرفت، اظهار نمود: حادثه بسیار تلخ بود و این نخستین حادثه و آخرین نخواهد بود؛ اما خطرات تلخ و شیرین امدادرسانی را اظهار می کنم.
وی اظهار داشت: اتفاق مهمی که رخ داد این بود که از نظر فرماندهی میدان دکتر نامی، جمالی نژاد و وزیر کشور در محل حضور پیدا کردند. دکتر وحیدی وزیر کشور فرمانده میدان بود. مسجدی آن نزدیک بود که همچون زمان جنگ بود. یاد زمانی افتادم که برای والفجر هشت آماده می شدیم که البته بعدا در ادامه هم فرماندهی عوض شد. آن جا برای انجام هر کار عملیاتی متخصصان می نشستند و نظر می دادند که باتوجه به نوع و پیچیدگی های خاص حادثه شاهد حضور افراد توانمند و امکانات خوبی بودیم.
کولیوند افزود: افراد برای خدمت رسانی سبقت می گرفتند و زمانی که تصمیم گیری می شد عمل و اجرا می شد. آینده نگری خوب دکتر نامی باعث کاهش خسارت ها شد در نتیجه تصمیمات علمی، عملی و تخصصی بود و کمتر می شد به آن ایراد گرفت. در شرایط بحران، هوای گرم و گرد و غبار فرماندهی صورت گرفت و انجام شد. از نظر امنیتی اگر این عزیزان حضور نداشتند ممکن بود اتفاقاتی رخ بدهد.
وی اظهار داشت: دکتر وحیدی فعالان اجتماعی آبادان را جمع کردند و از آنها پرسیدند که مشکلاتشان چیست.
رئیس جمعیت هلال احمر کشور در مورد اقدامات امدادی در حادثه متروپل اظهار نمود: حدودا زمانی که بنده رسیدم کار جست و جو و نجات طبقات بالایی به پایان رسیده بود و طبیعتا همه زیر آوار بودند که دستگاه های زنده یاب و تیم های آنست آلارمی به ما ندادند. آوار سنگین بود و هر لحظه امکان ریزش داشت. با خسارت دیگر که شبیه باشد آنرا به پلاسکو شبیه می کردیم که البته مثل آن نبود اما شبیه بود. آن جا تمام امکانات وجود داشت و هر دستگاهی که نیاز داشتیم فراهم می شد.
کولیوند اظهار نمود: دستگاه لیزری آورده شد که لرزش ها را با آن بررسی می کردند. این ها با فرماندهی دکتر وحیدی و دکتر نامی صورت گرفت.
وی افزود: تیم های مختلف مردمی کمک می کردند و تیم های آتش نشان، هلال احمر، جوانان جهادی و تیم های مردمی همه کمک می کردند. حدود ۵۰۰ یا ۶۰۰ نفر در محل حضور داشتند و همگی کمک می کردند. از نظر امدادی سرعت و دقت کار از عملیات پلاسکو بهتر و بیشتر بود؛ اما سختی کار زیاد بود. در قسمت پشتیبانی همه چیز فراهم بود و مردم آب، چای، شربت و... می آوردند. در این مصیبت و غم به امدادگران کمک می کردند. در صورتیکه این ها را کسی ندید و از آنها تقدیر نکرد.
رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: افرادی را می دیدم که غذا به محل می آوردند و برای برداشتن قدمی سبقت می گرفتند. مردم کلاه، ماسک، دستکش، ماسک و کفش می آوردند و کمک های آنها بی پایان بود.
کولیوند اظهار داشت: دکتر نامی -رییس سازمان مدیریت بحران- انسان آینده نگری است، زمانی قرار شد آوارها را در جایی ببریم که بعدا باردیگر تفحص نماییم چون که امکان دارد بعدا تکه ای از بدن فردی داخل آن باشد که عزیزان برای این اقدام از یک دیگر پیشی می گرفتند.
وی افزود: باوجود این که مردم داغدار بودند اما حامی نظام بودند و تنها درخواستی که داشتند این بود که با مسببان برخورد شود. در این بین افرادی هم شعارهای نا بجا می دادند که وقتی دستگیر می شدند مشخص می شد بعضی اصلا آبادانی نیستند. در سوی دیگر مردم به امدادگران کمک می کردند و این اصلا دیده نمی شد.
کولیوند اظهار داشت: در مورد تجهیزات چیزی کم نداشتیم و از همه مهم تر نیروی فداکار و ایثارگر بود. همینطور ارزش ها و شئونات اسلامی هم رعایت شد و اگر به بدن خانمی می رسیدند فورا پرده کشیده می شد که دیده نشود. بازماندگان خیلی نگران بودند و شیون می کردند. تیم های «سحر» را در چادرهای هلال مستقر کردیم و با خانواده ها صحبت می کردند. واقعا حال خوبی نداشتند ولی زمانی که کار را می دیدند قانع می شدند. تیم های «سحر» در بحث تاب آوری در حادثه متروپل آبادان تاثیر جدی داشتند.
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به این که در این حادثه کارگروه اجتماعی، عملیاتی و... هم تشکیل شد که کارگروه اجتماعی کار آن این بود که به خانه جانباختگان سر بزنند، اضافه کرد: به خانه خانم جلیلیان رفتیم که همسرشان هم فرزند شهید بود و همسر و دو فرزندش به رحمت خدا رفته بودند. صحبت کردیم و من را کنار عکس جانباختگان خود برد، از من پرسید که می توانی این ها را به من برگردانی؟ و من گفتم که نمی توانم. وی خاطرنشان کرد من خون این افراد را از تو می خواهم، فقط می خواهم با بانیان این حادثه برخورد شود. این همان چیزی است که حضرت آقا هم می خواست.
وی اظهار داشت: امدادرسانی خیلی سخت بود؛ اما با غیرت انجام شد. تا صد متر اطراف محل خانه ها تخلیه شد. این مردم بسیار با غیرت و حامی بودند. همینطور سه ساختمان بود که می توانست دسترسی ما را برای آواربرداری بیشتر کند و خود صاحبان اعلام کردند که رضایت می دهم تخلیه کنید و محوری به جبهه کاری ما افزوده شد. ایثار در متروپل در اوج خود بود.
کولیوند اظهار نمود: چرا یک ساختمان به این عظمت ایجاد می شود اما هنوز کامل نشده و بخشی از آن فعال است؟ چرا کارگران و ساختمان های اطراف آن بیمه نیستند؟ چرا اجازه فعالیت می دهیم؟ وقتی یک ساختمانی نیمه کاره است چطور باید لابراتوار پزشکی در آن فعال باشد؟ به نظر من نظام مهندسی باید فکری برای این موارد کند.
رئیس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: نقشه ساختمان ها تعیین می شود اما اگر اتفاقی افتاد آماربرداری چگونه باید انجام شود؟ چطور این سازه ها را از یکدیگر جدا کنیم؟ سازمان نظام مهندسی باید در این زمینه کمک نماید.
وی ادامه داد: دو سگ از تیم های آنست ما به به مربی سگ ها گفتم چرا این ها پارس می کنند، گفت آوار دیدند و تا روی آوار نروند آرام نمی گیرند. سگ های ما تا ۱۰ متر اگر کسی زنده باشد پارس می کند و تا سه متر هم جسد را تشخیص می دهد و همانجا می نشیند.
کولیوند اظهار داشت: حالا در این میان کسی یک و نیم میلیون فالوور داشت و داشت کاسبی می کرد که برای تیم های آنست ما مشکل ایجاد می کرد. شرایط اینچنینی هم داشتیم اما همه کار کردند و عملیات به خوبی انجام شد.1401/03/26
10:55:37
5.0 / 5
189
تگهای خبر: آرام , اجتماعی , امنیت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
خرید زندگی